search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Armia Boga

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Armia Boga
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Polmedia
REŻYSERIA: Gregory WidenWYSTĄPILI:
Christopher Walken
Elias Koteas
Virginia Madsen
Eric Stoltz
Viggo Mortensen
Amanda Plumer

Archanioł Gabriel, skłócony z Bogiem, wraz ze swymi akolitami zstępuje na ziemię, aby tu rozpętać piekło. Poszukuje duszy najstraszliwszego człowieka, jaki się urodził. Dobry anioł  Szymon ukrywa duszę owego człowieka w ciele malutkiej Marii. W nieuchronne starcie wplątuje się Thomas Daggett, były ksiądz, oraz Lucyfer. Świetny horror, z rzadko “występującymi” na ekranie aniołami ciemności. Bardzo dobre role Walkena i Mortensena, trzymająca w napięciu akcja i znakomity klimat, tworzą niepowtarzalny film, jeden z lepszych w tym gatunku z lat 90-tych.

TYTUŁ POLSKI: Armia Boga II
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Greg SpenceWYSTĄPILI:
Christopher Walken
Russel Wang
Eric Roberts
Jennifer Beals
Brittany Murphy
Glenn Danzig

Na ziemię, po czteroletnim pobycie w piekle, powraca archanioł Gabriel. Jego celem jest dziecko zrodzone ze związku anioła (Daniel) i kobiety (Valerie Rosales). Do walki z bezwzględnym Gabrielem i jego towarzyszką Izzy, prócz Daniela, staje archanioł – Michał. Po raz kolejny ważą się losy świata i ludzi. Druga część raczej rozczarowuje. Film jest bardzo krótki (przeznaczony od razu na rynek video) i widać w nim spore niedostatki. Na szczęście aktorstwo jest całkiem przyzwoite, a powiązania fabularne czynią z Armii Boga całkiem niezłą serię.

TYTUŁ POLSKI: Armia Boga: Proroctwo
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Patrick LussierWYSTĄPILI:
Christopher Walken
Vincent Spano
Brad Dourif
Dave Buzzotta
Kayren Butler
Steve Hytner

Pyriel, upadły anioł, przybywa na ziemię z misją zagłady rodzaju ludzkiego. Do walki może stanąć jedynie Daniel, zrodzony z anioła i kobiety. Pomocą w wypełnieniu jego przeznaczenia służy archanioł Gabriel. Najsłabsza część cyklu. Christopher Walken już nie zachwyca (jest go tutaj zdecydowanie za mało), film okropnie się ciągnie, mimo że jest stosunkowo krótki. Film przeznaczony od razu na rynek video.

TYTUŁ POLSKI: Armia Boga: Bunt
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Joel SoissonWYSTĄPILI:
Doug Bradley
Kari Wuhrer
Adrian Ciobanu
John Light
Jason London
Adi Pavlovski
Sean Pertwee

Anioły szukają na ziemi tajemniczej księgi – Lexiconu, w której zapisane są niezwykle istotne informacje, będące swoistym “dalszym ciągiem” Biblii. Średniowieczny manuskrypt zawiera pewne przepowiednie mówiące o nadejściu Antychrysta. Mieszkająca w Rumunii Allison dość przypadkowo wchodzi w posiadanie Lexiconu. Jej tropem podąża Simon, jeden z aniołów. Na szczęście dla kobiety pomocą służy jej tajemniczy John, oddelegowany do współpracy z rumuńskim detektywem Danim. Producenci dali sobie spokój z wyeksploatowaną postacią Gabriela, co wyszło cyklowi na dobre. Film jest w końcu czytelny, nie zawiera tego bełkotu, który mogliśmy uświadczyć w części trzeciej. Scenariusz jest klarowny, a sam obraz dryfuje w okolice kina detektywistycznego, w otoczce mrocznego thrillera z elementami nadprzyrodzonymi. Zwraca uwagę słaba gra aktorów, którzy jeszcze mają wiele pracy przed sobą. Atmosfera czwartej odsłony The Prophecy jest dość senna, momentami nużąca, niemniej to część zdecydowanie lepsza w porównaniu do koszmarnej trzeciej.

TYTUŁ POLSKI: Armia Boga: Zapomnienie
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Joel SoissonWYSTĄPILI:
Kari Wuhrer
Jason Scott Lee
John Light
Jason London
Tony Todd
Boris Petroff
Daria Ciobanu

Alison, wciąż posiadającej tajemniczą księgę Lexicon, grozi ponownie niebezpieczeństwo. Stark, jeden z aniołów chcący zapobiec nadejściu antychrysta (na ostatniej stronie manuskryptu ma się pojawić jego imię) nasyła na kobietę zawodowego zabójcę Dylana. Pojawia się ponownie sam Szatan, który pomaga Allison przetrwać, gdyż zbliżający się koniec świata dostarczy nowych dusz do piekła. Bezpośrednio kontynuująca wątki poprzednika część piąta, mimo że jest bardzo krótka jak na film pełnometrażowy potrafi nieźle zmęczyć: nieporadnym aktorstwem, scenariuszem, który próbuje stworzyć atmosferę tajemniczości a razi tanimi chwytami, ogranymi do bólu z dużo lepszym skutkiem w wielu wcześniejszych produkcjach (nawet tych przeznaczonych od razu na rynek video). Aby uniknąć wielu dłużyzn, wystarczyło zgrabnie połączyć dwa scenariusze 4 i 5 części i powstałaby całkiem ciekawa produkcja, tymczasem pozostało mi usnąć 3 razy na tym przypominającym filmopodobny produkt.

CIEKAWOSTKI:

  • Christopher Walken wystąpił w trzech częściach serii.
  • Rolę Thomasa Daggetta zagrało dwóch aktorów: Elias Koteas i Bruce Abbott.
  • Małą rolę Samayela w drugiej części cyklu zagrał Glenn Danzig (po polsku Gdańsk :), lider mroczno-metalowej kapeli “Danzig”.
  • Zealota w trzeciej części zagrał Brad Dourif, czyli aktor podkładający głos Chucky’emu.
  • W Europie pierwsza część została wydana na kasetach VHS pod tytułem God’s Army (tak też było w Polsce). Dlatego tak zaznaczyłem powyżej. Druga i trzecia część pojawiła się pod tytułami The Prophecy.
  • Dimension Films, producent ostatnich części cyklu, celuje właśnie w takich niskobudżetowych sequelach popularnych serii z gatunku horroru. Ma prawa m.in. do cyklów Halloween, Children Of The Corn, Hellraiser i cały czas kręci kolejne części. Oszczędności budżetowe to przede wszystkim kręcenie dwóch filmów na raz, w tych samych plenerach (Europa Wschodnia – głównie Rumunia) i z tymi samymi aktorami (Doug Bradley nakręcił 7 i 8 część Hellraisera razem z 4 częścią The Prophecy, a Kari Wuhrer 4 i 5 część The Prophecy z 7 częścią Hellraisera).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Jak na razie wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w najbliższej przyszłości nie będziemy zmuszeni oglądać szóstej części przygód zbuntowanych aniołów. Dzięki Ci, o Panie! 😉

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

REKLAMA