search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ, kultowej polskiej komedii?

Łukasz Budnik

29 sierpnia 2020

REKLAMA

W tym roku minęło 20 lat od premiery komedii Olafa Lubaszenki, która bez wątpienia ma w Polsce status kultowej – Chłopaki nie płaczą. Jan Tracz napisał u nas z tej okazji okolicznościowy felieton, dziś zaś bierzemy film Lubaszenki na warsztat w naszym cyklu Kiedyś/dziś. Sprawdźmy, co słychać u wybranych aktorów ze słynnej komedii.

Maciej Stuhr – Jakub Brenner

Rola Jakuba była jedną z pierwszych w karierze Macieja Stuhra, który do dziś aktywnie realizuje się jako aktor filmowy. Przez lata pojawił się jeszcze m.in. w Poranku kojota, Glinie, Testosteronie, kontrowersyjnym Pokłosiu Władysława Pasikowskiego oraz Listach do M. Zagrał też główną rolę w lubianym serialu Belfer. Ostatnio mogliśmy go oglądać w produkcjach Patryka Vegi.

Wojciech Klata – Oskar

Dla Wojciecha Klaty rola w Chłopaki nie płaczą była z kolei jedną z ostatnich w karierze aktorskiej. Przed filmem Lubaszenki Klata pojawił się w takich produkcjach jak 300 mil do nieba czy Korczak, później wystąpił jeszcze m.in. w Królu przedmieścia. Jest socjologiem – prowadził programy Socjopaci oraz System 09, został też wicedyrektorem TVP Kultura.

Tomasz Bajer – Laska

Jedna z najbardziej kultowych postaci filmu (czy jest ktoś, kto choć raz nie słyszał tekstu o bunkrach?) była pierwszą z zaledwie dwóch kinowych ról Bajera (drugą zagrał w Poranku kojota). Później wystąpił jeszcze w Na Wspólnej, a po latach wyemigrował na jakiś czas do Australii.

Cezary Pazura – Fred

Kolejny aktor, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Pazura wciąż jest aktywny zawodowo i regularnie pojawia się na dużym i małym ekranie (w tym roku z powodzeniem powrócił do roli Nowego w Psach 3), udziela się też w dubbingu – jego role w Epoce lodowcowej oraz Asteriksie i Obeliksie: Misji Kleopatra to jedne z najbardziej cenionych polskich występów głosowych. Pazura ma też za sobą debiut reżyserski, choć kiepsko przyjęty – mowa o Weekendzie. Aktor prowadzi też popularnego vloga na YouTubie, gdzie dzieli się ciekawostkami z produkcji swoich filmów.

Mirosław Zbrojewicz – Andrzej Grucha

Kolejna kultowa postać (ten sweter!) i kolejny bardzo zapracowany aktor, zarówno na ekranie, jak i w dubbingu. Niemal rokrocznie pojawia się w szeregu produkcji telewizyjnych i kinowych (często w komediach). Ostatnio mogliśmy go oglądać w drugoplanowej roli we W lesie dziś nie zaśnie nikt.

Michał Milowicz – Bolec

Wikipedia określa Milowicza jako piosenkarza, aktora telewizyjnego, teatralnego, musicalowego i filmowego, producenta i reżysera filmowego oraz biznesmena (Tony Stark się chowa). Odtwórcę roli Bolca oglądaliśmy na ekranie jeszcze m.in. w serialu Sąsiedzi, niesławnym Kacu Wawa oraz Na układy nie ma rady. W zeszłym roku wyreżyserował zmiażdżony przez widzów i krytykę film Futro z misia.

Anna Mucha – prostytutka Lili, Samanta

Annę Muchę najłatwiej skojarzyć z roli w M jak miłość, gdzie od 2003 roku z przerwami wciela się w rolę Magdy. Jej rola w Chłopaki nie płaczą była ostatnią kinową przed 11-letnią przerwą – w 2011 roku wystąpiła w Och Karol 2, pojawiła się też w Pitbullu. Nowych porządkach oraz trzeciej części Kogla-mogla.

Monika Ambroziak – prostytutka Andżela, Cycofon

Po występie w Chłopaki nie płaczą Ambroziak pojawiła się jeszcze m.in. w E=mc2, Listach do M. oraz Kobietach mafii 2. Występowała także w musicalach – w latach 1991–2015 związana była ze słynnym teatrem Studio Buffo.

Bohdan Łazuka – szef, ojciec Bolca

Popularny aktor miał za sobą wiele ról już w momencie występu w filmie Lubaszenki, później pojawiał się głównie w serialach, między innymi w Ojcu Mateuszu, pracował też w radiu.

Mariusz Czajka – alfons Czesiek

Czajka po roli u Lubaszenki na ekranie pojawiał się głównie w serialach, aktywnie pracuje też w dubbingu (to jego głosem przemawiał Yoda w polskiej wersji Gwiezdnych wojen). Jest działaczem warszawskiego Studia Buffo.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA