search
REKLAMA
News

Reżyser nadchodzącej DIUNY zdradza, co sądzi o wersji Davida Lyncha

Łukasz Budnik

7 września 2020

REKLAMA

Zbliża się premiera Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a. To nie pierwsza filmowa adaptacja książki Franka Herberta – w  1984 roku powieść przeniósł na ekran David Lynch, jednak jego film nie spotkał się z pozytywnym odbiorem widzów i krytyki – nie lubi go też sam reżyser. Okazuje się, że nieco cieplej myśli o nim Villeneuve. 

W wywiadzie z magazynem Empire, filmowiec wypowiedział się na temat adaptacji według Lyncha.

Jestem ogromnym fanem Davida Lyncha, to mistrz. Kiedy zobaczyłem jego “Diunę” byłem podekscytowany, choć są tam elementy które uwielbiam i takie, które nie do końca mi leżą. Była to więc połowiczna satysfakcja. Myślałem sobie, że ta książka potrzebuje kolejnego filmu, stworzonego z inną wrażliwością.

Trzy lata temu Villeneuve wypowiedział się w podobnym tonie, mówiąc, że wersja Lyncha odbiegała od jego wymarzonej wizji, którą on właśnie realizuje.

Z kolei Lynch właściwie od momentu premiery nazywa Diunę jednym z największych smutków swojego życia – nie dość, że film okazał się porażką finansową, to jeszcze on nie miał nad nim pełnej kontroli, a pewne sekwencje musiały zostać wycięte, ponieważ studio nie było skłonne wyłożyć na nie pieniędzy. Choć Lynch miło wspomina pracę na planie, o efekcie końcowym nie mówi zbyt chętnie – niegdyś chciał nawet, aby jego nazwisko zostało usunięte z listy płac.

Tutaj znajdziecie porównanie wyglądu postaci w obu ekranizacjach. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA