search
REKLAMA
Zestawienie

Śmierci w BREAKING BAD. Wszystkie ofiary serialu

Mikołaj Lewalski

1 listopada 2020

REKLAMA

Sezon 3

  • Kierowca ciężarówki oraz Olive Oil i dziewiątka innych meksykańskich imigrantów – trudno o lepszą demonstrację beznamiętnej bezwzględności, jaka cechuje duet zabójców z rodziny Salamanców. W celu dostania się do USA (i zamordowania Heisenberga) bliźniaki udają nielegalnych imigrantów, a kiedy przekraczają granicę, ich decyzją jest zatarcie śladów, czyli zamordowanie jedenastu osób, które towarzyszyły im podczas pokonywania granicy.
  • Pani Peyketewa – kolejna ofiara bliźniaków, którzy postanowili wykorzystać jej dom jako schronienie.
  • Zastępca szeryfa Bobby Kee – stróż prawa wysłany w celu sprawdzenia możliwego zaginięcia pani Peyketewy, szybko znajduje zwłoki kobiety i postanawia aresztować jednego z braci. Nie ma jednak pojęcia, że za jego plecami nadciąga drugi, uzbrojony w siekierę. Scena jak ze slashera.
  • Bezimienny mężczyzna – kiedy Gus proponuje Kuzynom (tak nazywane jest rodzeństwo Salamanców) alternatywny cel w postaci zabójcy Tuco, czyli Hanka, ci przystają na jego propozycję. Gus anonimowo ostrzega jednak Hanka, który podejmuje chaotyczną walkę z przestępcami. Zajście ma miejsce na parkingu, a jeden z przerażonych świadków wytrąca z równowagi Marco, który po prostu go zabija.
  • Marco Salamanca – podarowany przez handlarza bronią pocisk grzybkujący oraz sadystyczne zapędy Marco przynoszą mu ostateczną zgubę. Kiedy Hank ciężko postrzelony leży w kałuży własnej krwi, Marco postanawia wykończyć go siekierą, całkowicie nieświadomy tego, że z kieszeni wypadł mu jeden pocisk. Hank znajduje nabój i ostatkiem sił udaje mu się załadować go do pistoletu i wpakować w głowę przygotowującego się do ataku Marco.
  • Leonel Salamanca – Leonel szybko zostaje wyłączony z walki przez Hanka, który miażdży mu nogi, napierając na niego swoim samochodem. Salamance udaje się jednak przeżyć, a wiedza na temat podwójnego życia Walta i Gusa czyni go niewygodnym świadkiem – z tego powodu zostaje otruty przez Mike’a Ehrmantrauta (z polecenia Gusa). Krzyżyk na drogę!

  • Juan Bolsa i jego dwóch ochroniarzy – członek kartelu Salamanców i pośrednik między resztą organizacji, a Gusem musiał zginąć prędko po śmierci Leonela i Marco – Bolsa nie był idiotą i miał podejrzenia, co do udziału Gusa w całym tym zamieszaniu. Gus nasłał więc na niego oddział agentów rządowych (wykorzystując udział kartelu w ataku na agenta DEA) i z uśmiechem odbył ostatnią rozmowę z przerażonym Juanem.
  • Tomas Cantillo – pozornie zwyczajny chłopiec, w rzeczywistości rekrut meksykańskiego gangu i zabójca Combo. Kiedy Jesse planuje morderstwo gangsterów, którzy wydali Tomasowi rozkaz, Gus organizuje spotkanie dwóch zwaśnionych stron i wymusza pojednanie. Warunkiem Jesse’iego jest jednak zaprzestanie wykorzystywania dzieci do brudnej roboty. Gus popiera jego żądanie, gangsterzy przytakują… po czym zabijają chłopca.
  • Dwójka dilerów Gusa – trudno obwiniać Jesse’iego za żądzę oczyszczenia świata z tych dwóch kanalii, jednak sposób, w jaki się za to zabiera, niemal doprowadza do jego śmierci. Ratunkiem Jesse’iego okazuje się Walt, który w ostatniej chwili wparowuje na scenę i przejeżdża autem po obu dilerach, po czym wysiada i dobija ocalałego strzałem w głowę. Bezsprzecznie jeden z najbardziej ikonicznych momentów serialu i zarazem pierwsze prawdziwe morderstwo w wykonaniu Walta. Ciarki na plecach.
  • Czterech zabójców kartelu – kiedy konflikt Gusa z kartelem zaczyna eskalować, Mike dostaje za zadanie oswobodzenie pracownika organizacji Fringa. Pilnuje go czterech zabójców kartelu i cóż, żaden z nich nie ma szans z profesjonalizmem Mike’a.
  • Gale Boetticher – zabójstwo Gale’a jest jednym ze smutniejszych momentów sezonu (i pierwszym życiem, które odbiera Jesse, jeśli nie liczyć prawdopodobnie śmiertelnego postrzelenia Tuco); komicznie niezręczny Gale nie ma w sobie nic z gangsterów, z którymi wcześniej mierzyli się Walt i Jesse – po prostu nieświadomie stanął pośrodku konfliktu między dwoma bezlitosnymi mężczyznami. Z drugiej strony, świadomie skazał Walta na śmierć, obiecując Gusowi, że jest w stanie przejąć po nim laboratorium. Tak, jak powiedział Walt: jeśli stawką jest życie Jesse’iego czy Walta, Gale musi przegrać.

W trzecim sezonie Walt usiłuje wrócić do normalności, a nawet kiedy decyduje się na pracę dla Gusa, jego codzienność jest stosunkowo uporządkowana. Na jego drodze nie pojawiają się wykolejeńcy pokroju Tuco, a do przedostatniego odcinka nie wdaje się on w żaden konflikt. Mimo to, śmierć nie przestaje go otaczać, a wszystkie ofiary Kuzynów są środkami do celu, którym jest on sam. Finałowy odcinek kończy się zaś morderstwem bezbronnego człowieka, a kolejna granica zostaje przekroczona.

Liczba ofiar: 27 śmierci (możliwe, że 28 – nie ma pewności co do losu ojca Jane, który postrzelił się w próbie samobójczej i został przeniesiony do szpitala)

Sezon 4

  • Victor – Gus zapewnia nam mocny początek sezonu; dowiedziawszy się o śmierci Gale’a udaje się na spotkanie z Mike’iem, Victorem, Waltem i Jesse’iem, po czym bez słowa ubiera się w strój ochronny i chwyta nóż do przecinania kartonu. Uśmiechnięty Victor jest przekonany, że Fring zamierza zamordować Walta/i lub Jessiego, okazuje się jednak, że to on ma być ofiarą gniewu pracodawcy. Gus bezlitośnie podrzyna gardło zszokowanemu Victorowi i pozwala mu się wykrwawić. Kara za niedostateczną ochronę Gale’a, wiadomość dla reszty towarzystwa, pozbycie się człowieka widzianego na miejscu morderstwa Gale’a – prawdopodobnie każdy z tych powodów odegrał rolę w decyzji Fringa.
  • Kierowca Los Pollos Hermanos – kolejna ofiara konfliktu Gusa z kartelem. Zastrzelony przez dwóch zabójców kartelu, którzy próbowali przechwycić dostawę metaamfetaminy.
  • Dwóch zabójców kartelu – choć członkowie kartelu dla pewności zasypują pociskami przyczepę ciężarówki, schowany Mike uchodzi z życiem (i postrzelonym uchem) z tego ataku i zabija dwóch niczego niespodziewających się cyngli.
  • Kierowca Los Pollos Hermanos i dwóch ochroniarzy – ten sam pomysł nie zdaje jednak egzaminu za drugim razem; kierowca ginie tak, jak wcześniej, natomiast ochroniarze zostają uwięzieni w przyczepie i zatruci tlenkiem węgla z rury wydechowej pojazdu.
  • Max Orciniega – jedyna w serialu śmierć, która ma miejsce podczas retrospekcji; Max był partnerem (biznesowym i romantycznym) Gusa i został zamordowany przez Hectora Salamancę (z polecenia Don Eladio) podczas spotkania dotyczącego potencjalnej współpracy między mężczyznami i kartelem. Gusa oszczędzono tylko z powodu jego tajemniczej przeszłości w Chile (to byłby ciekawy materiał na spin-off) i to okazało się błędem i zgubą Salamanców, jako że Gus poświęcił następne 20 lat na zbudowanie imperium narkotykowego, które miało mu posłużyć w głównej mierze jako narzędzie zemsty na nietykalnym kartelu.
  • Nick – pracownik Gusa, trafiony w głowę pociskiem snajperskim przez jednego z członków kartelu. Chwilę później Gus po prostu wychodzi na otwartą przestrzeń i stawia czoło atakującym, nie mrugając nawet okiem, kiedy pociski trafiają ziemię obok niego. To jest szef budzący respekt!

  • Don Eladio i dziesięciu członków kartelu Salamanców – zwieńczenie dwóch dekad prowadzenia niewiarygodnie ryzykowanego biznesu przez Gusa. Pozorne pojednanie z wrogiem, a w rzeczywistości podstęp – alkohol, który Gus prezentuje głowie kartelu okazuje się zatruty. Gus skutecznie usypia czujność Don Eladio poprzez wypicie trunku (wcześniej połyka odtrutkę, a dodatkowo ma przygotowany zespół lekarzy nieopodal), co skutkuje radosnym i toastem. Toast okazuje się śmiertelny dla kartelu, a Don Eladio dokonuje żywota w tym samym basenie, do którego dwie dekady wcześniej spłynęła krew Maxa. Sprawiedliwości stało się zadość!
  • Gaff i Joaquin Salamanca – obaj mężczyźni uniknęli wątpliwej przyjemności napicia się z Gusem i stanowili zagrożenie dla Mike’a, Jesse’iego i Fringa; Gaff zostaje uduszony garotą przez Mike’a, natomiast Joaquin pada martwy od kul wystrzelonych przez Jesse’iego (po tym, jak udaje mu się trafić Mike’a – niewiele osób może się pochwalić takim osiągnięciem)
  • Gus Fring, Hector Salamanca i Tyrus Kitt – kiedy Gus stwierdza, że nadszedł czas, by wykończyć ostatniego z rodu Salamanców, jego pomagier, Tyrus oferuje, że zrobi to za niego, dla bezpieczeństwa. Gus odmawia, przypieczętowując tym swój los. Nie docenia Hectora ani Walta (nie domyślając się, że może wchodzić w pułapkę), a jego zrozumiała żądza zemsty zmusza go do osobistego udziału w egzekucji. Finał znamy wszyscy: aktywowana dzwoneczkiem bomba, rozerwane ciała Hectora i Tyrusa oraz najważniejsze, czyli sam Gus, który poprawia krawat, pomimo oderwanej połowy twarzy.
  • Dwóch ochroniarzy laboratorium – po śmierci Gusa niezbędne staje się zniszczenie laboratorium pełnego odcisków palców Walta i Jesse’iego. Dwójka pilnujących go pracowników Gusa (i zapewne niedoszłych zabójców Jesse’iego) szybko zostaje wyeliminowana przez Heisenberga, który zabijając Gusa, wyzbył się strachu i skrupułów.

Tym razem w zasadzie nie ma żadnych przypadkowych ofiar – wszyscy zabici to efekty wojny Gusa z kartelem oraz jego osobistego konfliktu z Waltem. Kiedy opada bitewny kurz, wydawałoby się, że bez Gusa i Salamanców wszystko pójdzie zgrabniej niż do tej pory, prawda? Niestety nie, zdecydowanie nie.

Liczba ofiar: 28

REKLAMA