search
REKLAMA
Recenzje

MUZYKA NA EKRANIE. Filmowe biografie muzyków na Święto Muzyki

Agnieszka Stasiowska

21 czerwca 2018

REKLAMA

21 czerwca, w pierwszym dniu lata, obchodzimy Święto Muzyki. Swoje początki ma we Francji, ale już od kilku lat na całym niemal świecie różne miejsca, od filharmonii po puby i kawiarnie, urządzają w tym dniu ogólnodostępne koncerty.

W kinie muzyka jest nie tylko obecna, lecz także bardzo ważna – to oczywistość, nad którą nie zamierzamy się rozwodzić. Równie jednak ważni dla kina są muzycy, którzy swoim życiem i dorobkiem dostarczają twórcom filmowym wspaniałych inspiracji. Poniżej lista wybranych postaci ze współczesnego świata muzyki i filmów o ich życiu, które warto sobie z okazji dzisiejszego święta przypomnieć.

Jim Morrison – The Doors (1991)

James Douglas Morrison był postacią niezwykle wszechstronną – nie tylko muzykiem czy autorem tekstów, ale również poetą, prozaikiem, reżyserem i scenarzystą. Był także liderem i wokalistą psychodelicznej, kultowej grupy The Doors. O jego życiu i twórczości opowiada film The Doors w reżyserii Olivera Stone’a. Główną rolę zagrał Val Kilmer. Do złudzenia przypomina w tym obrazie prawdziwego Jima – nawet śpiewał utwory The Doors. Na uwagę – oprócz w sposób oczywisty genialnej ścieżki dźwiękowej – zasługują w filmie role drugoplanowe: Meg Ryan jako Pamela Courson, partnerka Jima, oraz Kyle MacLachlan jako Ray Manzarek, Frank Whaley jako Robby Krieger i Kevin Dillon jako John Densmore, czyli pozostała część zespołu. Ci dwaj ostatni zresztą pojawiają się we własnej osobie przed kamerą.

Johnny CashSpacer po linie (2005)

John Ray Cash, zwany „człowiekiem w czerni” (The Man In Black), był legendarnym amerykańskim piosenkarzem country. W swojej obfitej twórczości, która inspirowała takich wykonawców jak Elvis Presley, Ray Charles czy Bob Dylan, sięgał także po gospel i rock. W 2005 roku sportretował go w swoim filmie James Mangold, obsadzając w głównej roli Joaquina Phoenixa – na wyraźną prośbę samego Johnny’ego Casha. W roli partnerki Casha, June Carter, mogliśmy podziwiać Reese Witherspoon. Oboje uczęszczali na lekcje śpiewu, Phoenix dodatkowo nauczył się  grać na gitarze. Wszystkie piosenki, które pojawiły się w filmie, zostały wykonane przez parę aktorską, a efekt jest doskonały.

Rysiek Riedel – Skazany na bluesa (2005)

Wieloletni frontman zespołu Dżem urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Był samoukiem, do zespołu dołączył jako siedemnastolatek. Jego utwory bardzo często miały charakter autobiograficzny. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci w 1994 roku była niewydolność serca, jednak Riedel przez lata zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. Tę walkę przegrał. W 2005 roku Jan Kidawa-Błoński nakręcił film Skazany na bluesa, w którym główną rolę powierzono Tomaszowi Kotowi. Ten utalentowany aktor wspaniale poradził sobie z postacią charyzmatycznego Riedla, choć nie wykonywał utworów Dżemu. Partnerowała mu Jolanta Fraszyńska, a film został bardzo dobrze przyjęty tak przez krytykę, jak i fanów zespołu.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA