search
REKLAMA
Zestawienie

Aktorzy, którzy UMARLI po wystąpieniu w HORRORZE

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

28 listopada 2018

REKLAMA

Horrory mają na celu przestraszenie widza czasami za pomocą wymyślnych scen morderstw, czasami poprzez wykorzystanie konceptu przeklętych przedmiotów, które na pierwszy rzut oka wydają się nieszkodliwe, czy historii o duchach. Czasami jednak życie okazuje się dużo bardziej przerażające od filmowej fikcji.

Zdarza się bowiem, że niektóre horrory już od samego początku są, mówiąc kolokwialnie, przeklęte. Tajemnicze zdarzenia, wypadki na planie filmowym, a niekiedy nawet śmierć osób, które uczestniczyły w powstawaniu tych dzieł. Przedstawiam wam listę horrorów, które sprowadziły śmierć na niektórych aktorów w nich występujących.

Duch (1982)

Jeden z moich ulubionych horrorów na przestrzeni sześciu lat od premiery pierwszej odsłony „zabił” aż czwórkę aktorów, a mówi się nawet o sześciu. Chodzą plotki, jakoby miało to związek z wykorzystaniem w filmie prawdziwych zwłok do kręcenia jednej ze scen, dlatego produkcja została przeklęta. Pierwszą ofiarą była Dominique Dunne, wcielająca się w postać najstarszej z córek głównych bohaterów. Okazuje się, że na skutek kłótni z chłopakiem została uduszona przez niego rok po premierze, w wieku 23 lat. Z kolei premiera drugiej części zabrała aż dwójkę aktorów. Will Sampson, kojarzony ze swoją słynną rolą w Locie nad kukułczym gniazdem, zmarł na skutek niewydolności nerek po transplantacji serca i wątroby. Z kolei Julian Beck umarł na raka płuc, nie doczekując nawet premiery filmu. Zanim ukończona została trzecia odsłona cyklu, zmarła 13-letnia Heather O’Rourke, która odgrywała rolę najmłodszej z sióstr.

Egzorcysta (1973)

Również ten film uznaje się za przeklęty. Wskazuje się, że podobno atmosfera na planie była tak złowieszcza, że konieczna była obecność prawdziwego egzorcysty. Niektórzy nawet twierdzą, że sama taśma z filmem jest objęta klątwą, dlatego w trakcie pokazów premierowych zginęło aż dziewięć osób związanych z produkcją tego przełomowego dzieła. Aktor Jack MacGowran, wcielający się w postać Burke’a Denningsa, w roku 1973 zaraził się w trakcie epidemii grypy szalejącej w Londynie i zmarł na skutek komplikacji.

Strefa mroku (Twilight zone) (1983)

Po dziś dzień pamiętam, kiedy po raz pierwszy miałam styczność ze Strefą mroku, czarno-białym programem telewizyjnym stworzonym pod koniec lat 50. Do tego kilka lat temu w końcu odważyłam się pójść na tematyczną przejażdżkę w Disneylandzie, z której dosłownie wyszłam na nogach z waty. Również w tym przypadku aż trzy osoby zginęły śmiercią tragiczną. W trakcie kręcenia filmu na podstawie show aktor Vic Morrow zginął w scenie, w której miał uratować dwójkę dzieci ze strefy wojennej. Mężczyzna został ścięty przez helikopter – który wybuchł – wraz z dwójką pozostałych aktorów.

Królowa potępionych (2002)

Wszyscy czekali z niecierpliwością na kolejną adaptację powieści Anne Rice z pogranicza gotyku i horroru, który okazał się koniec końców marnymi popłuczynami po oryginale. Niemniej z jego powstawaniem związana jest tragiczna historia piosenkarki Aaliyah, wcielającej się w tytułową rolę. Zginęła ona bowiem w katastrofie lotniczej awionetki na Bahamach. Do końca nie wiadomo, co było przyczyną. Niektóre źródła podają, że samolot był przeciążony, inne zaś, że to wina pilota, który został skazany na trzy lata w zawieszeniu za posiadanie kokainy. Do dziś nie wiadomo, który z czynników wpłynął bezpośrednio na katastrofę.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA