Początek nowego roku to czas podsumowań. W ciągu ostatniego tygodnia na naszych łamach pojawiły się już teksty dotyczące kinematografii zeszłego roku, tym razem zaś skupimy się bezpośrednio na treściach dotyczących portalu. Nie przedłużając – przed wami piętnaście najpoczytniejszych tekstów roku 2018.
Pod uwagę zostały wzięte wyłącznie teksty powstałe w roku 2018, z wyłączeniem plebiscytów i artykułów zaktualizowanych ze względu na premierę kolejnej odsłony danej serii.
Agnieszka Stasiowska wzięła na warsztat aktorów występujących w filmach biograficznych i wcielających się w słynne historyczne postaci. Pod uwagę zostało wzięte fizyczne podobieństwo, osiągnięte zarówno dzięki uwarunkowaniom fizycznym, jak i doskonałej charakteryzacji.
Dla tych, którzy niekoniecznie mieli chęć wybrać się do kina na kolejną adaptację prozy E.L. James, Karol Barzowski przygotował zestawienie filmów, które nie tylko z powodzeniem pobudzą wyobraźnię i przyspieszą bicie serca, lecz także są po prostu lepszymi filmami. Najwyraźniej wielu z was bardzo chciało uniknąć spotkania z Greyem.
W ramach sezonu oscarowego Łukasz Budnik przygotował subiektywne zestawienie sześciorga aktorek i aktorów, którzy niesłusznie dostali Oscara – nie dlatego, że ich rola była zła, lecz z powodu lepszej od siebie konkurencji w danym roku. Temat wzbudził długie dyskusje, zachęcając czytelników do przedstawienia własnego zdania.
Nasz redakcyjny ekspert od kina grozy, Krzysztof Walecki, na początku roku wytypował 13 horrorów, na które warto było czekać w 2018. Macie okazję porównać tę listę z wrażeniami wyniesionymi z seansów wymienionych na niej filmów i sprawdzić, czy przewidywania były słuszne.
Nie zawsze wiek aktora zgadza się z tym, ile lat ma odgrywana przez niego postać, ale niekiedy różnice te są wręcz groteskowe i psują odbiór danego filmu. O tych przypadkach, gdy aktor był żenująco za stary do granej przez siebie roli, napisał Dawid Myśliwiec.
Pierwszą dziesiątkę otwiera kolejny temat dotyczący horrorów. Tym razem Łukasz Budnik przytoczył przykłady tych filmów grozy, które oparte zostały na znanych opowieściach. Niekiedy na zapisach boleśnie prawdziwych, bo tyczących się ludzkiego bestialstwa, innym razem zaś na historiach o zjawiskach paranormalnych, zatem koniecznie prawdziwych – choć tak czy inaczej mrożących krew w żyłach.
Rafał Oświeciński przygotował subiektywny zestaw najlepszych filmów dokumentalnych powstałych w tym wieku. Najwyraźniej potraktowaliście jego wybór jako rzetelne kompendium wiedzy w tym temacie, bo bardzo chętnie odwiedzaliście ten artykuł – zapewne w poszukiwaniu filmu na wieczór!
W swoim artykule Szymon Skowroński wymienił filmy, których misją było zaskoczyć widza w końcówce, oczywiście poprzez fabularną woltę zmieniającą spojrzenie na dotychczasowe wydarzenia. Dodajmy, że misja okazała się nieskuteczna, bo zamiast zaskoczyć, twisty wprowadziły go jedynie w zażenowanie.
Wszystkim nam zdarza się zastanawiać nad wyborem filmu na wieczór – z pomocą przyszedł Karol Barzowski, który napisał przewodnik po tym, gdzie możemy oglądać ciekawe produkcje nie tylko za darmo, lecz także w pełni legalnie.
Katarzyna Kebernik napisała dla was o słynnych scenach, których pierwotnie nie było w scenariuszu – a przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej utrwaliły się w samym filmie. Chętnie sięgaliście po ten tekst, by dowiedzieć się, kiedy przypadek zadecydował ot tym, że dany fragment przeszedł do historii.
Tym razem Karol Barzowski przedstawił listę aktorów i aktorek, którzy według niego absolutnie nie pasowali do swojej roli w danym filmie. Do tego stopnia, że zamiast cieszyć się seansem, osiągamy irytację, patrząc na ich bohaterów. Prawdopodobnie i wy tego doświadczyliście, bo chętnie sięgaliście po ten właśnie tekst.
Czarne lustro to jeden z najpopularniejszych tytułów ostatnich lat – potwierdza to również wysoka pozycja rankingu autorstwa Jacka Lubińskiego, który wytypował najlepsze oraz najgorsze odcinki tego właśnie serialu. Jako że Czarne lustro to antologia, z powodzeniem można ten ranking potraktować jako przewodnik po tym, co najbardziej warto zobaczyć.
Pierwszą trójkę otwiera stosunkowo świeży tekst, bo z drugiej połowy grudnia zeszłego roku! Jakub Piwoński, redakcyjny miłośnik filmów science fiction, napisał o tych dziełach z gatunku, które wyjątkowo mocno wbijają się w pamięć. Analizujemy je, rozmyślamy nad przebiegiem fabuły i snujemy wciąż nowe teorie na ich temat. Najwyraźniej czytelnicy cenią sobie wysiłek intelektualny, bo artykuł błyskawicznie dotarł na szczyt.
Filmowe wpadki to format, do którego powróciliśmy na stronie w końcówce sierpnia – pod swoje skrzydła wziął go Łukasz Budnik i od tamtej pory w każdy piątek publikujemy pięć kolejnych błędów, których dopuścili się filmowcy. Największym zainteresowaniem cieszył się do tej pory odcinek trzeci, w którym poruszony został temat między innymi ciapowatego szturmowca z Gwiezdnych wojen i auta na polu bitwy w Panu Wołodyjowskim.
Najchętniej czytany tekst 2018 roku to zestawienie autorstwa Mikołaja Lewalskiego, który wymienił filmy pogrywające sobie z widownią. Jak widać, faktycznie jest coś w tym, że nasi czytelnicy lubią wysiłek intelektualny i element zaskoczenia podczas oglądania filmu – skoro tak chętnie docieraliście do tego tekstu, z pewnością chcieliście się zmierzyć z tym, co przygotowali dla was twórcy. Brawo!
Który z powyższych tekstów podobał wam się najbardziej?