MARZENIE ZMIENIONE W KOSZMAR. Dziecięce gwiazdy, które pokonała sława
AMANDA BYNES
Rozpoczęta w siódmym roku życia kariera urodzonej w 1986 aktorki rozwijała się całkiem porządnie. Najpierw występy w serialach i programach telewizyjnych, na przykład w nadawanym przez cztery lata sitcomie Siostrzyczki, potem w filmach. Nic nie zapowiadało, że Bynes w roku 2012 wycofa się z aktorstwa, a potem stanie się znana ze zgoła innych rzeczy.
Zatrzymanie za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy było pierwszym z wielu incydentów z udziałem aktorki. Jazda pod wpływem lub bez ważnego prawa jazdy to sytuacja, która zdarzyła się kilkukrotnie, najdziwniejsze wyczyny Bynes przypadły jednak na rok 2013. Po pierwsze, odbyło się w jej domu aresztowanie za posiadanie marihuany, podczas którego wyrzuciła z trzydziestego szóstego piętra bongo (nie orzekam, czy to naturalna reakcja). Po drugie, w czerwcu była aktorka podłożyła ogień pod przypadkowy dom, co skończyło się obserwacją psychiatryczną.
Hospitalizowana została rok później, gdy najpierw oskarżyła na Twitterze swojego ojca o molestowanie jej w dzieciństwie, a potem wycofała się z tego, tłumacząc, iż ojciec wszczepił jej do mózgu chip nakazujący wnieść takie oskarżenie. Nie wiadomo, co na to pan Bynes.
COREY FELDMAN
Mając kilkanaście lat, zaliczył występy w kilku klasykach lat osiemdziesiątych, takich jak Gremliny, Goonies i Stań przy mnie. To właśnie na planie tego ostatniego sięgnął po alkohol i marihuanę, zresztą w towarzystwie kolegi z planu, Rivera Phoenixa (przypomnijmy: Phoenix zmarł w wieku zaledwie dwudziestu trzech lat z powodu przedawkowania). Aktor kilka lat temu wyznał, że był w tamtym czasie ofiarą seksualnego molestowania i to ono było powodem, dla którego skierował się w stronę używek. Sporadyczne spożywanie przerodziło się potem w uzależnienie od ciężkich narkotyków i seksu. Po latach Feldman wypowiadał się o ówczesnej przyjaźni z Michaelem Jacksonem, która według niego przyczyniła się do wpadnięcia w nałóg. Zarzucał mu „porzucenie” po wcześniejszym nawiązaniu przyjaźni (jakkolwiek to brzmi, Feldman stanowczo zaprzeczał doniesieniu o rzekomym molestowaniu dzieci przez Jacksona).
Posiadanie kokainy i heroiny doprowadziło do aresztowania aktora i skierowania go na odwyk, gdzie spędził dziesięć miesięcy. Czysty, ale zadłużony, wziął się za występy w filmach niskiej klasy, w końcu zaczął też zajmować się muzyką. W tej chwili się ustatkował – nadal grywa, nie tylko na scenie muzycznej.
Dość przykrą ciekawostką jest fakt, iż Feldman mocno dzielił swoje losy (wliczając bycie molestowanym) z imiennikiem i przyjacielem, Coreyem Haimem. On również zmagał się z długami i, przede wszystkim, z uzależnieniem od narkotyków. W przeciwieństwie do Feldmana walkę jednak przegrał i zmarł w 2010 roku z powodu przedawkowania i zapalenia płuc.
DREW BARRYMORE
Dość skrajny przypadek, prawdę mówiąc. Dziś Barrymore całkiem nieźle sobie radzi, jednak jej dzieciństwo nie było usiane różami. To znaczy, oczywiście, występ w E.T. był sukcesem i sprawił, że stała się bardzo popularna. Mroczne są jednak meandry tego, co działo się poza filmowym planem. Ojciec-alkoholik porzucił żonę i córkę, gdy Barrymore miała dziewięć lat. Trudno powiedzieć, by jej matka mogła brać udział w konkursie matki roku, bo zaczęła zabierać dziewczynkę do klubów na dzikie imprezy, wobec czego Barrymore:
– zaczęła palić papierosy, mając dziewięć lat,
– dwa lata później zmagała się już z alkoholizmem,
– po kolejnym roku wciągała kokainę.
Przerażające! Jako czternastolatka Barrymore poszła na odwyk, po którym miała próbę samobójczą. Rok później przeprowadziła się już do własnego mieszkania. Pozowanie nago do Playboya było jednym z ostatnich aktów „szaleństw młodości” (w reakcji na tę sesję Steven Spielberg wysłał jej wiadomość o treści „Zakryj się”). Poczynając od połowy lat dziewięćdziesiątych, aktorka weszła na właściwsze tory, choć po takim dzieciństwie jakakolwiek doza normalności byłaby czymś właściwym.