search
REKLAMA
News

Mężczyzna z Korei Północnej skazany na śmierć za przemycenie SQUID GAME do kraju

“Squid Game” stało się światowym fenomenem.

Łukasz Budnik

24 listopada 2021

REKLAMA

17 września na Netfliksie pojawił się serial Squid Game, oryginalna produkcja z Korei. Szybko stała się ona prawdziwym fenomenem na całym świecie. Po miesiącu serial można było już nazwać największym przebojem w historii Netflixa – w ciągu czterech tygodni po premierze zainteresował 111 milionów widzów.

Tymczasem “Variety” poinformowało o sytuacji z Korei Północnej. Według Radio Free Asia, władze dotarły do mężczyzny, który przemycił Squid Game z Chin w pamięci USB, w efekcie czego został on później obejrzany w jednej ze szkół. Teraz czeka go kara śmierci przez rozstrzelanie, natomiast studenci, którzy przynieśli serial do szkoły i oglądali go na jej terenie, zostali skazani na pięć lat ciężkich robót. Nie obyło się bez konsekwencji dla nauczycieli i pracowników administracyjnych – zostali zwolnieni i grozi im wygnanie do pracy w odległych kopalniach.

 

“Variety” podkreśla, że od grudnia 2020 sprowadzanie do Korei Północnej dzieł kultury w postaci filmów, sztuk, muzyki i książek, oraz ich rozpowszechnianie, jest zakazane na mocy ustawy o “eliminacji myśli i kultury reakcyjnej”. Nadrzędnym celem jest zablokowanie mediów z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. W kwietniu tego roku mężczyzna został publicznie stracony za sprzedawanie płyt zawierających materiał z Korei Południowej.

Twórca Squid Game – Hwang Dong-hyuk – kilkanaście dni temu wyjawił, że w planach jest drugi sezon. Dodał jednak, że na ten moment jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach, a Netflix oficjalnie wciąż nie potwierdził kontynuacji serialu.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA