Z najwyższej półki. NAJLEPIEJ ocenione SERIALE NETFLIKSA
Stranger Things – 93% od krytyków i 91% od widzów
Nie mogło zabraknąć jednego z najgłośniejszych i cieszących się największą popularnością seriali Netfliksa. Serialu, który na nowo rozbudził w widzach miłość i fascynację popkulturą lat 80. Wszystko wskazuje na to, że to Stranger Things stanie się za kilka lat kultową produkcją, klasykiem, do którego będzie się wracało z uśmiechem na ustach. To nie tylko nostalgiczna podróż do świata filmów Spielberga, Carpentera, Camerona czy książek Kinga, ale niezwykle klimatyczna produkcja świetna realizacyjnie i z wciągającą historią, przez którą kolejne sezony połyka się w całości. W serwisie Rotten Tomatoes 97% recenzji pierwszej serii zostało uznanych za pozytywne. Drugi sezon cieszył się z 94% pozytywnych recenzji, a trzeci spadł do 89%, co i tak jest wyjątkowo dobrym wynikiem. Teraz fani wciąż czekają na najnowszy czwarty sezon, który opóźniono przez pandemię koronawirusa. Prawdopodobnie jednak w tym roku kolejna odsłona serialu zawita na Netfliksa.
Seria niefortunnych zdarzeń – 96% od krytyków i 86% od widzów
Produkcja, której wszyscy potrzebowali, choć być może niekoniecznie zdawali sobie z tego sprawę. Dotychczas głównym ekranowym reprezentantem popularnej serii książek dla młodzieży Daniela Handlera był film Seria niefortunnych zdarzeń Brada Silberlinga, który nie oddał w pełni bogactwa literackiego pierwowzoru. Literacka Seria niefortunnych zdarzeń jest zaś niezwykle bogatym i rozbudowanym światem, który metraż filmu boleśnie ograniczał. Historia rodzeństwa mogła więc wybrzmieć dopiero w formie serialu, co udało się twórcom Netfliksowej Serii niefortunnych zdarzeń. Co więcej, twórcy serialu przewrotnie zrezygnowali z kojarzonej z serią mrocznej aury i gotyku na rzecz pastelowej bajkowej stylistyki, która humorystycznie kontrastowała z niefortunnością opowiadanej historii. Serial finalnie okazał się sukcesem, wszystko zagrało w nim tak, jak powinno – świetnie napisani bohaterowie, fantazyjnie ukazany świat przedstawiony, ale przede wszystkim jego prześmiewczość, zabawa formą oraz wszechobecne easter eggi.
BoJack Horseman – 93% od krytyków i 95% od widzów
Podobne wpisy
Bojack Horseman jest specyficznym wyjątkiem od reguły. Serial, którego emisję rozpoczęto w 2014 roku, zakończył się w 2020, nie tracąc niczego ze swej jakości. Wręcz przeciwnie – mogło się wydawać, że każdy kolejny sezon był jeszcze lepszy lub równie dobry co poprzedni. Choć początkowo trudno było tak zakładać – pierwszy sezon na Rotten Tomatoes miał zaledwie 69% pozytywnych recenzji krytyków, ale za to 90% pozytywnych opinii płynących od widzów. Drugi sezon nadrobił straty, osiągając 100% pozytywnych recenzji. Od tego momentu BoJack święcił triumfy i nie zawodził fanów – trzeci sezon powtórzył sukces drugiego, zyskując 100% pozytywnych recenzji, a czwarty, piąty oraz finałowy szósty sezon nie spadały poniżej 96% pozytywnych recenzji. Podobnie opinie widzów nie spadały poniżej 90%. Nie ma się czemu szczególnie dziwić – BoJack Horseman to serial, który przejdzie do historii jako współczesny telewizyjny klasyk. Próżno szukać serialu, który w tak trafny i prześmiewczy sposób opowiada o współczesnej cywilizacji, o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, nałogach czy depresji. Serialu, który operuje pełnokrwistymi, świetnie napisanymi bohaterami, które mają swoje wzloty i upadki. BoJack Horseman potrafił z wyczuciem balansować na granicy powagi i żartu, żonglując nawiązaniami i easter eggami, których było tak wiele, że każdy kolejny odcinek mógł być grą w kalambury. Choć przez sentyment niełatwo to przyznać, serial zakończył się w idealnym momencie. Wszystkie wątki zostały zgrabnie domknięte, a historia tytułowego bohatera została spuentowana w najbardziej satysfakcjonujący sposób.
Sex education – 94% od krytyków i 94% od widzów
Choć w polskim rankingu najlepszych oryginalnych seriali Netfliksa ten tytuł uplasował się na dopiero 63 miejscu, w rankingach światowych jest o wiele wyżej, co dowodzą między innymi wysokie noty na Rotten Tomatoes. Pierwszy sezon z 91% pozytywnych recenzji, a drugi ze wzrostem do 98%. Potwierdzenie trzeciego sezonu było zatem jedynie formalnością, szczególnie że twórcy, kończąc sezon drugi, zostawili otwartą furtkę. Sex education to serial, który humorystycznie i z przymrużeniem oka traktuje o seksualnym dojrzewaniu licealistów. Głównym bohaterem jest Otis, syn seksuolożki, który dziwnym zbiegiem okoliczności zakłada wraz z koleżanką Maeve szkolną klinikę, gdzie oferują rady związane z życiem seksualnym ich szkolnych rówieśników. Absurdalny jest również fakt, że Otis, choć posiadający rozległą wiedzę dzięki naukom jego matki, sam jest niedoświadczonym prawiczkiem. Sezon pierwszy skupiał się bardziej na ukazaniu seksu na wesoło, żartach z dojrzewającej młodzieży, podczas gdy sezon drugi dotyka już bardziej poważnych tematów, skupia się na relacjach międzyludzkich lub na podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji. To jednak nie zmieniło nastawienia krytyków oraz widzów do serialu, ponieważ ten utrzymuje się na wysokich 94% pozytywnych recenzji oraz opinii.