search
REKLAMA
Krótkie spięcie

CANNES 2024: Na które filmy najbardziej czekamy?

We wtorek wieczorem startuje 77. edycja festiwalu w Cannes.

Maciej Niedźwiedzki

13 maja 2024

REKLAMA

We wtorek wieczorem startuje 77 edycja festiwalu w Cannes. W programie wielkie nazwiska i na pewno wiele niespodzianek i niewiadomych. Na otwarcie zobaczymy “The Second Act” od Quentina Dupieux z Leą Seydoux, Vincentem Lindonem i Louisem Garellem w rolach głównych. Na które filmy Konkursu Głównego najbardziej czekamy?

1. ANORA (reż. Sean Baker) – Bezsprzecznie na pierwszym miejscu najnowszy film reżysera Red RocketThe Florida Project Mandarynki. Filmy Seana Bakera zawsze są czymś odświeżającym, często narracyjnie zaskakującym i balansującym na różnorakich emocjonalnych rejestrach. Anora ma być opowieścią o przemyśle pornograficznym, ma być też historią rodzinną. Ciekawe, ale może też wszystko jedno. Sean Baker ze swoją wrażliwością, poczuciem humoru i umiejętnością tworzenia nastroju każdy temat potrafi ująć w specyficzny i zjawiskowy sposób. W roli głównej ponoć zjawiskowa Mikey Madison.

2. MEGALOPOLIS (reż. Francis Ford Copolla) – Mam wątpliwości czy Megalopolis wielkim filmem, ale nie mam absolutnie żadnych, że ta premiera jest gigantycznym wydarzeniem dla historii kina. Wymarzony i rozwijany od ponad 30 lat projekt reżysera Ojca chrzestnegoRozmowy Czasu Apokalipsy. Wysokobudżetowa produkcja science fiction, antyutopia, na pewno refleksja nad naszym dzisiaj i zaduma nad przyszłością. Gdzieniegdzie pojawiły się już pierwsze opinie, określające Megalopolis eksperymentem oraz wymagającym. Znakomicie.

3. RODZAJE ŻYCZLIWOŚCI (reż. Yorgos Lanthimos) – Chyba ciągle wszystkim trudno jest uwierzyć, że Yorgos Lanthimos stał się wielką gwiazdą światowego kina. Grecki reżyser nie rezygnując  ze swojego wyrazistego i szczególnego stylu wdarł się przebojem na hollywoodzkie salony (już 5 oscarowych nominacji w dorobku). We wrześniu 2023 Yorgos Lanthimos wywiózł z Wenecji Złotego Lwa, więc może teraz przyszła pora na Złotą Palmę. Rodzaje życzliwości mają być filmem nowelowym, do tego wulgarnym i brutalnym. W rolach głównych Emma Stone, Jesse Plemons, Margaret Qualley i  Willem Dafoe. Zacieramy ręce.

4. THE MOST PRECIOUS OF CARGOES (reż. Michel Hazanavicius) – Pierwsza od kilkunastu lat animacja w Konkursie Głównych festiwalu. To już ogromne wyróżnienie. Najnowszy film laureata Oscara za Artystę ma być wojenną opowieścią o kobiecie, która ratuje i przyjmuję pod opiekę niemowlę. Pierwsze kadry z filmu wskazują na ponurą, egzystencjalną przeprawę przez ciężkie czasy i pean na cześć ludzkiej dobroci. Znajoma problematyka, ale wierzę, że estetyczna konwencja wzniesie tę produkcją na niespotykany poziom.

5. THE APPRENTINCE (reż. Ali Abbasi) – Już dwa lata temu Ali Abassi bardzo się upominał o Złotą Palmę znakomitym Holy SpiderThe Apprentice ma być biografią Donalda Trumpa (Sebastian Stan), ale nie postawiłbym ani grosza, że utknie ona w zardzewiałej hollywoodzkiej konwencji. Może Abbasi gdzieś pobłądzi, nieskutecznie poszuka nowych środków wyrazu, ale na pewno zaproponuje coś nowego. Obok Stana w filmie zobaczymy Jeremiego Stronga i Marię Bakalovą.

Z filmów Konkursu Głównego nie sposób pominąć jeszcze The Shrouds Davida Cronenberga z Vinentem Casselem, Diane Kruger i Guyem Piercem. Ciekawy jestem jak bardzo sentymentalny będzie Paolo Sorrentino w Parthenope, czy Karim Ainouz w Motelu Destino (erotyczny thriller) znowu zaatakuje estetyczną wrażliwość widzów oraz jak dobry scenariusz napisał dla siebie Paul Schrader w Oh, Canada. W Konkursie Głównym znajdzie się także film Marcello Mio (reż. Christophe Honoré), hołd dla Marcello Mastroianniego, w 100. rocznicę urodzin gwiazdy kina. Na ekranie m.in. Catherine Deneuve.

Maciej Niedźwiedzki

Maciej Niedźwiedzki

Kino potrzebowało sporo czasu, by dać nam swoje największe arcydzieło, czyli Tajemnicę Brokeback Mountain. Na bezludną wyspę zabrałbym jednak ze sobą serię Toy Story. Najwięcej uwagi poświęcam animacjom i festiwalowi w Cannes. Z kinem może równać się tylko jedna sztuka: futbol.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA