search
REKLAMA
Ranking

W moim poduszkowcu jest pełno węgorzy. NAJLEPSZE SKECZE MONTY PYTHONA

Monty Python podarował ludzkości wystawną oraz obfitą w niedorzeczność ucztę, której głównym daniem była Komedia przez duże K.

Maja Budka

31 sierpnia 2017

REKLAMA

Ponad 14-letnia działalność grupy zaowocowała setkami skeczy oraz żartów, które na nowo kształtowały nasze poczucie humoru, stając się brytyjską ikoną śmiało przyrównywaną do Beatlesów. Komicy nie tylko śmieszyli do łez, ale i spłodzili opasły i oryginalny rozdział naszej popkultury o nienaruszonej po dziś dzień sławie. Nietrudno zatem zgadnąć, że wybór najlepszych skeczy jest zadaniem niewdzięcznym i karkołomnym, przysługującym największym znanym temu światu śmiałkom. Zaszycie się w pustelni na trzy lata, które w całości poświęciłam przyswajaniu dzieł komików, pomogło mi jednak dokonać tego ciężkiego wyboru. Wybrane spośród setki odcinków Latającego Cyrku Monty Pythona oraz filmów długometrażowych najlepsze z najlepszych są wizytówką niepowtarzalnego stylu brytyjskich ekscentryków. Kolejność losowa.

Stowarzyszenie Na Rzecz Ustawiania Rzeczy Na Innych Rzeczach 

Kwintesencja absurdu i niedorzeczności w wykonaniu Monty Pythona. Królewskie Stowarzyszenie Na Rzecz Ustawiania Rzeczy Na Innych Rzeczach jest w swym jestestwie tak nonsensowne, jakby wyjęte z dziwacznego snu.

Wciąż pozostało wiele rzeczy nieznajdujących się na innych rzeczach.  Ja sam w drodze na to spotkanie zobaczyłem rzecz nieznajdującą się na innej rzeczy. Pamiętajmy jednak, że gdyby każda rzecz znajdowała się na innej rzeczy, nasze stowarzyszenie byłoby tylko bezsensownym zlepkiem osób nie mających wspólnego celu.

Four Yorkshiremen

Skecz pierwotnie został napisany i zrealizowany na potrzeby brytyjskiej komedii telewizyjnej The Last the 1948 Show. Specyficzny dowcip oraz występ  Johna Cleese’a oraz Grahama Chapmana wciąż jednak przywodzą na myśl Pythonowski styl. Parodia nostalgicznej rozmowy czterech dżentelmenów toczy się także z udziałem Marty’ego Feldmana, aktora znanego głównie z roli Igora w filmie Młody Frankenstein z roku 1974.

Ukamienowanie (Żywot Briana) 

Skecze Żywotu Briana rozprawiają się na swój humorystyczny, kontrowersyjny sposób z biblijną retoryką. Nie powstrzymują się nawet od żartowania z kamieniowania, ukazując egzekucję jako ulubioną, choć zakazaną, rozrywkę kobiet. Pythoni bawią się swymi infantylnymi dowcipami jak dzieci. W tym zaś tkwi sekret ich żartu – powaga i patos sytuacyjny pasują tu jak pięść do nosa.

Ministerstwo Głupich Kroków

Najlepsze na koniec. Ministerstwo Głupich Kroków to obok Hiszpańskiej Inkwizycji najbardziej rozpoznawalny skecz grupy. Nic zaskakującego. To właśnie głupi chód i taneczne manewry  Johna Cleese’a bardziej niż dialogi wypracowały należną mu popularność. Scena nosi znamiona tzw. fizycznej komedii (physical comedy), formie skupiającej się na humorystycznej manipulacji ciałem oraz slapsticku, obejmującego przesadną aktywność fizyczną przekraczającą granice zwykłej komedii fizycznej.

Maja Budka

Maja Budka

Oficjalna chuliganka Wong Kar Waia

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA