search
REKLAMA
Zestawienie

Gwiazdy kina z szokująco WYSOKIM ILORAZEM INTELIGENCJI

Przemysław Mudlaff

7 października 2020

gwiazdy z najwiekszym iq
REKLAMA

IQ 140–156

Natalie Portman to pierwsza absolwentka Uniwersytetu Harvarda, która zdobyła Oscara. Wiem, że powyższe stwierdzenie ma tyle wspólnego, co przysłowiowy piernik i wiatrak, ale to po prostu fakt oraz statystyczna ciekawostka w jednym. Co więcej, omawiana aktorska gwiazda była współautorką dwóch artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych. Stanowi to potwierdzenie jej wysokiego wyniku IQ (140). Jak sama twierdzi: jeżeli miałaby wybierać pomiędzy mądrością a statusem gwiazdy kina, to wybrałaby mądrość. Na szczęście dla nas los obdarzył ją zarówno światłym umysłem, jak i aktorskim talentem.

Pora na pierwszego komika w niniejszym zestawieniu. Steve Martin, którego wynik IQ wynosi 142, jest członkiem Mensy, ale jego starania o dołączenie do tej elitarnej organizacji zajęły mu rok. Być może spowodowane było to faktem, że odtwórca roli inspektora Clouseau z Różowej Pantery (2006) nie ukończył podjętych studiów na kierunku filozofii i tym samym nigdy nie zdobył tytułu magistra, chociaż podobno zakochał się w edukacji i myślał nawet o zostaniu profesorem. Zamiast tego jednak Martin poświęcił się aktorstwu oraz pisaniu scenariuszy, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów komediowych w historii kina.

Obecność Meryl Streep na liście gwiazd kina o najwyższym IQ nie powinna raczej nikogo dziwić. Aktorka może poszczycić się wynikiem 143, ale nie ma zamiaru robić z tego większego szumu. Streep to kobieta, która aktorstwu powierzyła właściwie całe swoje życie. Ta perfekcjonistka i jedna z najbardziej szanowanych artystek filmowych na świecie uzyskała najpierw licencjat z wyróżnieniem na wydziale dramatycznym Vassar College, a następnie zdobyła tytuł magistra na Uniwersytecie Yale’a. Zdobyte wykształcenie pozwoliło jej wykonywać swój zawód w najlepszy możliwy sposób. To bez wątpienia jedna z najmądrzejszych i najinteligentniejszych aktorek świata.

O wysokim IQ Sharon Stone wiedzą właściwie wszyscy. Uściślijmy jednak, że wynosi on 154. W przypadku gwiazdy Nagiego instynktu od prawdopodobnej kariery prawniczej uratowała ją uroda. Pewnego razu, będąc w college’u, Sharon wzięła bowiem udział w lokalnym konkursie piękności, gdzie jeden z sędziów przekonał ją, aby przeniosła się do Nowego Jorku, ponieważ dopiero tam będzie mogła zrealizować swoje marzenie występu w filmie. Dziękujemy, panie sędzio!

Wynikiem IQ 154 poszczycić może się również Lisa Kudrow. Aktorka znana publiczności przede wszystkim z roli Phoebe Buffay w Przyjaciołach jest rzekomo zupełnie niepodobną do tej postaci osobą w rzeczywistości. Spontaniczność i roztargnienie bohaterki serialu zastępuje w prawdziwym życiu Kudrow maksymalna rozważność i analityczność.

Wróćmy jednak na chwilę na nasze polskie podwórko. Mamy tu bowiem do czynienia z ciekawym przypadkiem Doroty Rabczewskiej-Stępień. Jeśli zazwyczaj gwiazdy nie obnoszą się swoim wynikiem na test inteligencji, to popularna Doda zrobiła to, aby utrzeć nosa wszystkim hejterom, którzy otwarcie zarzucali piosenkarce i aktorce głupotę. Krok ten okazał się na tyle kontrowersyjny, że zdjęcie z certyfikatem Stowarzyszenia Mensa, jakie wrzuciła na swojego Instagrama celebrytka, było szeroko komentowane. Dżagę posądzano nawet o fałszerstwo wyniku (IQ 156) i fotomontaż. Ja tam wierzę jednak pani Dodzie, bo przynajmniej potrafi odróżnić lepszego nowego Pitbulla Pasikowskiego od gorszych nowych Pitbulli Patryka Vegi. A to w naszym pięknym kraju nie jest takie oczywiste dla każdego.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA