search
REKLAMA
Wpadki

Wpadki w filmach z serii OBCY, klasyku kina science fiction

Łukasz Budnik

24 czerwca 2020

REKLAMA

Kolejny odcinek serii z wpadkami znalezionymi w sieci poświęcamy filmom z serii Obcy. Bierzemy pod uwagę cztery części realizowane w latach 1979-1997 oraz prequele Ridleya Scotta, Prometeusza oraz Obcego: Przymierze. Znajdziecie tu nie tylko wpadki montażowe, lecz także błędy rzeczowe i widoczne sztuczki używane przez twórców. Zapraszamy!


Obcy – ósmy pasażer Nostromo (1979)

Źródło: Movie Mistakes

Gdy Kane natyka się na złoże jaj i pada ofiarą Facehuggera, ma na sobie hełm oraz kaptur kombinezonu. W kolejnych ujęciach widzimy już, gdy leży na Nostromo z przyssanym do twarzy stworzeniem. Można wyjaśnić, w jaki sposób Facehugger przeżarł się przez hełm – w scenariuszu pada stwierdzenie, że go roztopił – ale czy to samo stało się z kapturem?


Źródło: Movie Mistakes

Kolejna wpadka z Kane’em ma miejsce w słynnej scenie przebicia się obcego przez klatkę piersiową mężczyzny. W związku z tym, że to bardzo intensywny fragment, błąd łatwo przeoczyć, jednak stopklatka nie pozostawia wątpliwości – pod koszulką Johna Hurta dostrzec można woreczek napełniony sztuczną krwią.


Obcy – decydujące starcie (1986)

Bishop w filmie Jamesa Camerona skończył rozerwany na pół przez królową Obcych, lecz wciąż z zaangażowaniem pragnął pomóc bohaterom. Gdy Newt niemalże kończy wyssana w kosmos przez śluzę otwartą przez Ripley, górna połowa androida ratuje ją przed śmiercią. To właśnie w tym momencie całkiem wyraźnie widać dziurę, w której stał Lance Henriksen, by wyglądać na przeciętego w połowie. W takiej formie możemy ten kadr traktować jako wpadkę, choć przy okazji jest to ciekawe spojrzenie na to, w jaki sposób lata temu realizowano podobne ujęcia  – dziś, w dobie, gdy nawet wnętrza pomieszczeń tworzone są w CGI, nogi Henriksena zapewne zostałyby usunięte za pomocą komputera.


Źródło: Movie Mistakes

Z Bishopem związana jest jeszcze jedna wpadka, tym razem montażowa – gdy przebija go królowa Obcych, android wypluwa w górę płyn, który zalewa jego twarz. W kolejnym ujęciu widzimy ją nieco bliżej – łatwo wtedy spostrzec, że twarz jest znacznie czystsza (sam Bishop wciąż pluje płynem), jednak po następnym cięciu wraca do pierwotnego stanu.


Obcy 3 (1992)

W pierwszym akcie filmu Ripley żąda, aby wykonano autopsję Newt – chce bowiem sprawdzić, czy w zmarłej dziewczynce nie zagnieździł się obcy. Gdy zabieg jest wykonywany, ubrania Clemensa (który przeprowadza autopsję) oraz narzędzia są pokryte krwią, podobnie jak naczynia, do których trafiają. Tymczasem, jak zauważyli widzowie, Newt jakiś czas leżała martwa w kapsule, a później była zamrożona w kostnicy – w tych okolicznościach jej krew nie powinna być tak płynna.


Bardziej prozaiczna, bo montażowa wpadka ma miejsce później, w scenie na stołówce. Kiedy Ripley nalewa sobie soku, sięga on mniej więcej do połowy szklanki, jednak gdy kobieta siada przy stole, płyn wypełnia już niemal całą szklankę. Nic nie sugeruje, by Ripley zawracała się jeszcze po dolewkę.

Obcy: Przebudzenie (1997)

Źródło: Movie Mistakes

W jednej ze scen Hillard rzuca w stronę klona Ellen Ripley piłkę do kosza – ta łapie ją w locie i trzyma w otwartej ręce. Aby pomóc Sigourney Weaver wykonać ten trick, twórcy zaopatrzyli ją w taśmę ukrytą we wnętrzu dłoni. Sztuczka ta nie pozostała niezauważona – gdy przyjrzyjmy się ujęciu tuż po złapaniu piłki, dostrzeżemy, że pomiędzy nią a powierzchnią dłoni wyraźnie znajduje się coś jeszcze.

Prometeusz (2012)

prometeusz

Tym razem wpadka nie związana z tym, co na ekranie, lecz z jednym z dialogów. Jeden z bohaterów filmu opowiada o starożytnych cywilizacjach, między innymi o Sumerach, Babilończykach i Egipcjanach, mówiąc, że dzieliły je stulecia i nie miały ze sobą nic wspólnego. Tymczasem babilońskie imperium wiele zapożyczyło od Sumerów w kontekście języka i kultury, a z kolei Egipcjanie i Babilończycy prowadziły ze sobą nawet wojny (chociażby bitwa pod Karkemisz). Być może scenarzyści pozwolili sobie na niefortunny skrót myślowy.

Obcy: Przymierze (2017)

Błąd montażowy. Z pleców bohatera imieniem Ledward zaczyna wychodzić obcy – pękająca skóra uwalnia krew, która opryskuje twarz Maggie, a ta w szoku biegnie wezwać pomoc. Tu właśnie zaistniała wpadka – gdy kobieta prosi o wsparcie, krew na jej twarzy znika, by po chwili pojawić się ponownie. Być może obecność obcego w ciele zmienia właściwości osocza?

Dostrzegliście jeszcze inne wpadki? 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA