search
REKLAMA
Zestawienie

Popularne aktorki, które zostały REŻYSERKAMI

Czasami aktorska ścieżka kariery okazuje się niewystarczająca. Z pewnością było tak w przypadku wymienionych w zestawieniu aktorek – sprawdźcie których!

Krzysztof Nowak

19 sierpnia 2021

REKLAMA

Czasami nie obejdzie się bez zmiany stanowiska w pracy. Do podobnych wniosków musiały dojść wymienione w tym zestawieniu aktorki. Choć wiele z nich na brak ofert kolejnych występów z pewnością nie mogło narzekać, to postanowiły zmienić bieg swojej kariery i skręcić w bardziej twórcze rejony – w reżyserię. Tym samym z odnoszących sukcesy aktorek stały się odnoszącymi sukcesy reżyserkami, a dziś niektóre kojarzymy głównie z tej drugiej roli. O których kobietach mowa? Zapraszam do przejrzenia listy!

Olivia Wilde

Olivię Wilde kojarzymy przede wszystkim z roli dr Remy „Trzynastki” Hadley w serialu Dr House. Niestety później wpadła w szufladkę pięknych, nieco tajemniczych obiektów westchień głównych bohaterów i dopiero niedawno postanowiła coś zmienić w swoim życiu zawodowym. Jej debiutancki pełny metraż, Szkoła melanżu, zyskał sobie aprobatę krytyków i widowni, którzy wspólnie uznali go za udany film rozrywkowy. Sukces produkcji nazywanej kobiecą odpowiedzią na Supersamca okazał się przepustką do kolejnych, być może bardziej ambitnych projektów. Obecnie bowiem Wilde realizuje Don’t Worry Darling – thriller ery #MeToo, jak opisują go twórcy, w którym zobaczymy m.in. reżyserkę, Harry’ego Stylesa i Chrisa Pine’a. W główną rolę wcieli się zaś Florence Pugh, więc zdecydowanie jest na co czekać.

Regina King

Zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Gdyby ulica Beale umiała mówić, choć znana głównie jako aktorka, od ponad 10 lat zajmuje się także reżyserią. Jednak pomimo bogatego reżyserskiego portfolio w wielu przypadkach (serialowych) chodziło tylko o jeden odcinek. Tak było choćby w przypadku Shameless czy Tacy jesteśmy. Być może furtką do bardziej znaczącej reżyserskiej kariery okaże się artystyczny sukces Pewnej nocy w Miami…? Jej ostatni film zebrał bowiem dobre oceny od krytyków oraz nominacje do prestiżowych nagród – także Oscarów. Czy w związku z tym Regina King postanowi na dobre przekształcić się w reżyserkę, czy – tak jak dotąd – będzie to stanowiło jedynie odskocznię od aktorskich występów? Czas pokaże.

Jodie Foster

Aktorski dorobek Jodie Foster imponuje. Najpierw jako jedna z najmłodszych aktorek w historii została nominowana do Oscara (podczas występu w filmie Taksówkarz miała zaledwie 14 lat). Później zdobyła tę nagrodę aż dwukrotnie – za Oskarżonych w 1988 roku i Milczenie owiec w 1991 roku. Jak widać, granie w filmach jej nie wystarczyło, bowiem mniej więcej w podobnym czasie rozpoczęła swoje pierwsze podejścia do roli reżyserki. Niestety na tym polu nie osiągnęła większych sukcesów (odpowiada chociażby za Podwójne życie z Melem Gibsonem oraz Zakładnika z Wall Street z George’em Clooneyem i Julią Roberts) i do dziś pozostaje znana głównie ze swojego aktorstwa.

Angelina Jolie

Jedna z największych hollywoodzkich gwiazd w historii z pewnością nie może narzekać na brak propozycji. Mimo że w pewnym momencie przestaliśmy widywać ją w kinie, to ostatnio powróciła w blasku glorii i chwały, zgarniając prestiżowe role w blockbusterach (Czarownica 2, Eternals), jak również bardziej ambitną kreację w filmie środka Ci, którzy życzą mi śmierci. Jeśli zaś chodzi o reżyserię – na chwilę obecną nie ma żadnych planów. Wcześniej nakręciła zaś m.in. Niezłomnego i Najpierw zabili mojego ojca, filmy wyraźnie skupione na tragedii swoich bohaterów, pełne podniosłych, emocjonalnych scen.

Krzysztof Nowak

Krzysztof Nowak

Kocha kino azjatyckie, szczególnie koreańskie, ale filmami zainteresował się dzięki amerykańskim blockbusterom i ma dla nich specjalne miejsce w swoim sercu. Wierzy, że kicz to najtrudniejsze reżyserskie narzędzie, więc ceni sobie pracę każdego, kto potrafi się nim posługiwać.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA