search
REKLAMA
Zestawienie

SZOK NA MAŁYM EKRANIE. Kontrowersyjne momenty w telewizji

Dawid Myśliwiec

16 grudnia 2018

sansa stark ramsay bolton e1544973182162
REKLAMA

Amerykańska telewizja przez dekady była ostoją jankeskiego konserwatyzmu, a kontrowersje zdarzały się tam rzadziej niż skandale w polityce. Z czasem jednak – a właściwie na dobre dopiero w ostatniej dekadzie XX wieku – produkcje telewizyjne z USA zaczęły testować obyczajowe przyzwyczajenia widzów, wprowadzając bardziej liberalne i rewolucyjne treści. Oto 7 kontrowersyjnych momentów z amerykańskich seriali – a także jeden przykład z polskiej ziemi.

Pierwszy gejowski pocałunek w prime time – Jezioro marzeń (2000)

Choć pierwszy telewizyjny pocałunek pomiędzy dwiema postaciami tej samej płci miał miejsce już na początku lat 90. ubiegłego stulecia (L.A. Law z 1991 roku), całujący się Jack (Kerr Smith) i Ethan (Andy Kaufman) to był konkretny szok dla milionów nastolatków śledzących Jezioro marzeń, także w Polsce. Już pojawienie się homoseksualnego bohatera w mocno tradycjonalnej społeczności Capeside było małym trzęsieniem ziemi, a wspomniany pocałunek dla dorastającego widza to było nie lada przeżycie. W tym przypadku jednak reakcją nie było oburzenie opinii publicznej – dziś pocałunek ten uznawany jest za kamień milowy w procesie otwierania amerykańskiej telewizji na homoseksualnych bohaterów.

Napaść seksualna – Gra o tron (2015)

Ultrapopularny serial HBO na podstawie prozy George’a R.R. Martina nie należy do produkcji subtelnych, ale nawet przyzwyczajeni do przemocy i seksu fani serialu powiedzieli „stop”, gdy w 6. odcinku 5. sezonu znienawidzony przez wszystkich Ramsay Bolton zgwałcił swoją nową żonę, delikatną Sansę Stark. Nie dość, że dziewczyna została przymuszona do poślubienia wyjątkowo brutalnego psychopaty, to jeszcze została przez niego zgwałcona, a dodatkowy niesmak wzbudzał fakt, że Ramsay kazał przyglądać się temu wszystkiemu Theonowi Greyjoyowi, dla którego Sansa jest niczym siostra. Wiele dewiacji, brutalności i obrzydliwości widzieliśmy już w Grze o tron, ale – zdaniem wielu – ta scena to było już zdecydowanie za wiele.

Strzelanina w szkole podstawowej – Synowie anarchii (2013)

https://www.youtube.com/watch?v=9Ve5wlLVKIc

Serial autorstwa Kurta Suttera to kolejny przykład produkcji, która nie stosuje półśrodków – w historii klubu motocyklowego parającego się szeregiem nielegalnych przedsięwzięć znajdziemy narkotyki, brutalną przemoc, wyuzdany seks i co tylko jeszcze możecie sobie wyobrazić w komercyjnej telewizji. Do czasu, gdy szósty sezon produkcji stacji FX wszedł na ekrany, wszyscy byli już przyzwyczajeni do poziomu agresji, który w Synach anarchii był chlebem powszednim. Ale gdy w otwierającym 6. sezon odcinku z pozoru niewinny chłopiec wszedł do szkoły podstawowej i otworzył ogień do uczniów, w Ameryce zawrzało. Premiera odcinka nastąpiła zaledwie 9 miesięcy po strzelaninie w Sandy Hook Elementary School, która wstrząsnęła opinią publiczną w USA. Sutter bardzo szybko zaczął przepraszać za niefortunną scenę, a wysoki poziom kolejnych odcinków serialu pozwolił odejść w niepamięć tej kontrowersji.

Coming out – Ellen (1997)

Ellen DeGeneres

Gdy w kwietniu 1997 roku Ellen DeGeneres wykorzystała swój sitcom i telewizyjne alter ego, by dokonać coming outu w publicznej telewizji, przełamywała tabu i wprowadzała nowe standardy. Do dziś uważa się to za jedną z najodważniejszych decyzji w historii amerykańskiego show-biznesu i nie ma tu znaczenia fakt, że kilka dni wcześniej DeGeneres dokonała oficjalnego, prywatnego coming outu w wywiadzie dla „Time Magazine”. Ellen ryzykowała bardzo wiele, stawiając na szali przyszłość swojego sitcomu i niewiele zabrakło, by poniosła porażkę – po emisji kontrowersyjnego odcinka reklamodawcy zaczęli wycofywać swoje pieniądze. Ellen na szczęście przetrwała, a jej twórczyni i bohaterka stała się jedną z najpotężniejszych kobiet w amerykańskim show-biznesie i symbolem dla wielu przedstawicieli społeczności LGBTQ.

Dawid Myśliwiec

Dawid Myśliwiec

Zawsze w trybie "oglądam", "zaraz będę oglądał" lub "właśnie obejrzałem". Gdy już położę córkę spać, zasiadam przed ekranem i znikam - czasem zatracam się w jakimś amerykańskim czarnym kryminale, a czasem po prostu pochłaniam najnowszy film Netfliksa. Od 12 lat z różną intensywnością prowadzę bloga MyśliwiecOgląda.pl.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA