search
REKLAMA
News

BRUCE WILLIS wypowiada ŻYCZENIE ŚMIERCI. Zobacz zwiastun

Jakub Piwoński

3 sierpnia 2017

REKLAMA

Kolejny remake zatrzepotał na horyzoncie. Pamiętacie Eliego Rotha? Sierżanta Donowitza z Bękartów wojny, który jako reżyser przejawia dużą skłonność do przemocy? Już w tym roku chce nam dać nową wersję największego klasyka kina zemsty – Życzenia śmierci. Właśnie spływają pierwsze materiały promocyjne.

Wszyscy znają oryginał z 1974 roku w reżyserii Michaela Winnera. Jeśli nie część pierwszą, to przynajmniej którąś z kontynuacji – bo były aż cztery. Film, którego wizytówką była świetna rola Charlesa Bronsona, opierał się na bardzo prostym, acz chwytającym za serducho pomyśle. Na co dzień spokojny obywatel zamienia się w maszynę do zabijania po tym, jak uliczne rzezimieszki odbierają życie jego żonie. Poprzysięga zemstę złu pleniącemu się na ulicach Nowego Jorku, co skrzętnie realizuje pod osłoną nocy.

Teraz Eli Roth, znany z kręcenia krwistych dreszczowców, takich jak Hostel czy ostatnia Kto tam?, chce tę klasyczną historię opowiedzieć ponownie. Nowy Jork zostanie zamieniony na Chicago, a Charles Bronson na Bruce’a Willisa. Co z tego wyjdzie? Choć dla Willisa jest to prawdopodobnie rola wymarzona (znając jego powściągliwość w ekspresji), to jednak od zwiastuna bije widowiskiem z jednej strony nieco kiczowatym, a z drugiej za bardzo wyluzowanym, kontrastującym z mrokiem i powagą oryginału. Gdzieś zgubiono zatem ciężar dramatyczny. Ale nie zapominajmy, że to Roth – reżyser, który, tak jak jego kolega Quentin Tarantino, specjalizuje się w zabawie konwencjami i reinterpretacji wytartych schematów. Z pewnością zatem niejednym nas zaskoczy.

Bo prawda jest taka, że światu niepotrzebny jest typowy i kręcony po linii najmniejszego oporu remake Życzenia śmierci. Historia w nim opowiedziana została przetworzona bowiem w kinie hollywoodzkim niezliczoną ilość razu (choćby fabuła pierwszego Mad Maxa coś z tego wzięła). Powstało nawet co najmniej kilka filmów, których twórcy nie kryli inspiracji dziełem Winnera, składając mu hołd – były to Odważna Neila Jordana z Jodie Foster w roli głównej czy też Wyrok śmierci Jamesa Wana z Kevinem Baconem.

24 listopada do kin nie wejdzie zatem typowy remake oryginału, ale bardziej kolejny film, chcący w autorski sposób chwycić się tematu zemsty. Tematu starego, acz nieodmiennie żywego.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA