search
REKLAMA
Wpadki

Błędy nie tylko w MATRIKSIE. Wpadki w filmach z KEANU REEVESEM

Łukasz Budnik

18 czerwca 2020

REKLAMA

Keanu Reeves. Uwielbiany przez widzów, zapisany w historii kina dzięki roli Neo w Matriksie, a obecnie kreujący inną kultową postać – tytułowego bohatera serii John Wick. To właśnie filmom z udziałem Reevesa poświęcamy kolejny odcinek cyklu o filmowych wpadkach, biorąc na tapet między innymi wymienione wyżej produkcje. 

Na fali (1991)

W Na fali (Point Break) w reżyserii Kathryn Bigelow oglądamy scenę, w której Keanu Reeves i Patrick Swayze wyskakują z samolotu. Ten pierwszy ma o tyle utrudnione zadanie, że kokpit opuszcza niewyposażony w spadochron, wobec czego w locie kieruje się wprost na Patricka. To właśnie w momencie, gdy wreszcie go dogania (byłoby niezręcznie, gdyby nie trafił), widać na ekranie twarz, która z całą pewnością nie należy do późniejszego Johna Wicka. Cóż powiedzieć – nie od zawsze Keanu był niezniszczalny!

Wielka przygoda Billa i Teda (1991)

Źródło: Movie Mistakes

W drugiej części swoich przygód tytułowy duet spotyka złe robocie wersje samych siebie. W założeniu kopie bohaterów są identyczne (grają je zresztą Reeves i Alex Winter, którzy już wkrótce powtórzą role Billa i Teda w trzeciej części serii), jednak w pewnym momencie da się dostrzec dublera zastępującego Reevesa, gdy robot i Ted znajdują się razem w kadrze.

Speed. Niebezpieczna prędkość (1994)

Wszyscy doskonale pamiętamy, że Keanu Reeves, na długo zanim przemierzał na koniu plan trzeciego Johna Wicka, ratował z opresji pasażerów pędzącego autobusu. Jedną z przeszkód napotkaną na drodze przez niego i postać Sandry Bullock był wtedy nieukończony most, przez który mieli przeskoczyć. Gdy kamera w szerokim kadrze przedstawia nam tę pułapkę, warto zwrócić uwagę na dolną część ekranu. Fragmentu mostu, owszem, brakuje, ale absolutnie nie przeszkadza to cieniowi, który rzuca konstrukcja – ten bowiem nic nie robi sobie z tego, że też powinien być (przynajmniej we fragmencie) urwany.

Matrix (1999)

Źródło: Movie Mistakes

Jak wszystkie filmy, nawet uwielbiany Matrix nie jest wolny od błędów. Tym razem wpadka montażowa ze sceny, w której agent Smith (Hugo Weaving) przesłuchuje Neo. Kamera pokazuje bohatera granego przez Keanu Reevesa z zakrytymi ustami, siedzącego w kącie pokoju. Gdy w kolejnym ujęciu widzimy na zbliżeniu twarz Smitha, Neo odbija się w jego okularach i wyraźnie siedzi wtedy wciąż oparty o stół – najwyraźniej podczas montażu zaplątało się gdzieś ujęcie z wcześniejszego fragmentu sceny.

Matrix: Reaktywacja (2003)

Źródło: Movie Mistakes

Co ciekawe, dokładnie taka sama wpadka przydarzyła się twórcom w drugiej części serii. Tym razem jednak w okularach Smitha odbija się nie tylko Neo, lecz także elementy planu – ekran do odbijania światła na twarze aktorów oraz, mniej wyraźnie, operator kamery.

Matrix: Rewolucje (2003)

Źródło: Movie Mistakes

W zamknięciu serii po raz kolejny w tym zestawieniu mamy do czynienia z widocznym dublerem aktora. Podczas walki Neo z agentem Smithem, gdy ten drugi kopie bohatera granego przez Reevesa, mamy okazję spojrzeć na twarz upadającej postaci. Z całą pewnością nie jest to oblicze Keanu.

Constantine (2005)

Źródło: Movie Mistakes

Kolejna wpadka montażowa. W jednej ze scen filmu Constantine grany przez Reevesa tytułowy bohater upada na podłogę, a po prawej stronie kadru widzimy przewrócone krzesło znajdujące się tuż obok otwartej szafki. Co ciekawe, kilka sekund później meble są już ułożone w inny sposób – krzesło zakrywa drzwi szafki, która tym razem jest już zamknięta.

John Wick (2014)

Źródło: Movie Mistakes

W pierwszej części słynnej serii o Johnie Wicku wielokrotnie mówi się o nadzwyczajnych umiejętnościach tytułowego bohatera, ale nikt nie wspomina o tym, że Wick potrafi manipulować czasem, tymczasem to właśnie wynika z przytaczanej wpadki. Gdy John kładzie na szafkę telefon komórkowy, zegarek wskazuje godzinę 8:00, lecz gdy Wick dokłada jeszcze bransoletkę, jest już 10:00.

John Wick 2 (2017)

W scenie, która okazała się zapewne traumatyczna dla niejednego miłośnika pięknych samochodów, tytułowy bohater rozprawia się z rzezimieszkami (jak to ma w zwyczaju), przy okazji zamieniając w ruinę imponującego mustanga. Zanim Wick na dobre wpada w tryb zabijania, przejeżdża autem pojedynczego przeciwnika, który koziołkuje po całym pojeździe i na końcu rozbija przednią szybę. Co dziwne, chwilę później szyba jest w idealnym stanie (nie na długo, ale zawsze). Ach, ten Keanu – samym spojrzeniem naprawia zniszczone rzeczy! Wymarzony pracownik każdego mechanika.

John Wick 3 (2019)

W trzeciej części perypetii Wicka zaobserwujemy dwie wpadki związane ze zwierzętami. Pierwsza z nich wydarza się podczas walki w stadninie koni – łatwo to przeoczyć w ferworze walki Johna z przeciwnikami, ale gdy przyjrzymy się temu, co dzieje się na drugim planie, zobaczymy ukrytego za szybą tresera koni, który prowadzi za wodze jedno ze zwierząt, aby podniosło się na dwie nogi (na fotografii powyżej widać jego cień w tle po lewej stronie). Kolejna wpadka zdradzająca sztuczki używane przez twórców znalazła się w scenie, w której John po rozłące spotyka swojego psa – można wówczas zauważyć, że Reeves ma w brodzie masło orzechowe, które zwierzę ochoczo zlizuje.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA