search
REKLAMA
Wpadki

Drapieżne wpadki. Błędy w filmach o PREDATORZE

Łukasz Budnik

26 listopada 2020

REKLAMA

W ostatnich dniach głośno było o serii Predator – nie tylko obchodziliśmy 30. rocznicę premiery drugiej części serii, lecz także dowiedzieliśmy się, że powstanie kolejna odsłona wyreżyserowana przez Dana Trachtenberga (według plotek jej akcja ma dziać się w przeszłości i opowiadać o wojowniczce z plemienia Komanczów). Aby pozostać w klimacie Predatora, poświęcamy mu ten odcinek cyklu z filmowymi wpadkami.

Pod uwagę zostały wzięte jedynie części z serii głównej, bez spin-offów w postaci dwóch odsłon Obcy kontra Predator.

Uwaga na spoilery!

Predator (1987)

Głowa Maca

Jedną z ofiar tytułowego drapieżcy jest w filmie Mac. Nieszczęśnik zostaje z bliskiej odległości trafiony prosto w głowę, która wyraźnie eksploduje, rozbryzgując wokół krew i mózg (widzimy to od tyłu, niemniej trudno założyć cokolwiek innego). Tym bardziej dziwi fakt, że gdy potem ciało martwego Maca zostaje odnalezione przez Dillona (niedługo przed jego własną śmiercią), głowa jest w nienaruszonym stanie – a na pewno w lepszym, niż można byłoby się spodziewać.

Czy mamy już wieczór?

Finałowe starcia Dutcha z Predatorem rozgrywa się w nocy. W związku z tym łatwo zauważyć montażową wpadkę, która przydarzyła się twórcom. W pewnym momencie kamera pokazuje nam Predatora spoglądającego na teren z drzewa. Wtedy właśnie możemy dostrzec nagłą i chwilową zmianę pory dnia – jest już jaśniej.

Skorpion

Mac ratuje Dillona przed ugryzieniem skorpiona, a potem kładzie stworzenie na ziemi i przygniata je butem. Gdy skorpion zostaje położony, jest zwrócony przodem do lewej strony ekranu, jednak gdy Mac unosi but, skorpion jest zwrócony już w przeciwnym kierunku.

Gałąź

Jeszcze jedna wpadka montażowa. Gdy Dutch rozbiega się, aby doskoczyć do gałęzi, ta jest wygięta i skierowana ku górze. Zmienia się to chwilę później, gdy Dutch się już wybija – wówczas gałąź jest już proste i wypoziomowana, w sam raz do chwycenia się jej.

Predator 2 (1990)

Podczerwień

zdjęcie ilustracyjne

W jednej ze scen występuje błąd związany z samą postacią Predatora i jego umiejętnościami. Gdy łowca odzyskuje przytomność i kontynuuje swój pościg za Harringtonem, według filmu widzi go tak, jakby miał na sobie maskę, choć – jak wiemy z części pierwszej – powinien rejestrować otoczenie w czerwieni, tak jak np. podczas walki z Dutchem.

Lina

źródło: Movie mistakes

W momencie upadku Danny’ego w okolicy 34 minuty filmu przyjrzyjmy się jego nodze – dostrzeżemy tam linę, która asekuruje aktora przed faktycznym upadkiem z wysokości. To jedna z wpadek najczęściej przewijających się i najłatwiejszych do dostrzeżenia podczas oglądania filmów.

Predators (2010)

Głowa

Jedną z ofiar Predatora jest w Predators Stans, grany przez Waltona Gogginsa. Ginie on paskudną śmiercią, charakterystyczną dla ofiar kosmity – łowca wyrywa mu czaszkę wraz z całym kręgosłupem. Gdy Predator stoi nad ciałem Stansa ze swoim trofeum, otoczenie jest ciemne – po przyjrzeniu się widać jednak, że głowa Stansa/Gogginsa wygląda na nienaruszoną.

Liść

Tym razem bez wyrywania głów, choć także z błędem w montażu. Wpadka tyczy się sceny, w której Isabelle (Alice Braga) pokazuje Royce’owi (Adrien Brody), co dzieje się z liściem po położeniu go na powierzchni wody. Gdy kamera z daleka pokazuje, jak kobieta kładzie liść na tafli, jest on zupełnie płaski – na zbliżeniu ma jednak zakręcone brzegi i wygląda zupełnie inaczej (a przy tym nieco sztucznie). Z całą pewnością nie jest to ten sam liść.

Predator (2018)

Która to ręka?

W scenie, w której Predator używa odrąbanej ręki, aby pokazać uniesionego kciuka kierowcy samochodu, w zależności od ujęcia zmienia się to, którą rękę widzimy na ekranie. Gdy kończyna leży na podłodze, jest to lewa ręka, jednak kciuka pokazuje już prawa. Być może w ujęciu z podnoszeniem ręki w postprodukcji zastosowano lustrzane odbicie obrazu.

Zdjęcie Predatora

W jednej ze scen bohaterka grana przez Olivię Munn dostaje do ręki tablet na którym jest zdjęcie Predatora. Fani serii z pewnością dostrzegą, że to kadr z pierwszej części serii, ze sceny, w której Predator ujawnia się po wyjściu z wody. Tu właśnie pojawia się problem – jedyną osobą, która mogłaby wykonać podobną fotografię, był Dutch (on jako jedyny widział Predatora bez kamuflażu), z tym że są małe szanse, że z daleka robił potworowi zdjęcia aparatem.

Którą część Predatora lubicie najbardziej?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA