Jak wyglądają dziś gwiazdy 13 POSTERUNKU, popularnego polskiego sitcomu?
W zeszłym tygodniu czytaliście u nas o tym, jak potoczyły się losy aktorów z Rodziny zastępczej. Dziś skupiamy się na innej popularnej produkcji z końcówki lat 90. – 13 posterunku, sitcomie Macieja Ślesickiego, najpierw emitowanego na Canal+, a później na Polsacie i TVN.
Perypetie policjantów z warszawskiego posterunku doczekały się dwóch sezonów, z czego drugi funkcjonuje jako kontynuacja z “dwójką” w tytule. Pierwszy odcinek zadebiutował 24 grudnia 1997 roku, natomiast emisję sequela zakończono w roku 2002.
Oto, jak potoczyły się losy członków głównej obsady. Nie wszyscy niestety żyją do dziś.
Cezary Pazura jako post. Cezary Cezary
Cezarego Pazury nie trzeba nikomu przedstawiać – aktor do dzisiaj regularnie pojawia się na dużych i małych ekranach (w tym roku z powodzeniem powrócił do roli Nowego w Psach 3), udziela się też w dubbingu – jego role w Epoce lodowcowej oraz Asterix i Obelix: Misja Kleopatra to jedne z najbardziej cenionych polskich występów głosowych. Aktor ma też za sobą debiut reżyserki, choć kiepsko przyjęty – mowa o Weekendzie. Pazura prowadzi też popularnego vloga na YouTubie, gdzie dzieli się ciekawostkami z produkcji swoich filmów.
Aleksandra Woźniak jako st. sierż. Kasia
W jej CV znajdziemy głównie seriale – po występie w 13 posterunku, Woźniak pojawiła się między innymi w Daleko od noszy, Złotopolskich, Plebanii, Klanie i Barwach szczęścia. Prowadziła też program Hugo Family. Z wykształcenia jest filologiem języka niemieckiego, studiowała też psychologię, a w 2019 otworzyła własny gabinet terapeutyczny. W maju tego roku poinformowała, że kończy karierę aktorską.
Piotr Zelt jako st. post. Arnie
Po występie w 13 posterunku Zelt pojawił się na ekranach kin w kilku komediach (najczęściej kiepsko przyjętych), choć nadal dominowały występy telewizyjne. Aktor zaliczył udział w takich serialach jak Miasteczko, Ludzie Chudego i Szpilki na Giewoncie, w wielu pojawiał się gościnnie. Pracował także w dubbingu. Został ambasadorem kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.
Joanna Jędrejek jako st. post. Andżelika
Jędrejek w pierwszej serii 13 posterunku wystąpiła jedynie gościnnie, do regularnej obsady dołączyła zaś w kontynuacji. Po występie w serialu zagrała gościnnie w kilku polskich telenowelach, dziś pracuje w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Arkadiusz Jakubik jako asp. Rysio
Jakubik, podobnie jak Pazura, z powodzeniem prowadzi swoją karierę – dziś przez wielu uważany jest za czołówkę polskich aktorów, co udowadniał między innymi w filmach Wojciecha Smarzowskiego, w których regularnie się pojawia (wśród nich w Weselu, Domu złym, Drogówce, Wołyniu oraz Klerze). Poza rolami w kinie i telewizji, Jakubik udziela się też w muzyce – śpiewa w zespole Dr Misio.
Agnieszka Włodarczyk jako Agnieszka Cezary
Po występie w 13 posterunku (na początku emisji miała zaledwie 17 lat), Włodarczyk na dużym ekranie pojawiała głównie w komediach, w tym w niesławnej Kac Wawie. Występowała też w serialach, m.in Plebanii, Zostać miss i Pierwszej miłości. Poza tym udzielała się też w muzyce, wydając dwie płyty. Angażuje się w akcje charytatywne, głównie na rzecz zwierząt.
Ewa Szykulska jako st. sierż. Zofia (I)
Ewa Szykulska pojawiła się w kilku pierwszych odcinkach, a później została przeniesiona do wydziału kontroli wewnętrznej, wracając na posterunek jedynie gościnnie. Aktorka przed 13 posterunkiem pojawiła się już w wielu innych kultowych produkcjach (m.in. Potopie, VaBanku, Seksmisji, Hydrozagadce), a karierę kontynuuje do dziś. Oglądaliśmy ją jeszcze choćby w Lokatorach oraz Sąsiadach, a ostatnio w Ślepnąc od świateł czy Sexify.
Joanna Sienkiewicz jako st. sierż. Zofia (II)
Sienkiewicz pojawiła się w trakcie pierwszej serii (jej postać zastąpiła inną Zofię, graną przez Ewę Szykulską) i na niej zakończyła swój udział w serialu. Aktorka w kolejnych latach występowała głównie w telewizji, choć zaliczyła także rolę w Dniu świra, gdzie zagrała byłą żonę Adasia.
Paweł Burczyk jako Luksus
Burczyk także zakończył swój udział w 13 posterunku na pierwszej serii. Później pojawił się m.in. w Świątecznej przygodzie, gdzie miał swój udział także przy pisaniu scenariusza (o filmie tym opowiadał Masochista w jednym z odcinków swojego internetowego programu). Oglądaliśmy go też w Plebanii, Odwróconych i Skorumpowanych, jak również w oscarowej Idzie. Gościnnie pojawiał się w wielu innych produkcjach.
Dorota Chotecka – Jola
Jola była postacią gościnną, ale mimo to często pojawiała się na tytułowym posterunku. Dorota Chotecka ma na koncie głównie występy telewizyjne (najsłynniejszy w Miodowych latach), popularna była między innymi jej rola w serialu Ranczo, pojawiała się też w Barwach szczęścia i Na wspólnej. Prywatnie jest bratową Cezarego Pazury.
Barbara Burska i Andrzej Niemirski jako Pierzchała i Jan Kot
Aktorzy wcielili się w parę inspektorów z wydziału kontroli wewnętrznej, którzy starali się o wyrzucenie Czarka z pracy. Burska w kolejnych latach grała jeszcze m.in. w Pręgach i w Plebanii, z kolei Niemirski w Pierwszej miłości, Na wspólnej i Barwach szczęścia.
Marek Perepeczko jako komendant nadkom. Władysław Słoik (zmarły)
Najbardziej znaną rolą Perepeczki pozostaje zapewne Janosik – występ w 13 posterunku był zresztą jego powrotem na szklany ekran po wielu latach. Pojawił się jeszcze Sarze i Panu Tadeuszu, przed śmiercią pracował w teatrze. Zmarł nagle w 2005 roku. Pośmiertnie oglądaliśmy go jeszcze w Dublerach.
Marek Walczewski jako st. asp. Stępień (zmarły)
Dla Walczewskiego rola Stępnia, postaci z ogromną wadą wzroku, była jedną z ostatnich w długiej karierze. Po 13 posterunku pojawił się jeszcze m.in. w Wiedźminie z Michałem Żebrowskim (jako Eyck z Denesle), a w 2005 roku wycofał się z zawodu ze względu na chorobę Alzheimera. Zmarł w 2009 roku.