search
REKLAMA
Ranking

10 NAJLEPSZYCH FILMOWYCH MEMÓW. Cage, Ben Swolo i inni

Łukasz Budnik

21 kwietnia 2018

REKLAMA

Conspiracy Keanu

W grudniu 2008 roku światło dzienne ujrzało zestawienie filmowych kadrów uwieczniających wyjątkowo charakterystyczne miny Keanu Reevesa wraz  z podkreśleniem, jaką emocję akurat wyrażają (nie wiem kto wpadł na pomysł stworzenia takowego, ale winszuję). Wśród nich znalazł się fotos ze Wspaniałej przygody Billa i Teda (1989), który dwa lata później został po raz pierwszy wykorzystany jako tzw. reaction face na jednym z forów internetowych. Prawdziwa popularność przyszła w roku 2011 – to wtedy zdjęcie Keanu posłużyło jako tło do krótkich, filozoficznych rozważań, zazwyczaj wręcz paranoicznych i noszących znamiona teorii spiskowych. Nie miało znaczenia, czy poruszany jest temat ważny, czy całkowicie błahy – zaniepokojona mina Reevesa mogła nadać tak samo poważnego tonu wszystkiemu.

Everyone Loses Their Minds

Wyśmienita rola Heatha Ledgera w Mrocznym Rycerzu (2008) znalazła swoje miejsce również w kanonie memów. Wykorzystany kadr pochodzi ze sceny, w której przebrany za pielęgniarkę Joker odwiedza Harveya Denta i robi mu wykład na temat różnicy w postrzeganiu wagi danej zbrodni. Jeśli zagrozi się wysadzeniem ciężarówki z żołnierzami, na nikim nie robi to większego wrażenia. Jeżeli zagrozisz zabiciem burmistrza, wszyscy zaczynają szaleć. Na podobnej zasadzie internauci, poczynając od roku 2013, podkreślają jak odmiennie można reagować na dane sytuacje. W pewien sposób jest to wylewanie frustracji podobne do mema z Johnem Goodmanem – jak wiele zmartwień muszą mieć internauci!

That Escalated Quickly

Zdanie wypowiadane przez Willa Farrella w Legendzie telewizji (2004) od początku uznawane było za jeden z najbardziej godnych uwagi cytatów z tego filmu. Do tego stopnia, że w 2010 roku użytkownicy portali takich jak Reddit i 4chan zaczęli używać go jako komentarza do – na przykład – nagrań z ulicznych bójek, gdzie przejście od słów do czynów zajęło wyjątkowo mało czasu. Dwa lata później cytat ten skomponowany został z kadrem pochodzącym z odpowiedniej sceny w filmie i do dzisiaj służy jako wiele mówiąca reakcja na wydarzenia czy rozmowy, których przebieg był nienaturalnie krótki i zakończony z impetem.

X, X Everywhere

Podobnie jak w przypadku Morfeusza, cytat z mema nie jest tutaj bezpośrednią parafrazą wypowiedzi bohatera (w tym przypadku Buzza). Internauci wykorzystali kadr z Toy Story 2 (1999), aby w ten sposób skomentować aktualnie panujące trendy oraz wytłuścić zjawiska i osoby, o których w danym czasie mówi się najwięcej. Niekiedy mem ma formę niemalże informacyjną i po prostu zwraca uwagę na to, co popularne. Innym razem potrafi być – jak wiele innych w tym zestawieniu – wyrazem dezaprobaty oraz irytacji na to, co w sieci przewija się zbyt często. W tym drugim przypadku mina Chudego wydaje się być szczególnie adekwatna do odczuć autora.

Ben Swolo

Jeden z tych przypadków, gdy z pozoru zwyczajna scena staje się internetowym fenomenem. Jeśli oglądaliście Ostatniego Jedi (2017), to pewnie kojarzycie scenę, w której zastajemy Kylo Rena bez koszulki. Trudno powiedzieć, czym kierował się przy tym fragmencie Rian Johnson – być może jeszcze wyjaśni tę kwestię, gdy kolejny raz będzie tłumaczył wszystkim swój film – w każdym razie internauci nie okazali litości i wkrótce wizerunek półnagiego Adama Drivera obiegł sieć. Nie minęło wiele czasu, zanim Kylo doczekał się przydomka Ben Swolo, będącego kombinacją jego prawdziwego imienia i nazwiska (oczywiście Ben Solo) oraz angielskiego słowa „swollen”, oznaczającego „spuchnięty”. Komiksy i obrazki, groteskowo uwydatniające szeroki tors Kylo, zalały stosowne portale i stały się jeszcze jedną pożywką dla wszystkich tych, którzy Gwiezdne wojny w wydaniu Disneya uważają za kpinę i gwałt na legendzie.

Na większość powyższych memów do dziś można natknąć się na portalach społecznościowych i forach. Czy są wśród nich Wasze ulubione?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA