PODBÓJ KOSMOSU NA EKRANIE. Co oglądać i w jakiej kolejności
Z Ziemi na Księżyc (1961-1969)
Dwunastoodcinkowy miniserial w faktograficzny sposób przedstawia przebieg programu Apollo, w tym misji Apollo 11, zakończonej pierwszym załogowym lotem na księżyc i postawieniem przez człowieka stopy na powierzchni obcego ciała niebieskiego. Serial obejmuje wydarzenia z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku w bardzo szerokiej perspektywie. Bohaterami odcinków są astronauci, ich żony, inżynierowie, naukowcy, a nawet dziennikarze – wszystkie postacie łączy fakt, że w taki czy inny sposób uczestniczyły w wydarzeniach wokół lotów kosmicznych. Serial nie podejmuje chronologicznego porządku, z odcinka na odcinek skaczemy z miejsca na miejsce, z przeszłości w przyszłość i tak dalej.
Za realizację całości odpowiadają m.in. Tom Hanks, Ron Howard i Brian Grazer, którzy kilka lat wcześniej pracowali razem przy słynnym, obsypanym nagrodami obrazie Apollo 13. Producenci zadbali, by aktorzy wcielający się w historyczne postacie mieli szansę spotkać się i porozmawiać ze swoimi pierwowzorami, a w poszczególnych odcinkach sportretowano trzydziestu z trzydziestu dwóch pilotów z programu Apollo.
Czas pionierów (1965)
Amerykanie dwoili się i troili, by przegonić Rosjan w kosmicznym wyścigu, jednak kolejny przełom również stał się udziałem tych drugich. Film Dmitriya Kiseleva opowiada o pierwszym kosmicznym spacerze wykonanym przez Aleksieja Leonowa podczas misji Woschodu 2. Sam Leonow był konsultantem przy produkcji. Misja była przygotowywana bardzo szybko, co spowodowało techniczne problemy i wpłynęło niekorzystnie na bezpieczeństwo, łącznie z narażeniem życia Leonowa. Otwór śluzy był niedostosowany do rozmiarów skafandra kosmonauty, który ledwo zmieścił się, wracając na pokład statku. Podczas tej czynności jego tętno wzrosło do 190 uderzeń na sekundę, a on sam doznał udaru i zaczął się dusić. Ale to nie był koniec problemów – część aparatury zawiodła także przy lądowaniu. Ostatecznie Leonow i pierwszy pilot – Pawieł Bielajew – wylądowali w trudno dostępnym terenie rosyjskiej tajgi i dwa dni czekali na ratunek. Wyczerpani i wycieńczeni zostali w końcu odebrani przez załogę ratunkową, a ich misja była jednym z ostatnich sukcesów Rosjan w kosmicznym wyścigu.
Pierwszy człowiek (1969)
Intymna, kameralna opowieść o Neilu Armstrongu – członku załogi Apollo 11, pierwszym człowieku, który stanął na księżycu. Jego mały krok miał miejsce 12 lipca 1969 roku, a w filmie śledzimy kilka wcześniejszych lat jego życia, które doprowadziły go do przełomowego momentu. Obraz otwiera lot Neila samolotem doświadczalnym X-15, napędzanym silnikiem rakietowym. Rutynowy lot przez przypadek wychodzi poza atmosferę, a wszystko to, co następuje potem, tylko zbliża bohatera do gwiazd. Obraz w znacznej mierze skupia się na prywatnym życiu mężczyzny i jego małżonki. Armstrongowie stracili trzyletnią córeczkę, u której wykryto guza mózgu. Życie astronauty przedstawione w filmie wydawało się próbą znalezienia ukojenia i pogodzenia się z tym traumatycznym przeżyciem. Uciekając od ziemskich problemów, Armstrong w końcu wylądował na Księżycu.
Apollo 13 (1970)
Trzecia misja amerykańskiego programu była jedną z tych, które budziły najwięcej emocji. Rutynowy lot na Księżyc okazał się pechowy – zgodnie z jego numeracją. Niewielka usterka, która wystąpiła jeszcze przed startem lotu, spowodowała wybuch zbiornika z tlenem w momencie, kiedy statek był już w przestrzeni kosmicznej. Astronauci James Lovell, Jack Swigert i Fred Haise stoczyli kilkugodzinną walkę o życie w ciasnym, niedotlenionym, zagrożonym zniszczeniem module księżycowym. Podczas misji ratunkowej padły słynne słowa „Houston, mamy problem”. Pomimo wszystkich przeciwności losu astronautom udało się szczęśliwie wrócić na ziemię. Sześć dni, które spędzili w kosmosie, stało się legendą i symbolem walki człowieka o podbój kosmosu, ale także – lekcją pokory dla wszystkich, którzy zaczynali myśleć o lotach na Księżyc jako „rutynowych”.