search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Błękitna laguna

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Błękitna Laguna
ROK PRODUKCJI: 1980
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Randal Kleiser
WYSTĄPILI:
Brooke Shields
Christopher Atkins
Leo McKern
William Daniels
Elva Josephson
Glenn Kohan

Koniec XIX wieku. W wyniku pożaru, na Morzu Południowym tonie angielski żaglowiec, z którego ratują życie jedynie kucharz Paddy Button oraz dwójka 8-letnich dzieci. Dryfując docierają na małą bezludną wyspę, która staje się ich domem. Cała trójka, a szczególnie młodzi Richard i Emmeline, uczy się tu życia. Jednak w wyniku nieszczęśliwego wypadku topi się stary kuchta. Dzieci muszą same sobie radzić licząc na siebie. Wraz z wiekiem poza przyjaźnią rodzi się między dojrzewającymi nastolatkami głębsze uczucie miłości, której efektem jest dziecko. Średniej jakości melodramat, który z pewnością przypadnie do gustu damskiej części widowni. Niemniej dość oryginalny, ze słabym aktorstwem, ale za to z ładnymi plenerami. Film był sporym przebojem wypożyczalni w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia.

TYTUŁ POLSKI: Powrót Na Błękitną Lagunę
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: William A. Graham
WYSTĄPILI:
Milla Jovovich
Brian Krause
Lisa Pelikan
Cortney Phillips
Emma James
Nana Coburn
Garette Ratliff Henson

Z katastrofy statku cudem wychodzą 4 osoby: jeden z marynarzy, wdowa Sarah z małą córką i chłopiec (sierota) Richard. Podczas dryfu na pełnym morzy Sarah w obronie dzieci zabija groźnego marynarza. Szalupa wkrótce dociera do pięknej, spokojnej i uroczej bezludnej wysepki. Próbując dostosować się do warunków, wdowa uczy maluchów życia, szacunku, przyjaźni jak i opowiada o zdobyczach cywilizacyjnych. Kiedy “uczniowie” osiągają wiek 8-mu lat, Sarah umiera, a oni sami muszą zdać się na siebie. Wraz z wiekiem przychodzi miłość oraz – wtedy kiedy już o tym zapomnieli – ratunek. Do wyspy przybija bowiem statek z kapitanem Hilliardem i jego piękną córką Sylvią na pokładzie. Wychowani na wyspie Richard i Lili decydują się wbrew wszystkim pozostać na wyspie i tu spędzić całe życie wraz ze swym potomkiem. Sequel to niemal bliźniaczy scenariusz, który pod koniec nieco się “gmatwa”. Film prezentuje podobny, łzawy poziom oferując natomiast ciekawszą aktorkę, czyli Millę Jovovich, która chociaż niewiele gra to uroku jej odmówić nie można. Kompletnym nieporozumieniem jest natomiast drewniany i sztywny Brian Krauze. Fabularnie film nawiązuje delikatnie do pierwowzoru postacią małego Richarda, który jest dzieckiem Richarda i Emmeline, bohaterów pierwszej części. Dla fanów (a raczej fanek).

 

CIEKAWOSTKI:

  • Miast Brooke Shields, rolę Emmeline miała zagrać Kelly Preston.
  • Na “rozbierane” sceny nie zgodziła się Brooke Shields, więc musiała ją zastępować dublerka.
  • Milla Jovovich drugą częścią Błękitnej Laguny dopiero rozpoczynała swoją karierę filmową. Wcześniej była wziętą modelką.
  • Przed wersją z 1980 roku, nakręcono jeszcze dwa filmy o tym tytule: w 1923 i 1949 roku.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

O tym nic nie słychać, choć wykluczyć się nie da.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA