search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Rambo: pierwsza krew

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

rambo1
REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Rambo: Pierwsza Krew
ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Silesia, Film Polski (kino)
REŻYSERIA: Ted KotcheffWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Richard Crenna
Brian Dennehy
David Caruso
Bill McKinney
Jack Starrett

Weteran wojny wietnamskiej, nie mogący odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, dręczony koszmarami, wędruje od miasteczka do miasteczka. W jednym z nich, po raz kolejny spotykając się z niechęcią, zostaje aresztowany za włóczęgostwo. Błyskawicznie ucieka w pobliskie góry. Nie dając się złapać przez miejscowe władze, ściąga na swój kark wojsko oraz swego byłego dowódcę, który próbuje załagodzić sprawę. Klasyk dramatycznego kina akcji. Druga po Rocky’m znakomita rola Sylvestra Stallone’a. Znalazł się w niej znakomicie, udowodnił, że potrafi grać role dramatyczne. Czuć zdesperowanie, rezygnację z życia w takim świecie, jaki zastał po powrocie, ale jednocześnie wolę życia i przetrwania bez względu na warunki, w jakich się znajduje. Najlepszy film o łowach na człowieka.

TYTUŁ POLSKI: Rambo II
ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: George P. CosmatosWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Richard Crenna
Charles Napier
Steven Berkoff
Julia Nickson-Soul
George Cheung

Rambo, pod warunkiem wykonania pewnego zadania, opuszcza ciężki obóz pracy. Udaje się z tajną misją do Wietnamu w celu zrobienia kilku zdjęć (sic!) rzekomo istniejącym, mimo zakończenia wojny, obozom z amerykańskimi jeńcami. Podczas wykonywania zadania nie wytrzymuje i w pojedynkę uwalnia jeńców, chcąc wrócić razem z nimi. To nie podoba się dowództwu amerykańskiemu i zostaje pozostawiony na pastwę wietnamskich żołnierzy. To film zupełnie inny od części pierwszej. Scenariusz napisany przez Sylvestra Stallone wespół z Jamesem Cameronem to typowa wojenna rozwałka. Efekt reaganowskiej polityki i nienawiści do komunistów. Ganianie po dżungli, strzelanie, wybuchy i wojna w pojedynkę. Ogląda się to po niemal 20 latach wciąż znakomicie. Sekwencje akcji wielokrotnie cytowane (często parodystycznie :). Jeden z większych przebojów 1985 roku.

TYTUŁ POLSKI: Rambo III
ROK PRODUKCJI: 1988
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Peter MacDonaldWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Richard Crenna
Marc de Jonge
Kurtwood Smith
Spiros Focas
Sasson Gabai

John Rambo po rozczarowaniu swoim krajem ukrywa się w dalekiej Tajlandii, pomagając w pewnym klasztorze. Odnajduje go pułkownik Trautmann, prosząc o pomoc w sprawie pewnego radzieckiego oficera siejącego strach i zniszczenie w Afganistanie. Rambo początkowo niechętny akcji, rusza na pomoc swemu byłemu dowódcy. Film to jedna wielka patetyczna walka jednego człowieka z całą armią radziecką. Nie ukrywam, że mimo wszystko bardzo go lubię. To wciąż klasyk kina akcji, to co, że pozbawiony większego sensu, ale z jakim przesłaniem! 🙂 Takich filmów już się nie robi, bo takie filmy mogły powstać jedynie w pięknych latach osiemdziesiątych, a najlepiej się je oglądało na odtwarzaczach Otake lub Super General 🙂

TYTUŁ POLSKI: John Rambo
ROK PRODUKCJI: 2008
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Monolith
REŻYSERIA: Sylvester StalloneWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Julie Banz
Matthew Marsden
Graham McTavish
Paul Schulze
Ken Howard

Grupa chrześcijańskich misjonarzy próbuje przedostać się do Birmy, gdzie po przejęciu władzy przez wojskową juntę demokracja nie ma racji bytu. Rządy terroru i zastraszania, wtrącania opozycji do więzień, masakry ludności. Przebywający w sąsiadującej Tajlandii John Rambo zostaje poproszony o przewiezienie grupy przez graniczną rzekę do stanu Karen. Z oporami zgadza się. Po powrocie dowiaduje się, że misjonarze niemal natychmiast wpadli w ręce sadystycznego majora Pa Tee Tint i kierowana jest do niego kolejna prośba: trzeba odbić uwięzionych. Johnowi nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć z misją odbicia jeńców. Do zadania dokooptowanych zostaje pięciu najemników, którzy mają mu w tym arcytrudnym zadaniu pomóc. Stallone nakręcił film, który w niczym nie przypomina współczesnych filmów akcji. To twarde, surowe, solidne kino przywołujące ducha lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w którym nie dba się o poprawność polityczną. Jest krwawo, brutalnie i bardziej realistycznie niż w przypadku komiksowej części trzeciej. Oczywiście nie udało się uniknąć wad (aktorstwo, słaby bad guy), ale całość sprawia wrażenie solidnej całości ze świetnym zamkniętym zakończeniem. Rzecz godna uwagi.

CIEKAWOSTKI:

 

 • Powstał serial animowany Rambo. Właśnie niedawno w USA został wznowiony na dvd.
 • Pierwsza część powstała na podstawie świetnej powieści Davida Morrella (w Polsce ukazała się dzięki wydawnictwom: Śląsk, DG, Amber). Jednak w filmie zmieniono zakończenie – w książce Rambo ginie.
 • Co ciekawe, do amerykańskiego wydania trylogii Rambo na dvd, nazwanego “Ultimate Edition” dołączono alternatywne zakończenie First Blood. W nim Rambo ginie, choć nie w takich samych okolicznościach jak w książce.
 • To właśnie zakończenie było kością niezgody Kirka Douglasa, który miał grać Trautmana, z producentami.
 • David Morrell podjął się napisania – w wyniku sukcesu First Blood – nowelizacji scenariuszy do drugiej i trzeciej części.
 • Scenariusz do drugiej części Sylvester Stallone napisał wraz z Jamesem Cameronem.
 • W języku japońskim słowo “rambo” oznacza przemoc.
 • Stallone za grę w pierwszej części otrzymał honorarium w wysokości 2 milionów $ oraz półtora miliona za profity z emisji telewizyjnych.
 • Do roli Johna Rambo przymierzał się też John Travolta.
 • Nazwisko Rambo wzorowane było na nazwisku poety Arthura Rimbauda.
 • Rambo III był najdroższym filmem w 1988 roku, który wchodził na ekrany kin. Kosztował 63 miliony dolarów.
 • Podczas prac nad trzecią częścią Peter MacDonald zastąpił na stołku reżyserskim Russella Mulcahy’ego, który nie mógł pogodzić się z pomysłami producentów.
 • Rambo III był przez jakiś czas na cenzurowanym w Wielkiej Brytanii, a to za sprawą serii zabójstw Michaela Ryana, który twierdził, że zainspirowały go filmy z serii Rambo.
 • W czwartej części w scenie snu poza znanymi z poprzednich części zdjęciami wykorzystano fragment alternatywnego zakończenia First Blood, w którym Rambo ginie.
 • Wyprawa do Birmy okazała się akcją z największą liczbą zabitych przez Rambo w całej jego filmowej karierze.
 • David Morrell pełnił przy produkcji ostatniej części funkcję “associate producer”.
 • Pierwotnie czwarta część miała dotyczyć porwania przez religijnych fanatyków córki Johna Rambo.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Idealne zakończenie czwartej części sugerowałoby definitywne zakończenie tematu. Jednak ostatnio mocno nasiliły się informacje, że Stallone pisze scenariusz piątej części, w której chce trochę poeksperymentować z bohaterem i odejść od kina typowo wojennego. Po premierze chęć realizacji kolejnej części zapowiedział również producent Harvey Weinstein. Według niepotwierdzonych informacji akcja miałaby rozgrywać się w USA.

Tekst z film.org.pl.

 

REKLAMA