search
REKLAMA
Zestawienie

JACY ONI SĄ NAPRAWDĘ? Filmy dokumentalne poświęcone gwiazdom kina

Janek Brzozowski

11 października 2018

REKLAMA

Xavier Dolan – Xavier Dolan: Niemożliwe nie istnieje

Prawdziwy fenomen – ma zaledwie 28 lat, a już powstał dokument komentujący i w porządku chronologicznym prezentujący jego twórczość. Utrzymany w teledyskowej estetyce film Benoîta Puichauda garściami czerpie z obrazów Dolana, bogato ilustrując wypowiedzi aktorów (przede wszystkim Anne Dorval i Suzanne Clément) oraz samego autora Wyśnionych miłości fragmentami jego dzieł. Xavier, podobnie jak De Palma w filmie Baumbacha i Paltrowa, dostał od twórcy dokumentu dużą swobodę wypowiedzi. Opowiada więc zarówno o samych obrazach, ich realizacji, jak i o relacjach z resztą ekipy albo genezie swojej fascynacji kinem oraz ulubionych produkcjach, wśród których absolutny prym, niezmiennie od lat, wiedzie Titanic Jamesa Camerona.

Michael Haneke – Michael Haneke. Zawód: reżyser

SKY KAPITAN I ŚWIAT JUTRA. Jakie przedziwne science fiction

Dokument przypominający konstrukcją nieco filmy poświęcone Dolanowi czy De Palmie. Austriacki reżyser opowiada w nim o swoich przemyśleniach na temat zrealizowanych obrazów oraz dzieli się ciekawostkami z planów tych produkcji. Ciekawe urozmaicenie stanowi chociażby archiwalna wstawka prezentująca nam reakcje publiczności, której przyszło uczestniczyć w pokazie konkursowym Hanekowskiego arcydzieła, czyli Funny Games, podczas jubileuszowej, pięćdziesiątej edycji festiwalu w Cannes. Ludzie wyszli z seansu oburzeni i zniesmaczeni, a niektórzy z nich wprost oskarżali sympatycznego twórcę Białej wstążki o fetyszyzację przemocy oraz (uwaga!) propagowanie nazizmu. Zabawne, jak silne wrażenie ten rewelacyjny film wywarł nawet na publiczności tak mocno obeznanej i „wyrobionej”, jaką bez wątpienia jest ta uczestnicząca w corocznym święcie kina na Lazurowym Wybrzeżu.

Bracia Lumière – Bracia Lumière

A teraz, cytując klasyka, coś z zupełnie innej beczki. Dyrektor artystyczny festiwalu w Cannes Thierry Frémaux postanowił zadebiutować w roli reżysera i zrealizował obraz poświęcony absolutnym pionierom światowej kinematografii. Bohaterami jego dokumentu stali się August i Louis Lumière oraz ich pierwsze filmowe eksperymenty. Fantastyczna jest w Braciach Lumière ilość, a przede wszystkim jakość (podobnie zresztą jak w Jamesie Deanie: Wiecznie młodym) materiałów przedstawiających owe rewolucyjne doświadczenia przeprowadzone przy użyciu prototypów kinematografu. Odnajdziemy tutaj zachowane w doskonałym stanie takie perełki, jak: Wyjście robotników z fabryki, Wjazd pociągu na stację w La Ciotat czy wreszcie Polewacza polanego. Z dokumentem Frémaux zapoznajemy się niczym z fascynującym wykładem, z którego robimy dokładne notatki i nie mamy zamiaru wychodzić przed czasem.

Janek Brzozowski

Janek Brzozowski

Absolwent poznańskiego filmoznawstwa, swoją pracę magisterską poświęcił zagadnieniu etyki krytyka filmowego. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna - od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony (ze wszystkich tej decyzji konsekwencjami). Od 2017 roku jest redaktorem portalu film.org.pl, jego teksty znaleźć można również na łamach miesięcznika "Kino" oraz internetowego czasopisma Nowy Napis Co Tydzień. Laureat 13. edycji konkursu Krytyk Pisze. Podobnie jak Woody Allen, żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym. E-mail kontaktowy: jan.brzozowski@protonmail.com

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA