search
REKLAMA
Zestawienie

FILMY oparte na PRAWDZIWYCH SKANDALACH

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

8 stycznia 2019

REKLAMA

Hollywoodland (2006)

W roku 1959 gwiazdor znany z programu telewizyjnego o Supermanie, George Reeves, został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu – miał ranę postrzałową, na dodatek doszło to tego na kilka dni przed jego ślubem. Policja orzekła, że było to na pewno samobójstwo, choć wszystkie fakty zdawały się temu przeczyć. Niektórzy do dzisiaj uważają, że mamy do czynienia z morderstwem. Pojawiają się też głosy, że Reeves stał się przypadkową ofiarą strzelaniny bądź był zwyczajnie zmęczony dramatami, tak w życiu osobistym, jak i w pracy. Jego śmierć rozpoczęła tak zwaną „klątwę Supermana”, która rzekomo miała dotknąć każdego, kto wcieli się w tę postać. Produkcja pokazuje nam obraz człowieka, zmagającego się się nie tylko ze sławą, lecz także samym sobą. Brak w tym filmie jednak jednoznacznych odpowiedzi. To właściwie “rzucanie” widzem pomiędzy dwoma skrajnościami, dwiema wersjami wydarzeń, z których każda jest równie prawdopodobna.

Królowa (2006)

Do dzisiaj można się spotkać z licznymi teoriami spiskowymi na temat tego, co faktycznie stało się w noc 1997 roku, kiedy to zginęła księżna Diana. Zdaniem niektórych był to po prostu nieszczęśliwy wypadek, z kolei wielu uważa, że doszło do zamachu przygotowanego przez tajne służby na prośbę samej królowej. Film z 2006 opowiada jednak historię zupełnie innego skandalu. Po tym, jak brytyjska królowa usłyszała o śmierci Diany, wyjechała na wieś, zupełnie odgradzając się od świata. Zgodnie z protokołem księżna Walii nie była już członkiem rodziny królewskiej, dlatego jej śmierć nie powinna zostać uhonorowana spuszczeniem flagi na znak żałoby. Niemniej Elżbieta II spotkała się z naciskami ze strony tak premiera, jak i swoich poddanych, by odpowiednio pożegnać tragicznie zmarłą. W tym kontekście wielu uznało jej zachowanie za wręcz skandaliczne. Królowa to genialne napisany i zagrany film, opowiadający o postaci tak niezwykle skomplikowanej i zamkniętej w sobie, że chyba nigdy nie dowiemy się, z czym musiała się tak naprawdę mierzyć.

Wilk z Wall Street (2013)

Życie Jordana Belforta to pasmo niekończących się sukcesów i skandali zwieńczone wielkim upadkiem. Na przełomie lat 80. i 90. udało mu się stworzyć największy w tamtym czasie dom maklerski, który nie tylko zatrudniał ponad 1000 osób, ale zarabiał też ogromne pieniądze. I choć wydawać by się mogło, że Belfort miał życie jak z bajki, to jego firma tak naprawdę nie była legalnym biznesem, ale miejscem, w którym sprzedawano za grosze akcje i oszukiwano inwestorów. W 1998 roku makler został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa, a następnie skazany na 22 miesiące w więzieniu federalnym. Wyrok był tak niski tylko dlatego, że Belfort zawarł umowę z FBI. W czasie swojego pobytu w więzieniu napisał książkę Wilk z Wall Street (pamiętnik okazał się bestsellerem), który stał się podstawą do nakręcenia filmu. Alkohol, narkotyki, kobiety, jachty i orgie… to dla głównych bohaterów chleb powszedni. Produkcja Martina Scorsese okazała się zarówno sukcesem finansowym, jak i artystycznym, oraz jednym z ciekawszych filmów ostatnich lat.

Spotlight (2015)

Ta nagrodzona Oscarem za najlepszy film produkcja opowiada o zmaganiach dziennikarzy gazety “Boston Globe”, by nie tylko odkryć konspiracyjną machinę stojącą za molestowaniami seksualnymi dzieci przez duchownych, lecz także sprawić, by głos ofiar po wielu latach został w końcu usłyszany. Warto zaznaczyć, że w prawdziwym życiu dziennikarzy nagrodzono Pulitzerem. W przypadku filmu na uwagę zasługuje przede wszystkim wyważona reżyseria, zwłaszcza w stosunku do poruszanego problemu, oraz to, że w narracji zostały wykorzystane prawdziwe wywiady z osobami, które były świadkami w sprawie. Produkcja okazała się nie tylko sukcesem komercyjnym, lecz także artystycznym. Znalazła się również na licznych listach najlepszych filmów ostatnich lat.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA