Pierwsze tygodnie nowego roku to czas podsumowań. W ciągu ostatniego miesiąca na naszych łamach pojawiały się teksty dotyczące kinematografii zeszłego roku, tym razem zaś skupimy się bezpośrednio na treściach dotyczących portalu. Nie przedłużając – przed wami piętnaście najpoczytniejszych tekstów roku 2019 (według liczby użytkowników którzy odwiedzili dany tekst).
Pod uwagę zostały wzięte wyłącznie teksty powstałe w roku 2019, z wyłączeniem plebiscytów, newsów i artykułów zaktualizowanych ze względu na premierę kolejnej odsłony danej serii.
Karol Barzowski zagląda za kulisy Hollywood i pisze o aktorskich małżeństwach, których istnienia niekoniecznie jesteśmy świadomi. Jak widać, prywatne relacje słynnych gwiazd zainteresowały was na tyle, by tekst załapał się do piętnastki!
Avengers: Koniec gry okazał się ogromnym hitem komercyjnym zeszłego roku, trafiając na pierwsze miejsce listy najlepiej zarabiających filmów wszech czasów. Zainteresowanie kulminacją filmów MCU było niemałe także u nas – bardzo was ciekawiło, jakie filmy szykują dla nas producenci w następnej kolejności i chętnie sięgaliście po tekst Filipa Pęzińskiego.
Z pewnością zdarzyło się wam zdziwić na widok popularnego aktora, który – wówczas nieznany – pojawił się na dalszym planie znanego filmu. Przykłady takich sytuacji zebrał w powyższym zestawieniu Tomasz Raczkowski i chętnie sprawdzaliście, w jaki sposób gwiazdy stawiały pierwsze kroki w branży.
Gracja Grzegorczyk stworzyła subiektywne zestawienie seriali, które uważa za wręcz nieoglądalne. Tekst – co nie jest czymś dziwnym – wywołał niemałe kontrowersje i dyskusje, szczególnie, że znalazło się w nim między innymi lubiane przez wielu widzów 13 powodów.
Na przełomie października i listopada poświęciliśmy kilka tekstów kinu grozy. Jednym z nich było zestawienie Dawida Myśliwca na temat horrorów, które podzieliły widzów – jedni z miejsca zostali fanami produkcji wymienionych w artykule, inni wręcz przeciwnie.
Tomasz Raczkowski wymienił w tym tekście filmy, które – choć prezentują znakomity poziom – trudno jest komuś zarekomendować tak, by jednocześnie przedstawić ich zalety i nie narazić oglądającego na rozczarowanie lub po prostu wywołać przeciwnego efektu i zniechęcić do seansu.
Przemysław Mudlaff stworzył tekst na temat filmów akcji, skupiając się tych, które w ostatniej dekadzie zasługiwały na większe uznanie i popularność. Powodzenie tego artykułu pokazało, jak wielu fanów ma nieustannie ten gatunek.
To tekst podejmujący zdecydowanie najtrudniejszy temat ze wszystkich tu przedstawionych. Katarzyna Kebernik poświęciła zestawienie filmowym scenom gwałtu – tym, które najbardziej przerażają, powodują dyskomfort i na które po prostu trudno patrzeć.
Czarnobyl był niespodziewanym hitem HBO – stosunkowo mała promocja serialu nie przeszkodziła w tym, by stał się jedną z najlepiej przyjętych telewizyjnych produkcji ostatnich lat. Nie dziwi więc, że tak duże zainteresowanie wzbudził tekst na temat zgodności fabuły z faktami i tego, co jeszcze czeka nas w kolejnych odcinkach (artykuł został opublikowany jeszcze w czasie emisji). Tekst napisał Przemysław Mudlaff.
Cykl „Szybka piątka” pojawia się na naszych łamach od lat, a w okolicach jubileuszu w postaci setnej odsłony skupialiśmy się na najlepszych (#100) i najgorszych (#101) filmach w historii. Ten drugi temat wzbudził duże zainteresowanie i wywołał niemałe dyskusje, jak zresztą często bywa przy rankingach tego typu.
Choć Hex bynajmniej nie był popularnym filmem, to opinia o nim cieszyła się u nas ogromnym powodzeniem. O produkcji pisał Tomasz Raczkowski, nazywając ją strasznym horrorem, choć niekoniecznie w takim sensie, w jakim byśmy chcieli.
To najświeższy tekst w tym rankingu – w krótkim czasie zdołał zdobyć na tyle dużą popularność, by znaleźć się tuż za podium. Najbardziej rozczarowujące science fiction z 2019 roku wybrał Jakub Piwoński – jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z tym artykułem, macie teraz świetną okazję.
Wracamy do Avengers: Końca gry, tym razem skupiając się na aspekcie finansowym. Filip Pęziński napisał swoje przewidywania co do tego, jakie filmy mają szansę pokonać hit Marvela i zdetronizować go na liście najlepiej zarabiających produkcji wszech czasów. Popularność Końca gry zaprowadziła ten tekst na najniższy stopień podium.
Jeśli chcemy się przestraszyć, wybieramy seans horroru – nie zawsze jednak przerażający film musi poruszać tematykę zjawisk paranormalnych czy obecności istot pozaziemskich. Jakub Piwoński wymieniał w swoim tekście filmy, które wzbudzają lęk choć właściwie nie są horrorami – straszą za to okrutnym realizmem. To odmienne podejście do tematu okazało się dla was wyjątkowo interesujące.
Największym hitem 2019 roku był felieton Karola Barzowskiego na temat Bohemian Rhapsody, w którym autor pisał o niezgodnościach z fabuły z rzeczywistością i prawdziwym życiem Freddie’ego Mercury’ego. W związku z tym, że biografia piosenkarza była jednym z największych kinowych przebojów przełomu lat 2018/2019 i wiele mówiło się o niej w kontekście Oscarów, tekst naszego redaktora okazał się prawdziwym hitem.
Bardzo dziękujemy za to, że byliście z nami w zeszłym roku i zapraszamy do lektury kolejnych artykułów!