search
REKLAMA
News

Twórczyni PRZYJACIÓŁ żałuje tego, jak określano w serialu transpłciowego rodzica Chandlera

Marta Kauffman po raz kolejny mówi o tym, co dziś zrobiłaby w “Przyjaciołach” inaczej.

Łukasz Budnik

6 lipca 2022

REKLAMA

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Marta Kauffman – współtwórczyni serialu Przyjaciele – czuje się “zażenowana” brakiem różnorodności w sitcomie i postanowiła w ramach zadośćuczynienia wspomóc 4 milionami dolarów instytut zajmujący się badaniami nad kulturą afrykańską i afroamerykańską. To nie jedyna kwestia, która wywołuje w Kauffman poczucie winy. 

W rozmowie z BBC scenarzystka wspomniała o wątku transpłciowego rodzica Chandlera, w którego wcielała się Kathleen Turner. Transpłciowa kobieta zawsze określana była jako “ojciec” i przy pomocy zaimków on/jego, co Kauffman uważa dziś za błąd. Kauffman w wywiadzie mówi o tym, że nie rozumiała wówczas tej kwestii. Dziś dba o to, żeby na planach jej produkcji panowała przyjazna atmosfera, w której każdy będzie czuł się dobrze.

Jest dla mnie bardzo ważne, żeby plan był bezpiecznym miejscem pełnym tolerancji, gdzie nie ma krzyków. Gdy członek ekipy zażartował z transpłciowego operatora kamery, od razu go zwolniłam. To nie może się dziać.

Na temat swojej postaci w 2019 roku mówiła sama Turner.

Dziś bym tego nie zrobiła, bo mogliby to zrobić prawdziwi ludzie. W tamtym czasie twórcy “Przyjaciół” odwiedzili mnie i powiedzieli, że muszę zagrać tatę Chandlera. Pomyślałam: “OK, kobieta grająca mężczyznę wcielającego się w kobietę. Jeszcze tego nie robiłam”. Więc się zgodziłam.

Przyjaciele dostępni są w HBO Max.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA