Sequele

SEQUELE – Matrix

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Andy Wachowski, Larry WachowskiWYSTĄPILI:
Keanu Reeves
Laurence Fishburne
Carrie-Anne Moss
Hugo Weaving
Joe Pantoliano

Thomas Anderson, haker komputerowy dowiaduje się od niejakiego Morfeusza, że świat, w którym żyje to jedynie „projekcja” zwana Matrixem. Dzięki naukom dowiaduje się, że prawdziwym światem rządzą maszyny, które wiele lat temu zbuntowały się przeciw ludziom, a teraz czerpią z nich energię. Morfeusz wierzy, że Anderson jest „Wybrańcem”, który wyzwoli ludzi z niewoli maszyn. Ten film to wielki przebój kinowy końca XX wieku. Może niezbyt oryginalna fabuła, ale rewolucyjne efekty, ciekawa historia i nawiązania do wielu religii i kultur spowodowały, że obraz stał się kultowy. Pojawiła się cała masa dogłębnych analiz, interpretacji oraz nadinterpretacji, doszukujących się głębszych myśli zawartych w filmie braci Wachowskich. Jak się później okazało (kolejne części), były one zdecydowanie na wyrost, bo Matrix to po prostu ciekawie opowiedziana historia, z przełomowymi (choć nie do końca – bo te metody stosowano już w kinie azjatyckim) efektami wizualnymi i ściągniętymi tu i ówdzie pomysłami (patrz – Stanisław Lem).

TYTUŁ POLSKI: Matrix Reaktywacja
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Andy Wachowski, Larry WachowskiWYSTĄPILI:
Keanu Reeves
Laurence Fishburne
Carrie-Anne Moss
Hugo Weaving

Neo zaczyna śnić koszmary o śmierci Trinity. Otrzymuje również kolejne wskazówki od „Wyroczni”. Tymczasem trwają przygotowania do obrony ostatniego miasta ludzi – Zionu, przed maszynami. Spod władzy uwalnia się agent Smith, będąc wirusem, bez problemu klonuje się i zamierza za wszelką cenę zniszczyć Neo. „Wybraniec” spotyka się z Architektem. Kontynuacja jest słabsza. Jednak nie siląc się na interpretacje ogląda się to naprawdę nieźle – z powodu świetnych scen akcji, zapierających dech pościgów, kapitalnej muzyki (najlepszy element filmu!) i jak zwykle ciekawych efektów specjalnych. Mit pierwszego Matrixa prysnął, kiedy się okazało, że prócz fantastycznej rozwałki Wachowskim o nic więcej nie chodziło.

TYTUŁ POLSKI: Matrix Rewolucje
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Andy Wachowski, Larry WachowskiWYSTĄPILI:
Keanu Reeves
Laurence Fishburne
Carrie-Anne Moss
Hugo Weaving

Armia maszyn próbuje przebić się do Zionu. Ludzie z wiarą przygotowują się do decydującego natarcia. Neo zostaje uwięziony na stacji kolejowej, a z pomocą przychodzą mu Trinity i Morfeusz. Agent Smith klonuje się w zastraszającym tempie. Neo po uwolnieniu z pułapki udaje się do Miasta Maszyn, aby zawrzeć sojusz przeciw wirusowi Smithowi. Raczej nieporozumienie. Najsłabsza, zamykająca trylogię część rozczarowuje w każdym elemencie. Aktorstwo, muzyka, efekty i scenariusz są zwyczajnie słabsze. Nagromadzenie efektów specjalnych męczyło, miast bawić, finał taki… „zwyczajny”, jedynie obronną ręką z tego całego przedsięwzięcia wyszedł Hugo Weaving czyli agent Smith, który jest świetny w swej roli.

CIEKAWOSTKI:

  • Carrie-Ann Moss wystąpiła w 1993 roku w serialu kanadyjskim Matrix. Serial nie ma nic wspólnego z serią braci Wachowskich, poza występującą w nim „Trinity”. Serial liczył 13 odcinków i był emitowany w pierwszych latach działalności Polsatu.
  • Przed premierą Matrix Reaktywacja na rynek dvd/vhs wypuszczone zostało wydawnictwo „The Animatrix”. To seria dziewięciu krótkich animowanych nowel powiązanych z filmami Matrix. Tytuły poszczególnych odcinków to: Final Flight Of The Osiris, Second Renaissance – Part 1, Second Renaissance – Part 2, Kid’s Story, Program, World Record, Beyond, Detective Story, Matriculated. Zestaw wydała w Polsce firma Warner.
  • Dla wszystkich zagadką jest w jakim celu w dwóch ostatnich częściach wystąpiła Monica Bellucci 😉
  • Śmierć odtwórczyni roli „Wyroczni” Glorii Foster spowodowała, że musiała ją zastąpić w części trzeciej Mary Alice.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Bracia Wachowscy po sukcesie części pierwszej zarzekali się, że Matrix to trylogia. Po sukcesie kolejnych dwóch części (przynajmniej komercyjnym) i finale, bracia jednoznacznie zostawili sobie „furtkę” i na pewno w kwestii Matrixa nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane