search
REKLAMA
Ranking / Zestawienie

PŁACZ TO NIE SŁABOŚĆ. 9 silnych facetów, którzy zapłakali na ekranie

Agnieszka Stasiowska

19 kwietnia 2018

REKLAMA

Krople deszczu spływające po szybie okiennej – takie, jak ujrzałam kilka dni temu rano – nieodmiennie kojarzą mi się ze łzami. Bardzo lubię na nie bezrefleksyjnie patrzeć, ale wtedy wyjątkowo obudziły wspomnienie. Wycieczka klasowa, wychodzimy z seansu Wichrów namiętności (pamiętacie jeszcze…?), a moja koleżanka z odrazą komentuje: „Mężczyzna, który płacze, nie powinien tak wykrzywiać twarzy”. No cóż – dobrze, że wbrew tekstowi popularnej piosenki, dopuszcza płacz męski jako taki…

Poniżej, nieco z przekory, zestawienie panów, którzy na ekranie uronili łzę. Albo uwolnili oceany.

Brad PittWichry namiętności (1994)

Skoro od tego obrazu się zaczęło, niechże on poprowadzi korowód. Scena, która tak zniesmaczyła moją koleżankę to ta, w której Tristan (Brad Pitt) po raz pierwszy odwiedza grób swojego brata, Samuela. Tristan i Samuel wspólnie wyruszyli na wojnę – Samuel, ponieważ czuł, że powinien, zaś Tristan, żeby go chronić. Nie udało mu się. Kiedy Samuel umiera, Tristan szaleje z rozpaczy – dosłownie. Jego pierwsze łzy są łzami wściekłości. W dziwacznej imitacji obyczajów indiańskich smaruje sobie twarz krwią, a potem podejmuje opętańczą wędrówkę, podczas której uwalnia swój gniew i pragnienie zemsty. Nad grobem utraconego brata może dać ujście innym emocjom i pokazać swoją wrażliwą stronę – i robi to wyjątkowo ekspresyjnie. Wpisuje się to jednak bardzo dobrze w ekstrawertyczny i bezkompromisowy charakter tej postaci.

Leonardo DiCaprioWyspa tajemnic (2010)

Podobnie ekspresyjny w wyrażaniu cierpienia jest DiCaprio, któremu na ekranie zdarza się płakać dość często. Na potrzeby tego zestawienia wybrałam dla was rolę – i scenę – która w mojej opinii niesie ze sobą największy ładunek emocjonalny. Wyspa tajemnic to znakomity thriller w reżyserii Martina Scorsesego na podstawie prozy Dennisa Lehane’a. DiCaprio powierzono w nim rolę Teddy’ego Danielsa – detektywa, który ma rozwiązać zagadkę zniknięcia pacjentki ze szpitala dla chorych psychicznie przestępców. W miarę rozwoju intrygi widz gubi się zupełnie – nikt nie jest tym, za kogo się podaje, rzeczywistość miesza się ze wspomnieniami i snami, a poczucie grozy narasta. Wydaje się, że film osiąga apogeum w scenie, kiedy Daniels we wspomnieniach wraca do domu i odnajduje trójkę swoich dzieci utopionych w stawie. Coś takiego przeciętnemu człowiekowi trudno sobie nawet wyobrazić, a cóż dopiero znieść. DiCaprio daje w tej scenie prawdziwy popis emocji. A to nie koniec koszmaru Wyspy tajemnic.

Tom HanksSzeregowiec Ryan (1998)

Tom Hanks to typ wrażliwca, któremu łzy nie tylko przystoją, ale i pasują. W Szeregowcu Ryanie wciela się w rolę kapitana Johna H. Millera, który wraz z wybranymi przez niego żołnierzami wyrusza do Normandii, aby znaleźć i bezpiecznie odesłać do domu szeregowca Jamesa Ryana, którego trzej bracia polegli na froncie. Szeregowiec Ryan, pomimo wypalającego oczu patosu – a może właśnie dzięki niemu – jest uznawany za jeden z najlepszych dramatów wojennych wszech czasów. Krytycy i entuzjaści niemal jednomyślnie pozytywnie ocenili naturalistyczne wręcz podejście do historii, opartej zresztą na prawdziwych wydarzeniach. Hanks jest tego dzieła najjaśniejszą gwiazdą. Scena, w której kapitan Miller oddala się od chłopców, którymi dowodzi, żeby na chwilę chociaż dać upust własnemu lękowi i poczuciu beznadziei poprzez skrywane przed wszystkimi łzy, jest jedną z najlepszych w filmie.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA