Pięć niesamowitych TEORII dotyczących LŚNIENIA. Co miał na myśli Stanley Kubrick?
Rdzenni Amerykanie
Kiedy Dick Halloran oprowadza rodzinę Torrance’ów po hotelu Overlook, wspomina, że hotel wybudowano na dawnym indiańskim cmentarzu (to motyw wykorzystany także w powstałym dwa lata później Duchu). Tej informacji brakuje w powieści Stephena Kinga, a z jakiegoś powodu Kubrick zdecydował się na taki zabieg. W hotelu Overlook nie brakuje motywów indiańskich – wzór w tym stylu mają dywany w różnych pomieszczeniach, indiańskie malowidła przywodzi na myśl mural na ścianie w sali z kominkiem. Na puszkach proszku do pieczenia marki Calumet w spiżarni obecny jest wizerunek Indianina w tradycyjnym pióropuszu, a słowo kalumet, tak po polsku, jak i po angielsku, oznacza fajkę pokoju paloną przez Indian podczas obrzędów religijnych. Słynna scena, w której z windy wypływa fala krwi, ma odnosić się do ludobójstwa rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej dokonanych przez europejskich kolonizatorów kontynentu.
Molestowanie seksualne
Podobne wpisy
Kiedy Jack Torrance przybywa do hotelu, w oczekiwaniu na spotkanie z Ullmanem czyta w holu gazetę. To egzemplarz czasopisma Playgirl i choć samo w sobie zastanawiające jest, co taka gazeta robiła w latach 80. w hotelu na widoku publicznym, znacznie bardziej zastanawiający jest znajdujący się na niej nagłówek: „INCEST: Why Parents Sleep With Their Children?”, czyli: „Kazirodztwo: dlaczego rodzice śpią ze swoimi dziećmi?”. Ten fakt skłonił wielu do uważania, że Jack seksualnie wykorzystywał swojego syna. Wskazywać na to ma jeszcze symboliczna scena, której świadkiem jest Wendy, kiedy przebrany za niedźwiedzia człowiek uprawia seks oralny z mężczyzną. Niedźwiedź pojawia się jeszcze w kilku innych momentach filmu. Kiedy Danny rozmawia z psychiatrą, leży na poduszce w kształcie misia, a w jego pokoju w hotelu Overlook nad łóżkiem wisi obrazek z niedźwiadkami. Dla wielu ostatecznym potwierdzeniem tej teorii jest scena, w której Jack przytula Danny’ego i przekonuje go, że nigdy by go nie skrzywdził. Chłopiec zdecydowanie nieswojo czuje się na kolanach ojca. Istnieje także teoria, że to Danny, za pomocą swoich nadprzyrodzonych zdolności, celowo wpędza Jacka w szaleństwo, aby Wendy ostatecznie zostawiła przemocowego męża. To ona jest w filmie świadkiem sceny fellatio w wykonaniu człowieka-niedźwiedzia, ukazanej jej przez samego Danny’ego, sugerując w ten sposób matce, co spotkało go ze strony ojca.
Mit o Minotaurze
Dla innych Lśnienie to po prostu współczesna reinterpretacja greckiego mitu o Minotaurze, groźnego człowieka-byka zamkniętego w labiryncie przez króla Krety, Minosa. Co roku składano mu w ofiary i dopiero heros Tezeusz z pomocą Ariadny zdołał wydostać się z labiryntu i zabić Minotaura. Juli Kearns, powieściopisarka, zwraca uwagę, że konstrukcja hotelu Overlook w filmie sprawia, że całość wygląda jak labirynt, a niektóre pomieszczenia w trakcie filmu zmieniają miejsce lub wcale nie znajdują się tam, gdzie nam się pokazuje (czy to po prostu realizacyjne wpadki?). W powieści Kinga przed hotelem nie było żywopłotowego labiryntu, w którym w filmie Kubricka rozgrywają się jedne z najciekawszych scen filmu. Uciekający przed Jackiem i wydostający się labiryntu Danny symbolizuje Tezeusza, rozjuszony, wściekły, podobny do zwierzęcia Jack – Minotaura. Warto zwrócić uwagę, że Jack często przyjmuje pozycję byka gotowego do ataku – pochyla się do przodu, patrząc spode łba wybałuszonymi, rozszalałymi oczami.
Znacie jeszcze inne ciekawe teorie o Lśnieniu?