search
REKLAMA
News

DOKTOR SEN. Pierwsze reakcje na film: “najlepsza adaptacja Kinga od czasu SKAZANYCH NA SHAWSHANK”

Łukasz Budnik

26 października 2019

REKLAMA

8 listopada do kin w USA trafi Doktor Sen, adaptacja powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Wydana w 2013 roku książka opowiadała dalsze losy Dana Torrance’a. W filmie rolę tę zagra Ewan McGregor.

Choć film będzie adaptacją powieści, nawiąże też do słynnego Lśnienia Stanleya Kubricka. Fabuła opowie o wyniszczonym przez wydarzenia z hotelu Overlook Danie, który na swojej drodze spotka organizację Prawdziwy Węzeł, pragnąca uzyskać nieśmiertelność i polująca na osoby obdarzone tym samym darem, co Torrance. Poza McGregorem w obsadzie znalazła się znana z serii Mission: Impossible Rebecca Ferguson oraz debiutująca na wielkim ekranie Kyliegh Curran.

Ekranizację napisał i wyreżyserował Mike Flanagan, odpowiedzialny za takie produkcje jak Ouija: Narodziny zła, Gra Geralda Oculus. Twórca stał też za stworzeniem świetnie przyjętego serialu Netflixa pt. Nawiedzony dom na wzgórzu. Flanagan konsultował się z Kingiem podczas pisania scenariusza, chcąc jak najlepiej połączyć oba źródła – literackie i filmowe.

Do sieci trafiły pierwsze, bardzo pozytywne reakcje. Widzowie chwalą sposób, w jaki Flanagan podszedł do materiału, słowa uznania otrzymują też McGregor i Ferguson. Poniżej kilka pojedynczych tweetów:

Doktor Sen to najlepsza adaptacja Kinga od czasu Skazanych na Shawshank. Mike Flanagan perfekcyjnie zmieszał nostalgię z napięciem, tajemnicą i suspensem. Cała obsada jest fantastyczna. Fani Kinga będą piszczeć z zachwytu na szereg niespodzianek.”

“Mike Flanagan w jednym filmie łączy ze sobą to, co najlepsze w Kingu i Kubricku. Aż mi głupio, że chciałem wrócić do Overlook zamiast iść naprzód z Dannym. Rebecca to natychmiastowa ikona, a Ewan odwala kapitalną robotę.”

“To był dobry rok dla adaptacji Kinga, ale Doktor Sen jest najlepszą z nich. Zelektryzował mnie w sposób, którego się nie spodziewałam, miejscami wzruszył, a Rebecca Ferguson jest przerażająca. Wspaniała celebracja Kubricka, Kinga i kariery Flanagana.”

“Sequel Lśnienia na który czekali fani Kinga. Kyliegh Curran to wschodząca gwiazda, a Rebecca Ferguson jest przerażająca. Flanagan pięknie zazębia przeszłość Danny’ego z teraźniejszością, tworząc najlepszą tegoroczną adaptację Kinga.”

W Polsce film trafi do kin 15 listopada.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA