search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak potoczyły się losy gwiazd serialu CZTEREJ PANCERNI I PIES?

Łukasz Budnik

6 marca 2021

czterej pancerni kiedys dzis 1
REKLAMA

Po tym, jak w zeszłym tygodniu typowaliśmy, kto mógłby zagrać w hollywoodzkiej wersji serialu Czterej pancerni i pies, dziś sprawdzimy, jak potoczyły się kariery aktorów faktycznie występujących w serialu.

Dzieło Konrada Nałęckiego, według scenariusza Janusza Przymanowskiego na podstawie książki tego autora pod tym samym tytułem, to zdecydowanie jedna z tych nieśmiertelnych i najbardziej lubianych rodzimych produkcji. Fabuła Czterech pancernych przedstawia losy załogi czołgu Rudy i psa Szarika podczas II wojny światowej.

Serial powstał w latach 1966–1970, a przez te lata przewinęło się przez niego wiele znanych aktorów – my skupimy się na tych, którzy pojawiali się na ekranie najczęściej.

Janusz Gajos – Janek Kos

Dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów w historii. Aktywny zawodowo jest od 1964 roku, a od tego czasu zdążył pojawić się w dziesiątkach produkcji filmowych i telewizyjnych. Grywał u Wajdy, Kieślowskiego, Barei, Smarzowskiego, Pasikowskiego… Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym nagród publiczności oraz odznaczeń, w tym sześciokrotnym zdobywcą nagrody „Orły”, laueratem pięciu Wiktorów i jednego Super Wiktora, a na 40. Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni uhonorowany został Diamentowymi Lwami – nagrodą dla najlepszego aktora czterdziestolecia.

Włodzimierz Press – Grigorij Saakaszwili

Choć Press po Czterech pancernych miał na koncie także inne role serialowe oraz filmowe (choćby Europa, Europa oraz Kariera Nikosia Dyzmy), najwięcej energii poświęcił na występy dubbingowe. To właśnie jego głosem przemawiał na przykład kot Sylwester ze Zwariowanych melodii oraz Smerf Łasuch.

Pola Raksa – Marusia

Pola Raksa z aktorstwa wycofała się w 1993 roku i od tamtej pory stroni od pokazywania się publicznie. Po Czterech pancernych, gdzie zagrała swoją najsłynniejszą rolę, oglądać ją można było w takich produkcjach, jak Szatan z siódmej klasy, Panienka z okienka, Popioły, Aria dla atlety oraz Uprowadzenie Agaty. W latach 60. i 70. uchodziła za seksbombę polskiego kina.

Małgorzata Niemirska – Lidka

Lidka pozostaje jedną z najsłynniejszych ról Niemirskiej, która w kolejnych latach pojawiała się jeszcze w m.in. Młodych wilkach, Samym życiu, Złotopolskich, Moich córkach krowach oraz Drugiej szansie. Można ją też oglądać w serialu Leśniczówka. Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Zmarli

Roman Wilhelmi – Olgierd Jarosz

Wilhelmi zagrał w pierwszych sześciu odcinkach Czterech pancernych. Później grał role w takich produkcjach, jak (między wieloma innymi!) Do przerwy 0:1, Lalka, Kariera Nikodema Dyzmy oraz Alternatywy 4. Wielokrotnie pojawiał się także na deskach teatru. Zmarł 3 listopada 1991.

Tomasz Zaliwski – Daniel „Magneto” Łażewski

Zaliwski był aktorem teatralnym, filmowym, serialowym, radiowym i dubbingowym, a w swojej długiej karierze także zagrał kilkadziesiąt ról. Po Czterech pancernych występował między w Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Polskich drogach, Domie oraz Blisko, coraz bliżej. Prywatnie był mężem Teresy Lipowskiej. Zmarł w 2006.

Witold Pyrkosz – „Wichura”

Witold Pyrkosz poniekąd także był mężem Teresy Lipowskiej, choć tylko ekranowym – przez 17 lat grali parę w M jak miłość. Aktor wystąpił w innych popularnych serialach, m.in. w Alternatywy 4 oraz Janosiku. Na dużym ekranie oglądaliśmy go w Vabank, Eroice, Samych swoich lub Mecie. Zmarł w 2017 roku.

Stanisław Gronkowski – Kugel

Gronkowski nie pojawiał się na ekranie szczególnie często – wystąpił jeszcze w Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Podróży za jeden uśmiech oraz Drodze. Pracował także w teatrze. Zmarł w 2004.

Wiesław Gołas – Tomasz Czereśniak 

czterej pancerni gołas

Wiesław Gołas w zeszłym roku świętował 90. urodziny. To kolejny niezwykle zasłużony aktor w tym zestawieniu. Do Czterech pancernych dołączył w 1968 roku, a później występował jeszcze w takich filmach i serialach, jak Lalka, Hydrozagadka, Czterdziestolatek, Potop, Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy i wielu innych. Od połowy lat 90. nie pojawiał się na ekranach. Zmarł 9.09.2021 roku.

Barbara Krafftówna – Honorata

Kariera Barbary Krafftówny jest niezwykle bogata – to artystka filmowa, serialowa, teatralna, i kabaretowa, która ma na koncie dziesiątki występów. Jedną ze swoich najwybitniejszych ról zagrała jeszcze przed Czterema pancernymi, bo w Jak być kochaną Wojciecha Hasa z 1962 roku. Zmarła 23.01.2022 roku.

Franciszek Pieczka – Gustlik

Franciszek Pieczka to kolejny aktor zaliczany do grona najwybitniejszych w naszym kraju. Łącznie wystąpił w ponad 100 produkcjach polskich i zagranicznych. W ostatnich latach można go było oglądać w Ranczu, ale na koncie ma też takie tytuły, jak Potop, Jańcio Wodnik, Królowa Bona, Quo Vadis oraz Chłopi. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Zmarł 23.09.2022.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA