search
REKLAMA
Zestawienie

Szafa gra! Najlepsze odcinki ŚWIATA WEDŁUG LUDWICZKA

Maja Budka

13 czerwca 2018

REKLAMA

„Kiedy byłem mały, nie miałem stojaka, musiałem sam trzymać choinkę”. Doskonale wiadomo, skąd pochodzą takie cytaty. Świat według Ludwiczka to serial o wciąż niesłabnącej sławie, oparty na wspomnieniach i autentycznych historiach amerykańskiego komika i aktora Louie’ego Andersona.  Serial w polskich telewizorach zagościł w 1999 roku, od razu stając się ulubioną pozycją najmłodszych widzów. Teraz wielu z nich, łącznie ze mną, z nostalgią wspomina przygody pociesznego, grubiutkiego Ludwiczka z Cedrowej Górki w Wisconsin. Przygody pełne ciepła, humoru i pouczających historii. I choć było ich wiele, tylko niektóre zostawiły wyraźny ślad w mojej pamięci, wzbudzając ogromny sentyment po dziś dzień. 

Opus Ludwiczka

Muzyczny, jazzowy odcinek, który zabawnie i z przymrużeniem oka opowiada o  miłości – tej pierwszej, niewinnej i niezdarnej, ale i tej dojrzalszej. Nieporadny Ludwiczek próbuje zaimponować Jenny, będąc zazdrosnym o nowego ucznia w szkole – Seana. Posłuszny wobec rad ojca, wstępuje do szkolnej orkiestry, zaczynając naukę gry na tubie. Potężny instrument okazuje się pasować idealnie do serdelkowatego chłopca, a dowodzi tego wybitny solowy występ Andersona Grzmiącej Tuby na śniegu. Dodatkowo Opus Ludwiczka zdradza, jak poznali się rodzice głównego bohatera, prezentując romantyczne spotkanie z dwóch różnych perspektyw, niekoniecznie kompatybilnych.

https://youtu.be/mWjuX2Iix4s

Zamaskowany mały szachista

Jeden z najciekawszych i nietuzinkowych odcinków serialu. Ludwiczek wstępuje do będącego szkolnym tematem tabu klubu szachistów. Pragnie wykorzystać swój nadprzeciętny instynkt i talent do gry w zbliżających się rozgrywkach. Chcąc jednak oszczędzić sobie potępienia i szykan ze strony rówieśników, postanawia przybrać maskę. W tym samym czasie opowieści Andy’ego Andersona osiągają kuriozum, gdy ten mówi żonie o życiu z piętnem szachisty, przywołując barwne sceny z czasów wojny. Epizod, w którym szachy to ucieleśnienie czystej wolności, pokonywania barier i przezwyciężania lęków, okazuje się tak samo absurdalny, jak zabawny oraz pouczający. 

https://youtu.be/e7gYKGgMX34

Zjazd weteranów

W odcinku, w którym Ludwiczek przyznaje, że „z ośmiu lat swojego życia dziewięć i pół spędził na wysłuchiwaniu wojennych opowieści ojca”, te zostają niespodziewanie obnażone i zakwestionowane. Ojciec w przeddzień 15. zjazdu żołnierzy 5. regimentu entuzjastycznie opowiada synowi o swych bohaterskich wojennych eskapadach, jedną z historii ubierając w słowa: „Działo czołgu zacięło się. Spojrzałem w instrukcję, ale ona była po niemiecku! Więc migiem nauczyłem się niemieckiego i odblokowałem działo, zanim wytłukli moich kolegów”. Jednak to na tytułowym zjeździe zostanie opowiedziana najważniejsza historia z wojennej przeszłości kombatanta. Najważniejsza oraz najbardziej wiarygodna. Czy to znaczy, że pozostałe historie o wyzwoleniu Francji z pomocą durszlaka są wyssane z palca? Jako dziecko wierzyłam i teraz nadal uparcie wierzę, że jest w nich choć ziarno prawdy.

https://youtu.be/RMyYSnDvJ2w

Podziękowanie

Zdecydowanie najbardziej przejmujący odcinek Świata według Ludwiczka. Z niespotykaną jak na bajkę dla dzieci dojrzałością opowiada o stracie bliskiej osoby i o tym, jak się z nią pogodzić. Ludwiczek dowiaduje się, że zmarła jego babcia, po raz pierwszy konfrontując się z pojęciem śmierci. W momencie, gdy chłopiec szuka odpowiedzi na swoje pytania, snując rozważania o Bogu i śmierci z ludźmi różnych wyznań, twórcy ukazują, jak z odejściem zmagają się także dorośli. Dodatkowo na barkach ojca Ludwiczka ciąży odpowiedzialność wygłoszenia mowy pożegnalnej, co nie tylko przywołuje zabawne wspomnienia, ale i generuje największe wzruszenia. Tym odcinkiem serial udowadnia, że jest pozycją poświęconą nie tylko najmłodszym widzom.

https://youtu.be/vy9At7-qvuw

Dzika wycieczka

Nie wiedzieć czemu, to najcieplej wspominany przeze mnie odcinek z dzieciństwa. O tym, że najlepszej wakacyjnej podróży nie da się zaplanować. W trakcie tytułowej rodzinnej wycieczki przez stany widz raczy się kolejnymi rozbuchanymi i narcystycznymi historiami Andy’ego Andersona, takimi jak: „A wie pan, kto po raz pierwszy przeleciał balonem przez Atlantyk? […] Dotarłem do Anglii, poleciałem dalej nad murem berlińskim, uratowałem kilku więźniów i wróciłem”. Jednak z chełpliwego bohatera wojennego wyłania się także postać nieustępliwego i skorego do poświęceń ojca pragnącego zaistnieć w oczach swoich dzieci. Żarliwość i nieustępliwość mężczyzny w doprowadzeniu rodziny do upragnionego Fresno wzbudzają niemałe uznanie, podkreślając dodatkowo wieloaspektowość i pewnego rodzaju tragizm postaci Andy’ego Andersona.

https://youtu.be/Zujv5CrLmaY

Maja Budka

Maja Budka

Oficjalna chuliganka Wong Kar Waia

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA