W naszym cyklu „Kiedyś/dziś” skupialiśmy się już na kilku kultowych produkcjach z lat 90. Tym razem przyszedł czas na Beverly Hills, 90210, słynny serial dla młodzieży, będący prawdziwym hitem w tej kategorii.
Oryginalnie emitowany w latach 1990-2000, opowiadał perypetie paczki znajomych zamieszkujących tytułowe Beverly Hills i poruszał całe spektrum społecznych tematów (różnice klas społecznych, homoseksualizm, przemoc domowa, uzależnienia, etc.). W Polsce najpierw emitowało go TVP, a następnie – od 1997 roku – TVN.
Łącznie serial doczekał się 293 standardowych odcinków, jak również kilku spin-offów (Melrose Place, 90210, Agencja modelek). W 2019 roku na ekrany trafił serial BH90210 w którym pojawili się aktorzy z oryginału wcielający się tym razem w samych siebie – w ramach fabuły spotykali się, by podjąć próbę stworzenia rebootu serialu. Produkcja doczekała się jednak tylko 6 odcinków i została anulowana po jednym sezonie.
Sprawdźmy tymczasem, jak potoczyły się losy wybranych aktorów z obsady.
Po występie w BH90210 Priestley gościnnie pojawił się w wielu serialach i filmach, na dłużej goszcząc m.in. w Mów mi Fitz. Rozwijał się nie tylko jako aktor, lecz także reżyser; stał zresztą także za kamerą kilku odcinków Beverly Hills. Ma na koncie film Cas i Dylan z 2013 roku, w którym pojawili się Richard Dreyfuss i Tatiana Maslany.
Doherty opuściła serial w 1994 roku – rzekomo ze względu na spóźnienia i konflikty z resztą obsady. Później oglądaliśmy ją m.in. w Szczurach z supermarketu oraz serialu Czarodziejki. Po latach pojawiła się w 90210, spin-offie głównego serialu. Wystąpiła także w reboocie sprzed roku.
Garth ograniczyła swoją karierę głównie do występów telewizyjnych. Pojawiła się w serialu Siostrzyczki, a rolę Kelly powtórzyła we wspomnianym wyżej spin-offie Beverly Hills, gdzie wystąpiła w dwudziestu odcinkach. Próbowała swoich sił także w reżyserii.
Ziering do dziś kontynuuje swoją karierę, na którą składają się występy na małych i dużych ekranach, jak również role w dubbingu. Pojawił się m.in. w Domino Tony’ego Scotta, Bez odwrotu z Russellem Crowe’em, w kilku częściach kultowej serii Rekinado, niedawno zaś mogliśmy go oglądać w serialu The Swamp Thing.
Ciekawostka – gdy Carteris wcielała się w piętnastolatkę, sama miała już 29 lat. W późniejszych latach wystąpiła w kilku stosunkowo nieznanych filmach i pojawiła się gościnnie w wielu serialach telewizyjnych, także jako aktorka głosowa.
Rola Davida przyniosła Greenowi popularność, a po występie w serialu mogliśmy go oglądać w takich produkcjach jak Strefa mroku, CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, Freddie i Kroniki Sarah Connor. Pojawił się też w Gotowych na wszystko. Poza aktorstwem, próbował swoich sił jako raper.
Spelling po zakończeniu Beverly Hills (które, swoją drogą, produkował jej ojciec) oglądać można było głównie na małym ekranie, na przykład w Tajemnicach Smallville lub filmie telewizyjnym Mother, May I Sleep with Danger? gdzie partnerował jej James Franco. W 2008 roku wydała książkę „sTORI TELLING”, która trafiła na listę bestsellerów New York Times.
Odtwórczyni roli Valerie pojawiła się w Beverly Hills w piątym sezonie, a swoją karierę kontynuowała głównie – jak wielu jej kolegów z planu – w sferze telewizyjnej. Zagrała główne role w produkcjach Gliniarze bez odznak oraz Białe kołnierzyki. Od kilku lat zajmuje się prowadzeniem własnego programu kulinarnego.
Tata (cóż za sympatyczne nazwisko!) zagrał we wszystkich sezonach Beverly Hills, wcielając się w Nata, właściciela lokalu Peach Pit. Po zakończeniu serialu nie grywał już wiele, ale powtórzył swoją rolę w spin-offie 90210.
Śmierć Perry’ego była niemałym szokiem dla widzów. Aktor jeszcze w czasie emisji Beverly Hills zagrał w Piątym elemencie, a już po zagraniu Dylana w takich produkcjach jak Wróg, Oz, czy Jeremiah. Użyczał też głosu w kilku serialach animowanych. Przed śmiercią występował w Riverdale, a jego ostatnim kinowym występem jest Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino.
Zdjęcia: E! Online, US Magazine