SEQUELE – Inwazja na USA
TYTUŁ POLSKI: Inwazja na USA / Kraj pod ostrzałem ROK PRODUKCJI: 1985 DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial / CinePix REŻYSERIA: Joseph ZitoWYSTĄPILI: Chuck Norris Richard Lynch Alexander Zale Melissa Prophet Billy Drago Alex Colon |
Pewien terrorysta o rosyjsko brzmiącym nazwisku Rostov (Richard Lynch) postanawia przejąć kontrolę nad Stanami Zjednoczonymi. W tym celu gromadzi przepotężną armię (tak na oko trzy setki chłopa), wybiera strategiczne (jego zdaniem) cele i rozpoczyna zakrojoną na szeroką skalę inwazję – niszczy domy mieszkalne, atakuje ludzi robiących świąteczne zakupy w centrach handlowych i ogólnie stara się uprzykrzyć wszystkim życie. Na szczęście jest pewna osoba, która przeciwstawia się zbrodniarzowi – to mający z nim od dawna na pieńku, były agent CIA, Matt Hunter (Chuck Norris). Hunter uzbraja się w dwa karabiny UZI i rusza w miasto pokazać Rostovowi kto tu rządzi… Inwazja na USA stanowi jeden z najlepszych tytułów w filmografii Chucka Norrisa. Jednak nie z powodu tego, że jest filmem dobrym, o nie. Po prostu obraz Josepha Zito dostarcza niczym nieskrępowanej rozrywki w starym stylu. Wybuchy, one-linery, strzały, bijatyki – niczego nie brakuje. A całość została zrealizowana w formie (niezamierzonej) parodii, zawiera mnóstwo prawdziwych scen perełek i podlano ją klimatem niezapomnianych 80s. Norris gra tu jak zawsze – małomównego twardziela, który bierze sprawy w swoje ręce i błyskawicznie rozprawia się z czarnymi charakterami. Zdecydowanie idealna propozycja na spotkanie w gronie kumpli. Naiwne? Z pretekstową fabułą? Śmieszne tam, gdzie nie trzeba? Jak najbardziej, ale zabawa gwarantowana.
TYTUŁ POLSKI: Siła pomsty ROK PRODUKCJI: 1986 DYSTRYBUCJA W POLSCE: Brak REŻYSERIA: Sam FirstenbergWYSTĄPILI: Michael Dudikoff Steve James James Booth John P. Ryan Kane Hodder B. J. Davis Rick Boyle |
Podobne wpisy
CIEKAWOSTKI:
- Powstała nowelizacja pierwszej części. Jej autorem jest Jason Frost. Książka nie ukazała się w Polsce.
- Rolę dziennikarki Chuck Norris (współautor scenariusza) chciał przekazać Whoopi Goldberg. Reżyser wyraził dezaprobatę i zatrudnił inną aktorkę – Melissę Prophet.
- Początkowo Norris miał wystąpić w drugiej części, ale uniemożliwiły mu to inne zobowiązania. Dlatego zatrudniono wschodzącą wówczas gwiazdę kina kopanego – Michaela Dudikoffa.
- W Izraelu część druga ukazała się jako American Ninja 2 (ze względu na Michaela Dudikoffa, który odtwarzał protagonistę w American Ninja). Na skutek tego, gdy nakręcono prawdziwego American Ninja 2, w Izraelu film nosił tytuł American Ninja 3. Podobnie postąpiono z kolejnymi ogniwami serii.
- W niemieckiej wersji drugiej części, jeden z członków Pentangle, zamiast “Hitler was right” (“Hitler miał rację”), mówi “We are right” (“My mamy rację”). Niemcy lubią takie zmiany – podobnie w pierwszym Die Hard terroryści nie pochodzili z Niemiec, a z Europy Wschodniej.
- Druga część posiada otwarte zakończenie, które sugeruje możliwość powstania sequela. Być może planowano kolejne ogniwo, albo nawet cały cykl o Hunterze, ale słabe recenzje i kiepskie wyniki box office drugiej odsłony sprawiły, że nie ma dalszego ciągu.
- Pierwsza część zarobiła ponad 17,5 mln $ (w USA, brak danych o wpływach poza Ameryką), przy budżecie 12 mln $. Film był natomiast ogromnym sukcesem, jeśli chodzi o wideotekę domową.
- Siła pomsty zarobiła ponad 4,5 mln $ (w USA, brak danych o wysokości budżetu i wpływach zagranicznych).
- Michael Dudikoff i Steve James byli dobrymi kumplami. Poznali się na planie American Ninja i zrobili razem jeszcze dwa filmy (American Ninja 2 i właśnie Avenging Force).
- Identycznie wygląda współpraca Dudikoffa i reżysera Sama Firstenberga.
CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?
Jeśli nie powstała w latach osiemdziesiątych, to wątpliwe jest, że nastąpi to teraz. Chuck Norris już nie gra w filmach, a Michael Dudikoff realizuje się w mało znanych produkcjach. Niewykluczone jednak, że ktoś wpadnie na pomysł remake’u.
Tekst z archiwum film.org.pl.