MROCZNE TEORIE, które ZNISZCZĄ CI filmy z dzieciństwa
Internet to miejsce, gdzie można znaleźć najdziwniejsze i zarazem najbardziej mroczne teorie na temat różnych dzieł filmowych. Jeśli nie chcemy zrujnować sobie seansu spoilerami czy dziwnymi teoriami o filmach z dzieciństwa, lepiej nie zaglądać na pewne strony. Jednak ci, którzy są ciekawi, jakie niepokojące tajemnice skrywają ich ulubione dziecięce produkcje, niech wygodnie rozsiądą się w fotelu i przeczytają niniejsze zestawienie.
A może znacie jeszcze jakieś straszne teorie na temat filmów, które namiętnie oglądało pokolenie lat 80.? A może mrożące krew w żyłach „rozkminy” na temat filmów Pixara?
UWAGA – SPOILERY!
Totoro równa się śmierć
Mój sąsiad Totoro to moja ulubiona animacja. Jakież było moje zdziwienie, gdy przeczytałam w Internecie teorię, zgodnie z którą tytułowy Duch Lasu to tak naprawdę Śmierć, kolekcjonująca dusze zmarłych osób. Teoretycy twierdzą, że Mei, jedna z bohaterek, w momencie gdy się zagubiła, tak naprawdę nigdy nie została znaleziona i umarła, a jej siostra Satsuki z rozpaczy popełniła samobójstwo. Do tego chora matka dziewczynek pod koniec filmu kątem oka widzi Totora, patrzącego przez okno, co wskazuje, że ona też niedługo umrze.
Twórcy tej teorii wskazują, że Boga Śmierci, czyli Totoro, mogą zobaczyć wyłącznie osoby bliskie śmierci lub te nieżyjące. Oznacza to, że kiedy Mei znika i w stawie zostaje znaleziony sandał, dziewczynka faktycznie utonęła. Gdy Satsuki zostaje zapytana o sandał, nie może zmierzyć się z prawdą i kłamie, że nie jest to sandał Mei. Rozpoczyna więc desperackie poszukiwania Totoro. Z jego pomocą odnajduje swoją zmarłą siostrę i razem udają się do szpitala, do swojej matki. Tam jedyną osobą, która zauważyła obecność sióstr i Totoro, była matka, z czego wynika, iż ona również wkrótce umrze. Niektórzy zwracają uwagę na fakt, iż żadna z sióstr w końcowej scenie nie posiada cienia, co potwierdza teorię, że obie nie żyją. Zgodnie z japońskim folklorem osoby, które mają umrzeć, są zdolne do widzenia różnych rzeczy, co także ma wskazywać na powiązania Totoro ze śmiercią
Ale to nie koniec mrocznej teorii. Odwołuje się ona do rzeczywistego tzw. The Sayama Incident, gdzie dwie siostry zostały znalezione martwe. Natomiast akcja filmu studia Ghibli rozgrywa się w Sayama Hills. Siostra zamordowanej dziewczyny podobno przed śmiercią widziała zjawę kota podobną do szopa. Według japońskiej strony Flow Management była to jednak tylko miejska legenda i nie miała nic wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście mówię o części z kotem. Dziewczynki umarły naprawdę, jedna zamordowana, a druga popełniła samobójstwo.
Kubuś Puchatek synonimem chorób psychicznych
Tę mroczną teorię znają już chyba wszyscy, ale przypomnę ją, gdyż jest na tyle niepokojąca, że faktycznie może zmienić nasze postrzeganie Disneyowskiej animacji. Według niej każdy z bohaterów Stumilowego Lasu stanowi odzwierciedlenie poszczególnych chorób psychicznych. Przykładowo Kubuś Puchatek utożsamia zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz wszelkie impulsywne tendencje. Kłapouchy to przykład depresji, Prosiaczek odzwierciedla zaburzenia lękowe. W przypadku Sowy mamy do czynienia z dysleksją, Tygrysek zaś to klasyczny przykład ADHD. Z kolei Krzyś jest schizofrenikiem, który bawi się ze swoimi wymyślonymi przyjaciółmi. Trzeba pamiętać, iż każda z postaci reprezentuje także indywidualne zmagania dziecka, które uczy się funkcjonować w świecie zarówno na poziomie socjalnym, jak i różnego rodzaju interakcji.
Matylda to Carrie
W Internecie można spotkać się z mroczną teorią, jakoby Matylda (z filmu Matylda z 1996 roku) ostatecznie stała się morderczą Carrie z uniwersum Stephena Kinga. Teoretycy są przekonani, że po schwytaniu ojca Matyldy przez FBI ta dołączyła do programu ochrony świadków, przez co zaczęła swoje życie całkowicie od nowa w innym miejscu. Dziewczynka uczy się w nowym domu, zmieniając imię na Carrie (Carrietta). Do tego staje się niezwykle religijna, przez co jest nieśmiała i traci pewność siebie, zaprzestając używania swoich mocy. Nie rozmawia o nich z przybraną matką, więc dziewczynka nie jest pewna, czy sobie tego wszystkiego nie wymyśliła. Jej moce telekinetyczne nabierają jednak rozpędu, kiedy zaczyna być atakowana w liceum, a niektórzy są zdania, że finałowe wydarzenia z Carrie występują na skutek stresu pourazowego, jakiego ta doświadczyła jeszcze pod imieniem Matylda.
Mama Kevina to diabeł
Któż z nas nie ogląda w święta Kevina samego w domu? Jedna z mrocznych teorii na temat filmu mówi, że mama Kevina McCallistera to tak naprawdę Szatan we własnej osobie. Poddaje on tytułowego bohatera różnym testom, aby sprawdzić, czy będzie godnym następcą Króla Piekieł. Gdy nasz bohater na początku filmu wypowiada życzenie, zgodnie z którym chciałby, by jego rodzina zniknęła, diabeł spełnia je, wysyłając w tym samym czasie dwa demony pod postacią „Mokrych Bandytów”, by sprawdzić, czy Kevin faktycznie da sobie radę w pojedynkę. Dalej teoria mówi, że ponieważ Kevin jest dzieckiem, Szatan ma cały czas na niego oko dzięki pająkowi, który w odpowiednim momencie atakuje Marva, jednego z bandytów. Twórcy teorii wskazują również na moment, w którym mama Kevina mówi, że sprzedałaby duszę diabłu, aby wrócić do domu, co pośrednio wskazuje, że jest Szatanem. Teoria ta nie do końca mnie przekonuje, ale jest wystarczająco niepokojąca, by znaleźć się na tejże liście.