search
REKLAMA
Zestawienie

Fikcyjne postaci, o których nie wiedzieliście, że były oparte na PRAWDZIWYCH osobach

Te fikcyjne postaci są w rzeczywistości bardziej realne, niż mogłoby się wydawać.

Martyna Janasik

26 sierpnia 2022

REKLAMA

Czy to możliwe, żeby Jack Sparow lub Severus Snape istnieli naprawdę? Tak! Oto zestawienie postaci, które zostały zainspirowane prawdziwymi osobami. Ciekawe, czy wiedzieliście o wszystkich!

Jack Sparrow

Jak pewnie milion innych kobiet, nie byłam w stanie oprzeć się urokowi Johnny’ego Deppa. W wieku nastoletnim byłam w nim zakochana po uszy i znałam na pamięć każdy z jego filmów. Nie powinien więc zdziwić Was fakt, że jestem absolutną fanką Piratów z Karaibów, a w szczególność Jacka Sparrowa. Przez lata nie byłam jednak świadoma, że postać Jacka Sparrowa inspirowana jest prawdziwym piratem!

Postać Jacka Sparrowa jest oparta na prawdziwym piracie Johnie Wardzie. Johna Warda, znanego jako Jack, nazywano Sparrow, a jego ekscentryczne zachowania i kręta historia w dużej mierze pasują do jego fikcyjnego odpowiednika. Chociaż John Ward wypadł z łask, był uważany za jednego z najbardziej znanych piratów. Nawet za jego życia znakomita kariera Warda zrodziła książki, sztuki i piosenki. Piraci z Karaibów w dużej mierze czerpią z pirackiej legendy i tradycji, a John Ward był postacią z bogatą historią.

Barbossa

Skoro o Piratach z Karaibów jest mowa, to warto wspomnieć, że odwieczny rywal Jacka Sparrowa, Barbossa, również powstał na podstawie prawdziwej postaci.

Barbossa jest z pewnością ukłonem w stronę Hayreddina Barbarossy, XVI-wiecznego tureckiego kupca, który stał się piratem. Barbarossa była plagą XVI-wiecznej Europy, plądrował statki i miasta we Włoszech i Hiszpanii. Podczas gdy inni piraci musieli przenosić się z miasta do miasta, aby być o krok przed władzami, Barbarossa postanowił zrobić coś bardziej szalonego – założył własny kraj! Pokonując Hiszpanów w Algierze, założył terytorium pod ochroną Imperium Osmańskiego, które przez następne 300 lat było bazą śródziemnomorskiego piractwa.

Severus Snape

Tak, jestem pokoleniem, które wychowało się na filmach o chłopcu, który przeżył. Tak, jestem fanką Harry’ego Pottera. Tak, byłam całkowicie zaskoczona, gdy okazało się, że Severus Snape wcale nie był taki zły. Jeszcze bardziej byłam jednak zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że ktoś tak specyficzny jak Snape de facto istnieje.

Pierwowzorem Severusa Snape’a był profesor chemii, który uczył J.K Rowling, John Nettleship. Nettleship przyznał nawet, że wiedział, że postać Snape’a została nim zainspirowana. Nie rozpoznał siebie, gdy zobaczył na ekranie Alana Rickmana, ale twierdzi, że wszyscy inni o tym wiedzieli.

Norman Bates

Norman Bates to główny antagonista thrillera Psychoza w reżyserii Alfreda Hitchcocka z 1960 roku. Bates jest seryjnym mordercą z alternatywną osobowością w postaci jego znęcającej się matki – i pierwszej ofiary – Normy, która na co dzień prowadzi Motel Bates.

Postać Normana Batesa została wymyślona przez pisarza Roberta Blocha. Postać jednak oparta jest na prawdziwych zbrodniach Eda Geina, choć Bloch twierdził, że bardziej inspirowały go okoliczności wokół zbrodni Geina niż sam Gein.

Gein był mordercą i grabarzem, który podobnie jak Norman Bates miał niezdrową obsesję na punkcie swojej matki.

Hazel Grace Lancaster

Film Gwiazd naszych wina opowiada historie Hazel, której najlepszą przyjaciółką z przymusu jest butla tlenowa. To dzięki niej nastolatka normalnie oddycha, ponieważ Hazel jest chora na raka. Gdy była mała, zdiagnozowano u niej sporą kolonię guzów w płucach. Widzowie Gwiazd naszych wina poznają Hazel, gdy ma 16 lat i spotyka Augustusa Watersa, który na zawsze odmieni jej życie.

Film Gwiazd naszych wina powstał na podstawie książki autorstwa Johna Greena o tym samym tytule. Postać Hazel Grace Lancaster wzorowana jest na Esther Earl, przyjaciółce i inspiracji pisarza, która zmarła na raka w wieku 16 lat.

Hugh Glass

Hugh Glass to postać, wokół, której zbudowano fabułę filmu Zjawa, i portret, który w końcu przyniósł Leonardo DiCaprio długo wyczekiwaną statuetkę Oscara.

Zjawa opowiada historię Hugh Glassa, którego opuścili kompani wyprawy po tym, jak został zaatakowany przez niedźwiedzia. Kompani opuścili Glassa pomimo rozkazów czuwania przy nim. Wykopali mu grób i wrzucili do niego. Glass odzyskał jednak przytomność i zaczął się czołgać przez las, by po przebyciu ponad 300 km znaleźć tych, którzy go porzucili na pastwę losu.

Hugh Glass był prawdziwą postacią. Był traperem i podróżnikiem, człowiekiem, który zasłynął z tego, że wygrał walkę z niedźwiedziem i przeżył dzięki woli przetrwania. Po starciu z niedźwiedziem jego ciało było zmasakrowane, ale wola przetrwania Glassa była tak duża, że zdołał przeżyć i przeczołgać się setki kilometrów, żywiąc się owocami leśnymi i padliną, żeby znaleźć schronienie w forcie Kiowa i przebaczyć tym, którzy zostawili go na śmierć.

Auric Goldfinger

Auric Goldfinger, główny antagonista w książkach o Jamesie Bondzie i w adaptacji filmowej, jest ponoć wzorowany na amerykańskim magnacie górniczym Charlesie W. Engelhardzie Jr.

Chociaż obaj nie mają tej samej narodowości, wygląd Engelharda pasował do opisu Goldfingera w powieści Iana Fleminga, podobnie jak jego zamiłowanie zarówno do kultury brytyjskiej, jak i złota. Był także bliskim przyjacielem Fleminga i podobno zachwyciła go ta charakterystyka.

 

Martyna Janasik

Martyna Janasik

Kulturoznawczyni i autorka tekstów. Miłośniczka jedzenia, kina i sportu. Pewnie dlatego jedne z jej ulubionych filmów to "Rocky" i "Julie i Julia". Zawsze chciała pisać, więc pisać będzie już zawsze. W wolnych chwilach uwielbia oglądać filmy i tenis ziemny.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA