search
REKLAMA
Technologia

Co zgotował nam TVN w ofercie player.pl

Paweł Kuraś

5 marca 2017

REKLAMA

Ostatni rok, a także początek obecnego sporo namieszał na naszym rynku usług dostępu do filmów na życzenie. W nasze ręce trafił dostęp do wielu zagranicznych serwisów tego typu, z szeroką ofertą filmowo-serialową w rozsądnych cenach, a mimo to Polacy nie przesiedli się do nich masowo – jak pokazują twarde statystyki, to platformy naszych rodzimych konglomeratów medialnych zajmują czołowe miejsca w kategoriach oglądalności. Wśród nich na podium znalazł się Player.pl – i to właśnie jemu chciałbym przyjrzeć się bliżej.

Pierwszą i zasadniczą cechą zarówno tego serwisu, jak i innych polskich platform tego typu jest fakt oferowania znacznej części swoich zasobów bez opłat, co dla znacznej części odwiedzających jest już powodem do zainteresowania się ofertą. Seriale i filmy są oczywiście przerywane dużą ilością reklam, zarówno przed seansem, jak i w jego trakcie, więc przy dwu-, trzyminutowych blokach nadawanych co około dwadzieścia minut, odczucia są podobne do oglądania programów w darmowej telewizji – ale taki już urok „bezpłatnych” rzeczy na tym świecie.

Co w bezpłatnej ofercie? Najłatwiej zacząć od oferty serialowej – jest to w wielkim uproszczeniu archiwum programowe telewizji TVN (poszerzone ostatnimi czasy o produkcje własne platformy), a więc większość, jeżeli nie wszystkie programy emitowane na tej stacji (i kanałach siostrzanych, takich jak TVN Turbo, czy TVN Style) możemy oglądać w tym serwisie za darmo, w niektórych przypadkach możliwy jest też dostęp do odcinków przed ich premierą telewizyjną (jednak nie zawsze, o czym szerzej później). Spektrum seriali i programów stacji na przestrzeni lat przedstawiało się bardzo różnie, więc paradoksalnie jest w czym wybierać – od nieoglądalnych dla mnie produkcji paradokumentalnych przez cały zbiór lekkich propozycji,  które zwykłem nazywać „propozycjami kulinarnymi” (bo bardzo dobrze komponują się jako tło do spożywania posiłków), aż do całkiem udanych i dobrze ocenianych produkcji takich jak bardziej teraźniejsza Singielka, czy trochę starsze 39 i pół, Brzydula (wiedzieliście, że pierwszych kilka odcinków wyreżyserował Wojtek Smarzowski?) lub choćby Odwróceni (chyba mój ulubiony serial produkcji TVN, inspirowanymi historią mafii pruszkowskiej i wołomińskiej).

Jak ma się natomiast darmowa oferta filmowa? To nic innego jak klasyka pochodząca od polskich twórców, a także produkcje z ostatnich lat, do których rękę przyłożyła niebieska stacja. Mamy więc filmy Krzysztofa Kieślowskiego, a wśród nich wszystkie Trzy kolory i Krótkie filmy (brak niestety poszczególnych części Dekalogu), Andrzeja Wajdy na czele z Człowiekiem z marmuru i Człowiekiem z żelaza (dodatkowo kontrapunktowanymi kontrowersyjnym filmem Człowiek z… w reżyserii Konrada Szołajskiego), Marka Koterskiego czy uznawane za kultowe komedie Juliusza Machulskiego i Olafa Lubaszenki, a to tylko niewielka część z dość pokaźnej bazy klasycznych filmów dostępnych bez opłat. Troszeczkę kontrastują z nimi niektóre nowsze produkcje, ale przez szacunek do wspomnianych przed chwilą reżyserów spuszczę na nie zasłonę milczenia i przejdę do następnego punktu – w każdym razie fani takiego kina też znajdą coś dla siebie w bezpłatnej ofercie, a ciekawych wszystkich filmów odsyłam do katalogu filmów (brakuje tutaj podziału na treści darmowe i płatne, ale jeżeli widzicie co najmniej kilkuletni polski film, to jest więcej niż prawdopodobne, że jest dostępny bez opłat).

https://www.youtube.com/watch?v=hJxw0UJ7-AQ

Player.pl przygotował dla swoich odbiorców również pakiety płatne, a wśród nich:

  • Player Sport – rozszerzający ofertę o dostęp do treści sportowych (meczy z oferty stacji Eleven, transmisji wydarzeń sportowych, a także dokumentów na ten temat).
  • Player Plus – najważniejszy pakiet, który przede wszystkim pozbawia serwis reklam, oprócz tego rozszerzający ofertę filmową o zagraniczne produkcje – wśród nich można dostrzec takie filmy jak Kod nieśmiertelności, Snowpiercer czy Gra Enderajak widać, nowości tutaj nie znajdziemy, ale wprawny szukacz może wyłuskać dla siebie kilkanaście interesujących propozycji. Dostajemy również dostęp do premierowych produkcji TVN.
  • Player Plus + Live – pakiet rozszerzający powyższy o dostęp do pięciu kanałów z grupy TVN (na czele z informacyjnym TVN24).
  • Player Kids – pakiet z ofertą ponad czterystu godzin bajek dla dzieci, z różnych kategorii wiekowych, zarówno serialowych, jak i filmowych.

Obecne, promocyjne ceny pakietów kształtują się na poziomie od 4,99 zł/30 dni za pakiet Player Kids, 9,90 zł/30 dni za pakiet Player Plus (lub 29,99 zł/120 dni), 13,99 zł/30 dni za pakiet Player Plus + Live oraz 15,90 zł/30 dni za pakiet Player Sport.

Oprócz propozycji zgromadzonych w pakietach serwis sprzedaje również nowsze filmy pojedynczo – w taki sposób dostępne są na przykład Ostatnia rodzina, W spirali, Pitbull: Nowe Porządki, Planeta singli i kilka innych. Cena dostępu na siedemdziesiąt dwie godziny do każdego z nich to 9,90zł (niektóre z nich są pogrupowane w pakiety tematyczne po trzy filmy za 19,99zł).

Do zasobów serwisu możemy dostać się zarówno poprzez przeglądarkę z zainstalowaną wtyczką Silverlight (szkoda, że strona nadal nie jest responsywna), przez aplikacje mobilne na platformy Android, iOS i Windows Phone, a także za pośrednictwem telewizorów Smart TV wiodących marek (Samsung, LG i wszystkie wspierające Android TV).

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA