search
REKLAMA
Seriale TV

Boba Fett, Mandalorianie i Ahsoka Tano. Co POTRZEBUJESZ wiedzieć o drugim sezonie THE MANDALORIAN

Mikołaj Lewalski

23 listopada 2020

REKLAMA

Finał przegranej przez Sitha wojny domowej zbiegł się w czasie z upadkiem Republiki i powstaniem Imperium, a władzę po Maulu przejęła siostra Satine, Bo-Katan Kryze. Pomimo różnic dzielących siostry Bo-Katan pragnęła uhonorować idealizm Satine; niestety nie miała szansy wprowadzić tych zamiarów życie, jako że planetą szybko zainteresowało się Imperium. Bo-Katan odmówiła lojalności nowemu reżimowi i w efekcie została pozbawiona władzy na rzecz konformistycznego Gara Saxona (który wcześniej był wiernym poddanym Maula). Kryze z pomocą Rebelii pokonała Saxona i okupacyjne siły imperialne, a ze zgliszczy tego konfliktu powstała zjednoczona Mandalora pod przewodnictwem siostry Satine. Przyszłość wreszcie rysowała się w jasnych barwach dla wojowniczego ludu; Imperium jednak nie zapomina o swoich wrogach. Tym razem nie było już mowy o próbach przejęcia władzy na planecie i posługiwaniu się marionetkami – reżim Palpatine’a zgotował Mandalorianom Wielką Czystkę, wyrzynając większość przedstawicieli tej dumnej rasy. Wielka Czystka po raz pierwszy została wspomniana w pierwszym sezonie The Mandalorian i póki co wiemy tylko tyle, że moff Gideon stał na jej czele (i miał być stracony za zbrodnie wojenne). Najpewniej podczas tych wydarzeń Gideon odebrał Bo-Katan Mroczny Miecz, symbol jedności Mandalory i władzy nad całym ludem.

Mroczny Miecz pochodzi z czasów Starej Republiki, a stworzył go pierwszy Mandalorianin, który kiedykolwiek został rycerzem Jedi. Miało to miejsce na tysiąc lat przed wydarzeniami z filmowej sagi, w okresie wygasania konfliktu między Zakonem a opancerzonymi wojownikami z Mandalory. Po śmierci jego twórcy Miecz został wykradziony ze świątyni Jedi przez tradycjonalistyczny klan Vizsla. Broń uchowała się w klanie aż do końcowego okresu Wojen Klonów, kiedy to Maul wygrał pojedynek z Pre Vizslą i odciął mu głowę odebranym chwilę wcześniej Mrocznym Mieczem. W tym momencie Maul zgodnie z tradycją stał się nowym przywódcą, co spotkało się z oczywistym buntem – większość Mandalorian rozumiała, że Sith posługuje się ich planetą w imię osobistych planów (Palpatine powinien być dumny). Maul przegrał wojnę i został schwytany przez Ahsokę, ale niedługo później odzyskał wolność. W serialu Rebelianci trafił na grupę bohaterów, do których należała Mandalorianka Sabine Wren. Dziewczyna zabrała Miecz z jego kryjówki, a następnie odegrała kluczową rolę w pokonaniu imperialnych lojalistów; po wielu dylematach zrezygnowała jednak z władzy nad ludem i przekazała Mroczny Miecz (a więc i władzę) Bo-Katan. Myślę, że śmiało można założyć, że Gideon nie odebrał kobiecie ostrza w uczciwej walce, trudno też postrzegać go jako prawowitego władcę planety, którą dopiero co zniszczył. Niezależnie od tego Miecz znajduje się w jego posiadaniu i z pewnością nie odda go on bez walki (niektórzy snują teorię, że Gideon może być wrażliwy na Moc, co dodatkowo skomplikowałoby sytuację).

  • Frakcje Mandalorian

Przy okazji pierwszego sezonu pojawiały się zdezorientowane głosy dotyczące różnic między obyczajami grupy, do której przynależy główny bohater, a tym, co pokazano nam w Wojnach klonów czy Rebeliantach. Już wtedy można było snuć podejrzenia na temat odmiennych zwyczajów innych frakcji, a w tym sezonie dostaliśmy tego potwierdzenie. Społeczność Dina Djarrina została określona przez Bo-Katan mianem Dzieci Straży, co nasuwa skojarzenia ze Strażą Śmierci (zwłaszcza że symbol wojownika ratującego młodego Dina to właśnie symbol Straży Śmierci). Moim zdaniem plemię Dina wywodzi się ze Straży i jest jej odłamem. Różnice między dwiema grupami są bowiem dość oczywiste: Dzieci Straży nie zdejmują hełmów, co może wynikać z konieczności ukrywania się po Wielkiej Czystce. Straż Śmierci była agresywnym ugrupowaniem i chętnie dopuszczała się terroryzmu, natomiast Dzieci Straży skupiają się na odbudowie społeczności i przygarnianiu “znajd” (przyszłych członków plemienia). Jednych można określić mianem niebezpiecznych ekstremistów, podczas gdy drudzy to religijni tradycjonaliści. Wychowywanie nowego pokolenia, traktowanie tradycji jako najwyższej świętości – to ironiczne, jak ci nowi Mandalorianie zbliżyli się do swojego dawnego wroga, Zakonu Jedi. O reszcie najważniejszych frakcji już wspominałem: pacyfistyczni Nowi Mandalorianie, Obrońcy walczący w imię tronu, lojaliści Maula, proimperialny klan Saxonów, klan Wren, klan Kryze – warto jeszcze napomknąć o Nite Owls, czyli frakcji złożonej z samych wojowniczek. Grupą dowodziła Bo-Katan, która podczas Wojen Klonów sprzymierzyła się ze Strażą Śmierci. Nite Owls później stanęły na czele buntu skierowanego przeciwko Maulowi.

  • Bo-Katan Kryze

Bo-Katan poznajemy jako pomniejszą serialową antagonistkę i zarazem sojuszniczkę sadystycznego Pre Vizsli. Bo-Katan nie wierzyła w idealistyczne poglądy swojej siostry i uważała, że Mandalorianie powinni wrócić do swoich korzeni. Jej przekonania popchnęły ją do wielu okrutnych czynów, stoczyła też walkę na śmierć i życie z Ahsoką Tano. Dopiero przejęcie władzy przez Maula i śmierć Satine pozwoliły Bo-Katan porzucić ekstremistyczne marzenia o wojowniczej chwale jej ludu. Obserwując niszczycielską wojnę domową, kobieta zrozumiała, że najważniejsze jest zjednoczenie podzielonej i osłabionej Mandalory. Walcząc z Maulem (ramię w ramię z Ahsoką), a następnie z Imperium, Bo-Katan udowodniła, że nie brak jej wytrwałości zmarłej siostry i że nie spocznie, dopóki nie odbuduje pokonanego społeczeństwa Mandalorian.

REKLAMA