Boba Fett, Mandalorianie i Ahsoka Tano. Co POTRZEBUJESZ wiedzieć o drugim sezonie THE MANDALORIAN
Finał przegranej przez Sitha wojny domowej zbiegł się w czasie z upadkiem Republiki i powstaniem Imperium, a władzę po Maulu przejęła siostra Satine, Bo-Katan Kryze. Pomimo różnic dzielących siostry Bo-Katan pragnęła uhonorować idealizm Satine; niestety nie miała szansy wprowadzić tych zamiarów życie, jako że planetą szybko zainteresowało się Imperium. Bo-Katan odmówiła lojalności nowemu reżimowi i w efekcie została pozbawiona władzy na rzecz konformistycznego Gara Saxona (który wcześniej był wiernym poddanym Maula). Kryze z pomocą Rebelii pokonała Saxona i okupacyjne siły imperialne, a ze zgliszczy tego konfliktu powstała zjednoczona Mandalora pod przewodnictwem siostry Satine. Przyszłość wreszcie rysowała się w jasnych barwach dla wojowniczego ludu; Imperium jednak nie zapomina o swoich wrogach. Tym razem nie było już mowy o próbach przejęcia władzy na planecie i posługiwaniu się marionetkami – reżim Palpatine’a zgotował Mandalorianom Wielką Czystkę, wyrzynając większość przedstawicieli tej dumnej rasy. Wielka Czystka po raz pierwszy została wspomniana w pierwszym sezonie The Mandalorian i póki co wiemy tylko tyle, że moff Gideon stał na jej czele (i miał być stracony za zbrodnie wojenne). Najpewniej podczas tych wydarzeń Gideon odebrał Bo-Katan Mroczny Miecz, symbol jedności Mandalory i władzy nad całym ludem.
Podobne wpisy
Mroczny Miecz pochodzi z czasów Starej Republiki, a stworzył go pierwszy Mandalorianin, który kiedykolwiek został rycerzem Jedi. Miało to miejsce na tysiąc lat przed wydarzeniami z filmowej sagi, w okresie wygasania konfliktu między Zakonem a opancerzonymi wojownikami z Mandalory. Po śmierci jego twórcy Miecz został wykradziony ze świątyni Jedi przez tradycjonalistyczny klan Vizsla. Broń uchowała się w klanie aż do końcowego okresu Wojen Klonów, kiedy to Maul wygrał pojedynek z Pre Vizslą i odciął mu głowę odebranym chwilę wcześniej Mrocznym Mieczem. W tym momencie Maul zgodnie z tradycją stał się nowym przywódcą, co spotkało się z oczywistym buntem – większość Mandalorian rozumiała, że Sith posługuje się ich planetą w imię osobistych planów (Palpatine powinien być dumny). Maul przegrał wojnę i został schwytany przez Ahsokę, ale niedługo później odzyskał wolność. W serialu Rebelianci trafił na grupę bohaterów, do których należała Mandalorianka Sabine Wren. Dziewczyna zabrała Miecz z jego kryjówki, a następnie odegrała kluczową rolę w pokonaniu imperialnych lojalistów; po wielu dylematach zrezygnowała jednak z władzy nad ludem i przekazała Mroczny Miecz (a więc i władzę) Bo-Katan. Myślę, że śmiało można założyć, że Gideon nie odebrał kobiecie ostrza w uczciwej walce, trudno też postrzegać go jako prawowitego władcę planety, którą dopiero co zniszczył. Niezależnie od tego Miecz znajduje się w jego posiadaniu i z pewnością nie odda go on bez walki (niektórzy snują teorię, że Gideon może być wrażliwy na Moc, co dodatkowo skomplikowałoby sytuację).
Frakcje Mandalorian
Przy okazji pierwszego sezonu pojawiały się zdezorientowane głosy dotyczące różnic między obyczajami grupy, do której przynależy główny bohater, a tym, co pokazano nam w Wojnach klonów czy Rebeliantach. Już wtedy można było snuć podejrzenia na temat odmiennych zwyczajów innych frakcji, a w tym sezonie dostaliśmy tego potwierdzenie. Społeczność Dina Djarrina została określona przez Bo-Katan mianem Dzieci Straży, co nasuwa skojarzenia ze Strażą Śmierci (zwłaszcza że symbol wojownika ratującego młodego Dina to właśnie symbol Straży Śmierci). Moim zdaniem plemię Dina wywodzi się ze Straży i jest jej odłamem. Różnice między dwiema grupami są bowiem dość oczywiste: Dzieci Straży nie zdejmują hełmów, co może wynikać z konieczności ukrywania się po Wielkiej Czystce. Straż Śmierci była agresywnym ugrupowaniem i chętnie dopuszczała się terroryzmu, natomiast Dzieci Straży skupiają się na odbudowie społeczności i przygarnianiu “znajd” (przyszłych członków plemienia). Jednych można określić mianem niebezpiecznych ekstremistów, podczas gdy drudzy to religijni tradycjonaliści. Wychowywanie nowego pokolenia, traktowanie tradycji jako najwyższej świętości – to ironiczne, jak ci nowi Mandalorianie zbliżyli się do swojego dawnego wroga, Zakonu Jedi. O reszcie najważniejszych frakcji już wspominałem: pacyfistyczni Nowi Mandalorianie, Obrońcy walczący w imię tronu, lojaliści Maula, proimperialny klan Saxonów, klan Wren, klan Kryze – warto jeszcze napomknąć o Nite Owls, czyli frakcji złożonej z samych wojowniczek. Grupą dowodziła Bo-Katan, która podczas Wojen Klonów sprzymierzyła się ze Strażą Śmierci. Nite Owls później stanęły na czele buntu skierowanego przeciwko Maulowi.
Bo-Katan Kryze
Bo-Katan poznajemy jako pomniejszą serialową antagonistkę i zarazem sojuszniczkę sadystycznego Pre Vizsli. Bo-Katan nie wierzyła w idealistyczne poglądy swojej siostry i uważała, że Mandalorianie powinni wrócić do swoich korzeni. Jej przekonania popchnęły ją do wielu okrutnych czynów, stoczyła też walkę na śmierć i życie z Ahsoką Tano. Dopiero przejęcie władzy przez Maula i śmierć Satine pozwoliły Bo-Katan porzucić ekstremistyczne marzenia o wojowniczej chwale jej ludu. Obserwując niszczycielską wojnę domową, kobieta zrozumiała, że najważniejsze jest zjednoczenie podzielonej i osłabionej Mandalory. Walcząc z Maulem (ramię w ramię z Ahsoką), a następnie z Imperium, Bo-Katan udowodniła, że nie brak jej wytrwałości zmarłej siostry i że nie spocznie, dopóki nie odbuduje pokonanego społeczeństwa Mandalorian.