search
REKLAMA
News

Nie żyje BARBARA KRAFFTÓWNA. Miała 93 lata

Barbara Krafftówna miała na koncie kilkadziesiąt ról filmowych.

Łukasz Budnik

23 stycznia 2022

krafftówna
REKLAMA

Jak poinformował Związek Artystów Polskich, dziś w nocy zmarła Barbara Krafftówna, aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka i artystka kabaretowa. W poście udostępnionym na Facebooku czytamy, że do ostatnich chwil przebywała wśród przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie. Przyczyny śmierci aktorki nie zostały ujawnione. 

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. Aktorstwem interesowała się od najmłodszych lat. W czasie wojny brała udział w zajęciach krakowskiego konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla. W 1946 zadebiutowała w teatrze rolą Rybaczki w Homerze i Orchidei Tadeusza Gajcego. W kolejnych latach występowała w teatrach: Jaracza w Łodzi, Dramatycznym we Wrocławiu oraz w warszawskich: Nowej Warszawy, Komedia, Narodowym, Syrena, Dramatycznym i Współczesnym. Pojawiała się też w Teatrze Telewizji. W 2010 roku świętowała jubileusz 65-lecia pracy artystycznej.

Krafftówna zagrała też kilkadziesiąt ról filmowych i serialowych. Niezwykle ceniona jest jej kreacja w Jak być kochaną, za którą otrzymała nagrodę Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco w 1962. Pojawiła się w Nikt nie wołaRękopisie znalezionym w Saragossie, Popiele i diamencie oraz serialach, m.in. Czterej pancerni i pies, gdzie zagrała rolę Honoraty i w Przygodach pana Michała. Artystka występowała też w kabarecie “Pod Egidą” i w “Kabarecie Starszych Panów”.

czterej pancerni krafftowna

W 2006 r. otrzymała Złoty Medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury. Rok później zdobyła tytuł Mistrza Mowy Polskiej. 11 listopada 2019 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Żegnamy.

zdjęcie główne: AKPA

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA