FILMY O SEKSIE. Przegląd subiektywny
Wstyd (2011), Steve McQueen
Brandon Sullivan we Wstydzie dał się żądzy opętać. Staczający się na dno uzależnienia, chciał poczuć więcej, mocniej, lepiej… Od masturbacji, przez seks z prostytutkami, po sado-maso. Próbuje wszystkiego, by uciec od konfrontacji z nagle powracającą do jego życia siostrą (Carey Mulligan). Sissy rozpaczliwie potrzebuje bliskości – i ona wierzy, że zbliżenie fizyczne jest w związku kartą przetargową. Nude alert! Nic to jednak w porównaniu do Shortbusu. W odważnej roli Fassbender sprawdza się znakomicie. Świadczy o tym fakt, że nie możemy oderwać wzroku od jego twarzy.
Między nami seksoholikami (2012), Stuart Blumberg
Komediodramat o niefortunnym polskim tytule Między nami seksoholikami (oryg. Thanks For Sharing) to kawałek dobrego kina. Opowiada historię trzech uzależnionych mężczyzn: Marka (Tim Robbins) – mentora w grupie terapeutycznej, który stara się odbudować swoje małżeństwo, Adama (Mark Ruffalo), któremu mija 5. rok życia w celibacie oraz napastującego kobiety w miejscach publicznych Neila (Josh Gad).
Film Stuarta Blumberga (scenarzysta Wszystko w porządku) ukazuje namiętność jako środek odurzający, receptę na bolączki. Patrząc na szczęśliwego Adama, możemy jednak dojść do wniosku, że i bez seksu świat jest wystarczająco piękny.
Don Jon (2013), Joseph Gordon-Levitt
Podobne wpisy
Znać po uśmiechu, że Joseph Gordon-Levitt to cwaniaczek. Dlatego nie zdziwiłam się, gdy pierwszy wyreżyserowany przez niego film kinowy opowiada o seksie lekko i niezobowiązująco, jakby z zawadiackim uśmiechem. Jon ma inną kobietę na każdy dzień tygodnia, jednak od współżycia z drugą osobą woli… masturbację przy pornosie. W świecie “rżnięcia” przed kamerą wszystko jest idealne: ekstra cycki, super tyłek, wartka akcja z efektownym finałem. Nie trzeba zaspokajać niczyich potrzeb, można zatracić się w swojej tylko przyjemności. Strzała Amora złapała jednak i Jona. Barbara (Scarlett Johannson) stara się wybić mu z głowy “internetowe dziwki”… Czy podoła zadaniu? A może Jonowi uda się odkryć przyjemność płynącą z zaangażowanego seksu? Film sprowadza na właściwe tory.
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017), Maria Sadowska
Jak na film o polskiej rewolucji seksualnej, seksu w nim sporo. Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej to biografia bezpruderyjnej pani doktor (w tej roli Magdalena Boczarska), która przed milionami Polaków odkryła sens i metodykę czerpania radości ze współżycia. Zachęcała pacjentki do cieszenia się sobą na kozetce, edukowała o antykoncepcji na spotkaniach w kołach gospodyń wiejskich, rozdawała prezerwatywy w sanatorium. Przez lata dzieliła się swoim mężem (Piotr Adamczyk, jakżeby inaczej) z przyjaciółką (Justyna Wasilewska), a spełnienie seksualne i romantyczne znalazła dopiero u boku faceta… żonatego (Eryk Lubos). Jednak jak na panią doktor od seksu w czasach PRL to żadna kontrowersja.
korekta: Kornelia Farynowska