search
REKLAMA
Zestawienie

11 filmów z festiwalu SUNDANCE, które BĘDZIECIE CHCIELI zobaczyć

Michalina Peruga

18 lutego 2020

REKLAMA

Shirley, reż. Josephine Decker

Reżyserka Madeline, Madeline pokazywanego dwa lata temu na wrocławskich Nowych Horyzontach została nagrodzona na Sundance specjalną nagrodą jury za „Auteur Filmmaking”. Shirley opowiada fabularyzowany epizod z życia autorki horrorów, Shirley Jackson (w tej roli znana z głównej roli w serialu Opowieść podręcznej Elizabeth Moss), niedługo po opublikowaniu słynnego opowiadania Loteria, na początku lat 50., i jej męża, profesora uniwersyteckiego, Stanleya Hymana (Michael Stuhlbarg), kiedy do ich domu wprowadza się młode małżeństwo: Rose (Odessa Young) i Fred (Logan Lerman), który zostaje asystentem Stanleya. Spotkanie z młodymi inspiruje Shirley Jackson do napisania nowej książki. Film Decker to raczej psychologiczny dramat, nie biopic, a kipiący emocjami film w stylu Kto się boi Virginii Woolf?.

The Truffle Hunters, reż. Michael Dweck i Gregory Kershaw

Ten film dokumentalny to ponoć jeden z najbardziej uroczych filmów tegorocznego Sundance. The Truffle Hunters śledzi życie kilku starszych mężczyzn i ich ukochanych psów, żyjących w Piemoncie, regionie położonym na północy Włoch. To właśnie w porastających krainę lasach rośnie cenna odmiana białych trufli, której poszukują mężczyźni z pomocą swoich psów tropiących. Cóż, filmom o pieskach nigdy nie mówię „nie”.

Boys State, reż. Jesse Moss i Amanda McBaine

Boys State to nazwa corocznego wydarzenia, podczas którego licealiści dosłownie bawią się w państwo. Uczestniczący w organizowanym przez American League tygodniowym evencie nastoletni chłopcy dzielą się na dwie partie i próbują zarządzać państwem, przeprowadzając wybory i tworząc rząd. Ta minisymulacja jak na dłoni ukazuje wady i zalety amerykańskiej demokracji, wskazując najbardziej palące problemy. W centrum zainteresowania reżyserów, prywatnie małżonków, staje kilku co bardziej ambitniejszych chłopców kandydujących na stanowisko gubernatora, dla których zabawa szybko przeradza się w coś poważniejszego.

Never Rarely Sometimes Always, reż. Eliza Hittman

W tym pełnym bolesnego realizmu dramacie nastoletnia Autumn (Sidney Flanagan) wyjeżdża do Nowego Jorku wraz ze swoją kuzynką Skylar (Talia Ryder), aby dokonać aborcji. Nie może tego zrobić w Pensylwanii, gdzie mieszka, z powodu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. Never Rarely Sometimes Always z uwagą i ogromną czułością portretuje relacje młodych kobiet, nie ferując wyroków.

Na Berlinale film Elizy Hittman powalczy o Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia.

Palm Springs, reż. Max Barbakow

Ponoć najlepsza komedia romantyczna w Sundance od lat. Dziewczyna Nylesa (Andy Samberg) jest druhną na ślubie przyjaciółki w Palm Springs. Znudzony i nieszczęśliwy Nyles zaprzyjaźni się z równie nieszczęśliwą siostrą panny młodej. Gdy budzi się następnego dnia okazuje się, że niczym Bill Murray w Dniu Świstaka musi po raz kolejny przeżyć ten sam dzień. I to nie jeden raz…

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA