search
REKLAMA
Wpadki

Rażące absurdy i DZIURY FABULARNE w popularnych filmach z lat 80.

Po latach 90., przyszedł czas na dziury fabularne z popularnych filmów z lat 80. – jakie kwestie spędzają sen z powiek kinomanów?

Łukasz Budnik

22 sierpnia 2021

dziury 80s
REKLAMA

Niedawno chętnie czytaliście u nas o słynnych dziurach fabularnych w filmach z lat 90., zatem kontynuujemy temat i cofamy się o dekadę, aby sprawdzić, jakich wpadek dopatrzyli się widzowie w popularnych produkcjach powstałych w latach 80.

Potraficie wyjaśnić którąś z tych kwestii?

Powrót do przyszłości 

Jedną z najczęściej przytaczanych dziur fabularnych jest zagadka, dlaczego w zmienionej przyszłości rodzice Marty’ego McFlya nie pamiętają, że to właśnie on pomógł im się zejść. Sprawę wyjaśniał Bob Gale, scenarzysta i producent serii, mówiąc:

Weźmy pod uwagę, że George i Lorraine znali Marty’ego/Calvina przez sześć dni, kiedy mieli po 17 lat, i nawet nie widzieli go w każdy z tych dni. Lata później mogą pamiętać, że był chłopak, który zeswatał ich na pierwszą randkę (…). Pomyślcie jednak o czasach, gdy sami chodziliście do liceum i o tym jak dobrze pamiętacie dzieciaka który był w szkole nawet na semestr. Albo takiego, z którym raz gdzieś wyszliście. Jeśli nie macie zdjęcia, po 25 latach zostaje wam zapewne niewyraźne wspomnienie.

Widzowie stwierdzili jednak, że to wyjaśnienie nie jest w pełni satysfakcjonujące, gdy weźmiemy pod uwagę jeszcze jeden czynnik – Marty właściwie nie zna rodziny, z którą teraz przyjdzie mu mieszkać. Różnią się osobowością, doświadczeniami, a nawet wspomnieniami.

Powrót do przyszłości II 

d 1

W filmach o podróżach w czasie szczególnie łatwo o potknięcia fabularne. Nad jednym z nich można zastanowić podczas seansu drugiej części uwielbianej serii. Chodzi o moment, w którym Biff z 2015 roku przenosi się w przeszłość, aby przekazać młodszej wersji siebie sportowy almanach, dzięki któremu można wzbogacić się poprzez obstawianie poprawnych wyników zawodów. Jak wiemy z późniejszej części filmu, sytuacja ta stworzyła alternatywną wersję 1985 roku, do której trafili Marty i doktor. Dlaczego więc stary Biff wraca jak gdyby nigdy nic do oryginalnego, niezmodyfikowanego w żaden sposób roku 2015?

Gwiezdne wojny: Epizod VI – Powrót Jedi

Wpadka, którą stworzyło powstanie prequeli. W Powrocie Jedi Leia mówi o tym, że pamięta, jaka była jej matka. Po seansie Zemście Sithów wiemy, że to mało prawdopodobne, ponieważ Padme zmarła dosłownie chwilę po urodzeniu bliźniąt. Ta dziura fabularna bierze się z pierwotnego planu na historię dzieci, według którego miały one już pół roku, gdy Anakin przeszedł na Ciemną Stronę, a Obi-Wan zaproponował, by je ochronić. Sam zabrał Luke’a na Tatooine, a Padme wyruszyła z Leią na Alderaan, gdzie zmarła dopiero jakiś czas później – wyjaśniałoby to, dlaczego Leia twierdzi, że ją pamięta, choć oczywiście nie jest kanoniczne.

Karate Kid

Kolejna znana i często omawiana dziura fabularna związana jest z finałową walką, którą Daniel – główny bohater filmu – wygrywa kopnięciem rywala, Johnny’ego, w twarz. Widzowie zauważają, że jest to niezgodne z zasadami pojedynku omawianymi przez sędziego, który wymienia taki cios jako niedopuszczalny. Sam Ralph Macchio wcielający się w Daniela przyznawał przed premierą serialu Cobra Kai, że kopnięcie Daniela nie powinno zapewnić mu zwycięstwa.

E.T. 

et the extra terrestrial h 1982

Scena, w której E.T. i jego ziemski przyjaciel unoszą się w powietrzu na rowerze, jest dziś jedną z najsłynniejszych w historii kina. Budzi też jednak pewne wątpliwości na temat fragmentu z początku filmu, w którym statek kosmiczny tytułowego bohatera odlatuje bez niego. Zagadkową kwestią pozostaje, dlaczego E.T. nie próbował polecieć do pojazdu lub przynajmniej unieść się w powietrze, aby szybciej uciec przed podążająca za nim grupą ludzi. Wśród możliwych rozwiązań podaje się fakt, że kosmita nie opanował jeszcze ziemskiej grawitacji.

Gremliny rozrabiają

gremlins e1481772248980

Jedną z zasad dotyczących Gremlinów jest to, że nie można ich narazić na kontakt z wodą – w innym wypadku będą się mnożyć. W związku z tym widzowie zastanawiają się, dlaczego żadnego efektu nie przynosi fakt obcowania stworków ze śniegiem lub picia przez nich napojów. Wśród teorii pojawiają się sugestie, że zasada dotyczy jedynie czystej wody w stanie ciekłym, lub że – po prostu – magia Gremlinów działa w bardzo specyficzny sposób. Kupujecie to wyjaśnienie?

Wolny dzień Ferrisa Buellera

ferris bueller e1589534513592

Podczas tytułowego dnia wolnego, Ferris podejmuje się aktywności, które z pewnością wymagałaby od niego posiadania pieniędzy (jedzenie w restauracjach, wizyta na meczu etc.) – tych jednak nie ma, zatem w jaki sposób może sobie pozwolić na wymienione wyżej rozrywki? Co ciekawe, ta dziura fabularna ma swoje wyjaśnienie w jednej z usuniętych scen, w której Ferris… kradnie zaskórniaki swojego ojca, wcześniej doprowadzając do tego, by ten wyjawił mu ich lokalizację.

Poszukiwacze zaginionej Arki

Indiana Jones 1981

Podobnie jak w przypadku Powrotu Jedi, także pewien szczegół z Poszukiwaczy zaginionej Arki staje się dziurą fabularną w obliczu powstania Indiany Jonesa i świątyni zagłady. W swoim filmowym debiucie Indiana mówi, że nie wierzy w magię. Tymczasem akcja Świątyni zagłady dzieje się rok przed Arką. Biorąc pod uwagę, że Jones doświadczył w tytułowej świątyni opętania przez sektę wyznawców bogini Kali i walczył o magiczne kamienie, trudno uwierzyć, że kilkanaście miesięcy później wciąż jest aż takim sceptykiem.

Batman

Joker nie kryje się z tym, że będzie organizować paradę, która zresztą ma sporą skalę i uwzględnia rzucanie pieniędzy mieszkańcom. W teorii podczas tego wydarzenia policji z Gotham byłoby najłatwiej spróbować pojmać przestępcę, jednak nie widać jej na horyzoncie. Nieścisłość tę wyjaśnia niezrealizowana scena ze scenariusza, w której Joker zatruwa całą miejską policję, aby nie mogła interweniować; w samym filmie jednak nie pada rozwiązanie tej kwestii.

Koszmar z ulicy Wiązów

Gdy Nancy dzwoni do swojego taty i prosi go, żeby przybył dokładnie za 20 minut, dodaje, że będzie wtedy 30 minut po północy – oznaczałoby to, że telefon wykonała około 00:10. Później dziewczyna przygotowuje serię pułapek, co wygląda na czasochłonne zajęcie – tymczasem kamera wyraźnie pokazuje, że jest 00:20. Oznacza to, że całe przygotowania zajęły Nancy zaledwie 10 minut, po których dziewczyna musiała jeszcze zasnąć w dziesięć minut na tyle głęboko, by mógł ją dopaść Freddy. Brzmi mało prawdopodobnie.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA