search
REKLAMA
Zestawienie

Seriale HBO z ostatnich lat, które MUSISZ OBEJRZEĆ

HBO regularnie zaskakuje wysokim poziomem swoich produkcji i wyborów dystrybucyjnych, co roku serwując nam kolejne seriale-perełki.

Michalina Peruga

19 września 2021

REKLAMA

HBO zrewolucjonizowało telewizyjny rynek amerykański, a w konsekwencji także globalny, tworząc tzw. produkcje jakościowe. Dzięki stacji seriale przestały być słabymi tasiemcami służącymi zabiciu czasu i stały się produktem wartym uwagi na równi z filmem fabularnym. Dzisiaj jest to dla nas oczywiste, a seriale stały się częścią naszego codziennego życia. HBO regularnie zaskakuje wysokim poziomem swoich produkcji i wyborów dystrybucyjnych, co roku serwując nam kolejne serialowe perełki.

W tym zestawieniu pominę takie klasyki jak Seks w wielkim mieście (1998–2004), Rodzina Soprano (1999–2007), Prawo ulicy (2002–2008) czy Gra o tron (2011–2019), zamiast tego skupię się na mniej lub bardziej znanych nowościach z ostatnich lat. Oto sześć seriali HBO, które musisz obejrzeć.

Olive Kitteridge (2014)

Ten miniserial to adaptacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Elizabeth Strout o tym samym tytule. Tytułowa Olive Kitteridge (Frances McDormand) jest nauczycielką matematyki, chciałoby się rzec, że stereotypową, bo jej główne cechy charakteru to surowość, bezkompromisowość i cięte poczucie humoru. Na przestrzeni czterech odcinków, czyli 25 lat, w serialu obserwujemy życie Olive w małym miasteczku oraz to, jak jej trudny charakter wpływa na jej relacje z otoczeniem – Henrym (Richard Jenkins), mężem aptekarzem, synem Christopherem (Devin Druid i John Gallagher Jr.) i innymi. Serial opowiada o codzienności bohaterów, ich problemach i skrywanych przez nich tajemnicach, dostarczając dużo intensywnych emocji i doskonałych kreacji aktorskich.

Sukcesja (2018-)

Rogan Roy (Brian Cox) to wpływowy prezes stworzonej przez siebie korporacji medialnej. Ponieważ jego zdrowie zaczyna szwankować, dobrym pomysłem byłoby wyznaczenie następcy spośród czwórki jego dzieci: przewodzącego jednemu z oddziałów firmy ambitnego Kendalla (Jeremy Strong), rozrywkowego Romana (Kieran Culkin), Siobhan (Sarah Snook), jedynej córki robiącej karierę w polityce, oraz żyjącego z dala od rodziny Connora (Alan Ruck). Sukcesja to połączenie Szekspirowskiego Króla Leara, Gry o tron i House of Cards. Członkowie rodziny Royów bezlitośnie walczą ze sobą o władzę, spiskują za swoimi plecami, nie cofając się przed niczym. Są zepsuci i bezlitośni, lecz dzięki temu pełnokrwiści. Sukcesja balansuje gdzieś na granicy dramatu i komedii, a dzięki doskonale napisanym postaciom, dialogom, niebanalnemu humorowi i fabule serial ogląda się z zapartym tchem.

Czarnobyl (2019)

Ten doskonały w każdym calu jednosezonowy serial opowiada o jednej z największych współczesnych katastrof – wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. Głównymi bohaterami serialu twórcy uczynili Walerija Legasowa (Jared Harris), szefa komitetu mającego dociec przyczyn awarii, partyjnego działacza Borysa Szczerbinę (Stellan Skarsgård) oraz fizyczkę jądrową Ulianę Chomiuk (Emily Watson). Czarnobyl ujawnia, jak katastrofie można było zapobiec, i obnaża arogancję partyjnych władz, przy okazji skupiając się na historiach jednostek i ich odwadze.

Euforia (2019-)

Nie ma lepszego serialu young adult niż Euforia. Główną bohaterką jest nastoletnia Rue Bennett (w tej roli doskonała Zendaya), która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej życie zmienia się, gdy do miasta przyjeżdża transpłciowa Jules (Hunter Schafer). W serialu śledzimy również życie bliskich znajomych Rue ze szkoły – wysportowanego Nate’a (Jacob Elordi), mającego problem z kontrolowaniem złości, i jego dziewczyny, przebojowej Maddy (Alexa Demie), czy odkrywającej swoją seksualność Kat (Barbie Ferreira). Euforia porusza bardzo ważne dla nastolatków tematy, takie jak przemoc w związku, slut-shaming, body shaming, uzależnienie czy poszukiwanie swojej tożsamości.

Mare z Easttown (2021)

Ten kryminalny serial z Kate Winslet w roli tytułowej Mare, policjantki z Easttown, to dotychczas najlepszy serial tego roku. Kiedy w miasteczku Easttown znalezione zostają zwłoki Erin McMenamin (Cailee Spaeny), nastoletniej matki samotnie wychowującej synka, lokalna społeczność jest wstrząśnięta. Na Mare ciąży trudne zadanie odnalezienia mordercy, a podejrzanym może być każdy – były partner zamordowanej dziewczyny, koleżanka ze szkoły czy nawet były mąż samej Mare. W Easttown bowiem wszyscy doskonale się znają, a więzi między mieszkańcami są silniejsze, niż mogłoby się wydawać. Mare z Easttown to dopracowany scenariusz, doskonałe dialogi oraz postaci z krwi i kości, dzięki czemu serial bawi, wzrusza i przeraża, nie pozostawiając widza obojętnym.

Biały Lotos (2021-)

Biały Lotos to wspaniała tegoroczna perełka, która zachwyci każdego poszukującego w serialach ciekawych postaci i głębszych treści. Akcja serialu rozgrywa się w luksusowym kurorcie na Hawajach, do którego przybywają zamożni goście. Kogo tutaj nie ma? Jest samotna alkoholiczka Tanya (świetna Jennifer Coolidge), która przyjechała na wyspę z prochami swojej matki. Jest dysfunkcyjna, niezdolna do nawiązania ze sobą więzi rodzina z dwójką dzieci, w której dominuje Nicole (Connie Britton), pracoholiczka odnosząca sukcesy we własnej firmie. Jest młode małżeństwo w podróży poślubnej, w którym arogancki, skupiony na sobie mąż (Jake Lacy) pozostaje zupełnie ślepy na potrzeby żony (Alexandra Daddario). Serial podąża wątkami, poświęcając po równo czasu ekranowego każdemu z nich. Biały Lotos to społeczna satyra w stylu Parasite, w centrum stawiająca konflikt między interesami bogaczy i klas niższych. Reżyser kpi sobie z nowobogackich i aroganckich bohaterów, obnażając ich brak poszanowania dla hotelowej obsługi, głęboko skrywaną samotność i niezdolność do budowania głębszych relacji. Biały Lotos dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA