search
REKLAMA
Artykuł

POHAMUJ ENTUZJAZM. Legenda telewizji

Szymon Skowroński

25 sierpnia 2020

REKLAMA

Serial niefortunnych zdarzeń

David i Seinfeld zarobili na serialu miliony, jednak David zawsze pozostawał nieco w cieniu swojego kolegi. Kilka lat po zakończeniu emisji Kronik Seinfelda postanowił dać improwizowanej formule i autotematycznym żartom jeszcze jedną szansę. Zaniósł do HBO koncepcję serialu opartego na swoim własnym życiu. Główny bohater produkcji – obrzydliwie bogaty producent telewizyjny, mizantrop, łysiejący Żyd – miał w półgodzinnych odcinkach być poddawany różnym próbom przez zewnętrzne życiowe okoliczności. 

Pierwszym obrazem, jaki widzimy w serialu, jest odstający fragment przy suwaku spodni, który układa się w kształt penisa w erekcji. Właścicielem spodni jest Larry David, a niefortunny kształt ubrania wywoła towarzyski skandalik, w wyniku którego Davida znienawidzi nowa dziewczyna jego przyjaciela, komika Jerry’ego Lewisa. Ale od spodni do nienawiści prowadzi kręta droga przez serię dialogów. David potrafi doskonale posługiwać się strzelbą Czechowa – pojedyncze gesty, zachowania i słowa powracają w nieoczekiwanych zwrotach akcji, by wywrócić sytuację do góry nogami. 

Za każdym razem, gdy wszystko zaczyna się układać po myśli Larry’ego, dzieje się coś, co hamuje jego entuzjazm. I tak przez 100 odcinków 10 sezonów. Od pewnego momentu schemat ten zaczął obejmować nie tylko odcinki, ale także całe sezony. Jedno wydarzenie zainicjowane w pierwszym sezonie okazywało się być puentą większego żartu. Niektóre żarty są tak rozbudowane, wyrafinowane i rozłożone w czasie, że nie powstydziłby się ich sam Proust. 

Avatar

Szymon Skowroński

REKLAMA