search
REKLAMA
Zestawienie

Filmy i seriale do zobaczenia W LISTOPADZIE na NETFLIKSIE

Łukasz Budnik

1 listopada 2019

REKLAMA

Produkcje na licencji

Zimna wojna

Film, o którym w sezonie nagród słyszał chyba każdy Polak. Dzieło Pawła Pawlikowskiego nominowane było do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a sam twórca miał szansę otrzymać statuetkę za reżyserię (wcześniej zdobył Złotą Palmę w Cannes). Zimna wojna uczyniła też prawdziwą gwiazdę z Joanny Kulig, która zaczęła być doskonale kojarzona w Hollywood. Film Pawlikowskiego to historia trudnej miłości dwojga ludzi – tancerki Zuli oraz pianisty Wiktora. Reżyserowi udało się stworzyć poruszającą opowieść, która wizualnie cieszy oczy – zdjęcia Łukasza Żala są wybitne, a większość kadrów można by było zawiesić na ścianie.

Mowa ptaków

Dość niespodziewanie do biblioteki Netflixa trafia film, który jeszcze niedawno był u nas w dystrybucji kinowej – kontrowersyjna Mowa ptaków Xawerego Żuławskiego. Reżyser zrealizował film na podstawie scenariusza swojego zmarłego ojca. Tak na naszych łamach pisał o tej produkcji Tomasz Raczkowski: „Mowa ptaków to od początku do końca jedno wielkie szaleństwo, skrajnie ekspresyjnie w formie, łączącej gwałtowne ujęcia kamery częstego współpracownika Andrzeja Żuławskiego, Andrzeja Jaroszewicza (ich wspólne dzieła to m.in. Diabeł Szamanka) z roztrzęsionymi nagraniami ze smartfonów, okraszone wyrazistą ścieżką dźwiękową Andrzeja Korzyńskiego – etatowego kompozytora Żuławskiego seniora. Aktorzy pierwszoligowi (m.in. Daniel Olbrychski czy Andrzej Chyra) dzielą tu ekran z celebrytami i youtuberami, w fakturę filmu wpuszczane są ujęcia dokumentalne, cytaty filmowe, parafrazy i autentyczne pamiątki po Andrzeju Żuławskim. Efektem jest nieprzejrzysty gąszcz przerysowanych postaci, poplątanych tropów i autotematyzmu”.

Zombie Express

Horror z Korei Południowej. Fabuła przedstawia się następująco: wybucha epidemia, która szybko zamienia ludzi w zombie. Do pociągu, którym podróżuje grupa zróżnicowanych bohaterów, w ostatniej chwili dostaje się jeden z zarażonych, wobec czego już wkrótce w wagonach rozpętuje się istne piekło. Zombie express to trzymający w napięciu niemal od pierwszych minut horror, który wprowadza widza w atmosferę zagrożenia i maksymalnie wykorzystuje skromny budżet. Dla tych, którzy lubią tematykę zombie, będzie to duża atrakcja, również ze względu na to w jaki sposób zostały przedstawione stwory – to niepowstrzymana, przerażająca siła, która stanowi rzeczywiste wyzwanie i śmiertelne niebezpieczeństwo dla protagonistów.

Ghost Story

Rooney Mara i Casey Affleck wcielają się w małżeństwo żyjące na przedmieściach. Pewnego dnia mężczyzna ginie w wypadku samochodowym, a jego duch powraca w całunie, którego użyto w kostnicy do przykrycia zwłok. Zjawa próbuje pomoc żonie poradzić sobie z beznadziejnym uczuciem samotności. Wyprodukowany przez A24 film był kilkakrotnie nagradzany na festiwalach. Tak o filmie pisał na naszym portalu Piotr Szczyszyk: ” To szczere podejście do tematu, wsparte terapeutyczną chęcią opowiedzenia o stracie bliskiej osoby, stwarza wyjątkowe, elegijne love storyA Ghost Story jest filmem wymagającym dużej cierpliwości i skupienia, bazującym na momentach oddziałujących zwłaszcza tu-i-teraz, w chwili oglądania. Może ze względu na zjawy to rodzaj seansu spirytystycznego? W każdym razie rzadko odnoszę wrażenie, że – jak w tym przypadku – odbiór filmu to bardziej kwestia wrażliwości, niżeli jakiejkolwiek kategorii gustu. Najlepiej przed obejrzeniem wiedzieć o A Ghost Story jak najmniej.”

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA