search
REKLAMA
Zestawienie

10 najlepszych odcinków BETTER CALL SAUL. ‘S’all good, man!

Mikołaj Lewalski

8 listopada 2020

REKLAMA

S05E06: Wexler V. Goodman

Choć w tle rozgrywa się interesująca intryga z udziałem Nacho i Mike’a, ten odcinek należy do Kim i Jimmy’ego (żadna niespodzianka, biorąc pod uwagę tytuł odcinka). Ich walka z Mesa Verde (gdzie Kim odgrywa rolę podwójnej agentki) prowadzi jednak do punktu, w którym Kim postanawia porzucić ich pokrętny plan na rzecz wypracowania uczciwego rozwiązania. Jimmy podejrzewa jednak, że jego partnerce nie chodzi o własną praworządność, tylko podejrzliwość, jaką ten plan może wzbudzić u pracodawców Kim. Postanawia więc działać i zaskoczyć nie tylko Mesa Verde, ale i samą Kim. Wielkie spotkanie przebiega w bardzo napiętej atmosferze – Jimmy, a właściwie Saul Goodman, z opanowaniem i wyrachowaniem wytrąca z równowagi wszystkich, stopniowo ujawniając, jak zamierza zniszczyć reputację firmy, jeśli ta nie przystanie na żądania upartego pana Ackera. Można by się spodziewać, że po tym kłamstwie i wybryku Kim wreszcie porzuci Jimmy’ego i na to też zapowiada się w ostatnich scenach odcinka. Zamiast tego jednak ostatecznie kończy się to… propozycją małżeństwa. I o dziwo, ma to logiczne uzasadnienie i wiarygodne następstwa w reszcie sezonu.

S01E10: Marco

Niezwykle nostalgiczny odcinek, w którym możemy zobaczyć w akcji Śliskiego Jimmy’ego. Po widowiskowym załamaniu nerwowym podczas prowadzenia bingo w domu starców Jimmy powraca w rodzinne strony i odnajduje w barze swojego partnera od przekrętów, tytułowego Marco. Dwójka mężczyzn przeżywa swoisty powrót do przeszłości, śpiąc przez tydzień w piwnicy i wykonując rozmaite oszustwa. Całość kończy się tragicznie, kiedy Marco dostaje ataku serca i umiera w tej samej uliczce, w której bohaterowie z powodzeniem sfinalizowali wiele przekrętów. W swoich ostatnich słowach Marco nazywa ostatni tydzień najlepszym czasem jego życia, co w połączeniu z jego życiową historią (nielubiana praca, brak sukcesów czy własnej rodziny) sprawia, że Jimmy postanawia nigdy więcej nie pozwolić sobie na to, by zasady powstrzymały go przed zdobyciem tego, czego pragnie.

Ciekawostka – w tym odcinku dowiadujemy się, że historia, którą Saul opowiada Waltowi w Breaking Bad, faktycznie miała miejsce; Jimmy rzeczywiście uwiódł kobietę, przekonując ją, że jest Kevinem Costnerem.

S04E08: Coushatta

Jeden z moich ulubionych przekrętów Jimmy’ego powstaje w celu uniewinnienia Huella, który w wyniku nieporozumienia został zamknięty za napaść na funkcjonariusza policji. Jimmy wymyśla więc historyjkę o tym, jak to Huell jest wielkim bohaterem swojej rodzinnej miejscowości, po czym wypisuje dziesiątki listów z prośbami o uwolnienie mężczyzny. Następnie przygotowuje szereg telefonów i swoją wierną ekipę studencką, czekając na weryfikację treści listów. Prawdziwą wisienką na torcie jest zaś moment, w którym Jimmy wciela się w pastora opowiadającego, jak Huell uratował emerytowanych wiernych z pożaru kościoła. Fascynujący wątek pełny humoru i kreatywności – za to kochamy Jimmy’ego/Saula najbardziej. Ten odcinek jest ważny także z innych powodów: ma w nim miejsce znaczące pogłębienie relacji między zazwyczaj oschłym Mikiem a Wernerem, który nieco później popełnia swój pierwszy poważny błąd, opowiadając obcemu mężczyźnie o budowie, w której uczestniczy. Wreszcie poznajemy nowego antagonistę serialu, Lalo Salamancę, i zostaje on zaprezentowany w doskonałym stylu.

S05E02: 50% Off

Ten odcinek zachwyca samym otwarciem, skupiającym się na imprezowych ekscesach dwóch tumanów, którzy słysząc o tytułowej promocji na usługi Saula Goodmana, uznali to za kartę „wyjdź z więzienia” i polecieli w dwudniowy (?) melanż. Melanż pełny destrukcji i łamania prawa pod wpływem kokainy i alkoholu, melanż perfekcyjnie nakręcony i zmontowany pod bezbłędnie dobrany utwór. Właściwa część odcinka w dużej mierze skupia się zaś na postaci Nacho znajdującego się w ogniu krzyżowym Gusa i Salamanców; w pierwszej scenie zostaje on wyciągnięty z łóżka przez ludzi tego pierwszego i zmuszony do obserwowania, jak uzbrojony Victor zmierza w stronę jego ojca, który, nieświadomy potencjalnego zagrożenia, siedzi w restauracji. Zmuszony przez Gusa do zdobycia zaufania Lalo Nacho wykorzystuje konflikt z policją (wynikający po części z winy dwóch wspomnianych wcześniej narkomanów), by w niezwykle napiętej scenie odzyskać niemałą ilość kokainy, tuż przed jej skonfiskowaniem. W 50% Off widzimy też mikroprzekręt Jimmy’ego, który doprowadza do sabotażu windy w celu przyspieszenia postępowania prawnego jego piętnastu klientów, a w scenie finałowej dochodzi do ponownego spotkania (po dwóch latach) Jimmy’ego i Nacho – w ten sposób do życia bohatera wraca kartel Salamanców.

Avatar

Mikołaj Lewalski

REKLAMA