search
REKLAMA
Zestawienie

Gwiazdy kina z szokująco WYSOKIM ILORAZEM INTELIGENCJI

Przemysław Mudlaff

7 października 2020

REKLAMA

Według powszechnie znanego przysłowia nie powinno się oceniać książki po okładce. Oczywiście zalecenie to ma wymiar metaforyczny i odnosi się przede wszystkim do ludzi. Szczególnie narażeni na postrzeganie, ocenianie i w konsekwencji krytykowanie na podstawie przede wszystkim wyglądu zewnętrznego są tzw. gwiazdy, w tym również te błyszczące na kinematograficznym niebie. Znakomita część publiczności uważa bowiem, że aktorki i aktorzy nie są ludźmi o wysokiej inteligencji. To oczywiście wyłącznie stereotyp, którego genezy nie znam. Wiem jednak, że wymienione poniżej gwiazdy kina z wysokim IQ skutecznie się z tego myślowego schematu wyłamują.

Chociaż iloraz inteligencji to tylko wskaźnik liczbowy, który ponadto ustala się na podstawie testów logicznych nieuwzględniających wiedzy ogólnej, kreatywności, zdolności artystycznych itp., to liczby widniejące przy nazwiskach wyszczególnionych aktorek i aktorów mogą robić ogromne wrażenie. Dla uwypuklenia znaczenia przytoczonych poniżej wartości przypomnę jedynie, że uzyskanym wynikiem IQ 132 oraz więcej (w skalach wechslerowskich) może poszczycić się zaledwie ok. 2% populacji. Osoby, których test zakończył się wspomnianym wyżej rezultatem mogą – po opłacie składki członkowskiej – zasilić szeregi stowarzyszenia Mensa.

IQ 132–138

Niepodważalny wdzięk, uroda i talent aktorski to nie jedyne atuty Nicole Kidman. Australijska gwiazda filmowa jest córką instruktorki pielęgniarstwa oraz uznanego biochemika. Można więc domniemywać, że jej wysokie IQ zostało w pewnym stopniu odziedziczone przez Kidman po rodzicach. Aktorka wciąż jednak ćwiczy swoją inteligencję. Jest bowiem fanką teorii głoszącej, że o bystrość umysłu należy dbać przez całe życie. Według zdobywczyni Oscara z 2003 roku treningi pamięci sprawiają, że czuje się także osobą piękniejszą. Nicole Kidman dowodzi również twierdzeniu, że fizyczną oznaką wysokiej inteligencji jest leworęczność. Spójrzcie bowiem na poniższą statystykę brzmiącą trochę jak zadanie z iksem. Otóż 10% całej populacji to osoby leworęczne, a wśród nich zaś znajduje się aż 20% członków Mensy. Łapiecie?

Wśród aktorek, które osiągnęły taki sam wynik w teście IQ jak wspomniana wyżej Nicole Kidman, są Kate Beckinsale oraz Jodie Foster. Wysoką inteligencję Beckinsale dostrzeżono już w szkole podstawowej. Gwiazda filmów Underworld w wieku 6 lat otrzymała bowiem wyróżnienie, w którym napisano, że jej poziom umiejętności czytania odpowiada 11-letniemu dziecku. Wysoki iloraz inteligencji zdecydowanie ułatwił aktorce naukę języków. Kate – oczywiście poza angielskim – biegle włada językiem francuskim, rosyjskim i niemieckim. Jodie Foster jest z kolei absolwentką prestiżowej uczelni Yale’a, gdzie uczyła się francuskiego na najwyższym poziomie. Ona również wykazywała się ogromną inteligencją, będąc jeszcze dzieckiem. Nauczyła się bowiem czytać w wieku 3 lat.

Oto pierwsze nazwisko, które może niektórych zadziwić obecnością na tej liście. Mowa o Arnoldzie Schwarzeneggerze. W przeciwieństwie do Kate Beckinsale lub Jodie Foster słynny Terminator nie błyszczał wysoką średnią w szkołach w Austrii, do których uczęszczał. W wieku 14 lat skupił się na podnoszeniu ciężarów i sport ten stał się dla niego odskocznią od trudnej relacji z ojcem. Mając 21 lat, popularny Arnie spełnił jedno ze swoich marzeń i przeprowadził się z Austrii do USA. Po przenosinach do Stanów Zjednoczonych Schwarzenegger przeznaczał 5 godzin każdego dnia, aby uczyć się angielskiego. Wkrótce opanował go na tyle, że z odnoszącego sukcesy kulturysty stał się wielką gwiazdą Hollywood. Tym samym udowodnił, że ma łeb na potężnie zbudowanym karku.

Emma Watson to najmłodsza gwiazda kina w tym zestawieniu. Informacja ta jest o tyle istotna, że według badań naukowych od 1975 roku zauważono spadek IQ o 7 punktów na pokolenie. Wobec powyższego wynik Emmy Watson robi naprawdę duże wrażenie. Aktorka znana jest ze swojej nieprzyzwoitej wręcz skrupulatności we wszystkim, co robi. Chociaż znakomitą część swojej młodości Emma spędziła w Hogwarcie – gdzie również przyznawano oceny (przyznajmy jednak, że skalę ocen w Szkole Magii i Czarodziejstwa rozumiał chyba tylko Albus Dumbledore) – to nie uprawniały jej one do przystąpienia do egzaminu maturalnego. Watson zresztą wraz z Radcliffe’em oraz Grintem musiała otrzymywać codzienne korepetycje. Pilna uczennica zdała brytyjski egzamin GCSE na najwyższą możliwą ocenę, co dowodzi, że nikt inny nie pasowałby do roli hogwarckiej kujonki Hermiony Granger bardziej niż ona.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA