Najlepsze filmowe KANAŁY NA YOUTUBE. W Internecie o kinie

Kanały anglojęzyczne:
Now You See It
Na początek jeden z najbardziej znanych filmowych kanałów w Internecie – i nic dziwnego. Now You See It oferuje bardzo dogłębne analizy i interpretacje, zarówno pojedynczych dzieł, jak i filmów ogólnie. Motywy kulturowe, zastosowane środki wyrazu filmowego, tropy gatunkowe, a nawet znaczenie rekwizytów – wszystkim tym elementom poświęca się tu należytą uwagę. Dość powiedzieć, że na Now You See It znajdziemy filmiki w interesujący sposób odpowiadające nawet na takie pytania jak: „dlaczego bohaterowie filmów piją mleko?” czy „jakie znaczenie mają szachy w filmach?”. Rozkładanie kina dosłownie na czynniki pierwsze przebiega tu z niezwykłą precyzją i spostrzegawczością i, jak zdradza nazwa kanału, pozwala dostrzec to, co do tej pory pozostawało niedostrzeżone.
One Hundred Years of Cinema
Kanał zdecydowanie zbyt mało znany, a szkoda, bo niezwykle pouczający i fascynujący. One Hundred Years of Cinema, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na kolejnych latach od momentu powstania kina, poruszając najróżniejsze wątki i tematy, od historii poszczególnych gatunków, przez analizę estetyczną jakiegoś znaczącego dzieła z danego roku, po prześledzenie wpływu, jaki wywarł któryś z filmów na całą sztukę ruchomych obrazów. Autor One Hundred Years of Cinema, Charlie, jest doskonale przygotowany do podejmowanych tematów, posługuje się starannie wybranymi fragmentami omawianych filmów i odznacza się naprawdę dużymi kompetencjami historycznofilmowymi. Co ważne, a niestety tak rzadko spotykane na zachodnich filmowych kanałach na YouTube, to fakt, iż Charlie opowiada nie tylko o utworach dobrze znanych i klasykach, lecz także zapomnianych perłach oraz dawnym kinie popularnym. W tym momencie zatrzymał się na roku 1944, a więc przed nami jeszcze cała masa szalenie rozwijających produkcji.
Lessons from the Screenplay
Tym, na czym skupia się kanał Lessons from the Screenplay, są oczywiście scenariusze filmowe. Jego autor, Michael, analizuje skrypty pod różnymi kątami, począwszy od konstrukcji bohaterów, przez zaprojektowanie narracji, na strukturze całości dzieła skończywszy. Dekonstrukcji poddawane są tu poszczególne sceny, zapiski ze scenariusza czy sceny dialogowe; Michael pokazuje, dlaczego dany film działa na widzów w taki, a nie inny sposób, jak zaplanowane jest dzieło filmowe oraz jak tekst zostaje przeniesiony na ekran i co ten proces ze sobą niesie. Analizy autora kanału udowadniają też, jak fundamentalne znaczenie potrafi mieć scenariusz, w tym nawet użycie konkretnych wyrazów, umiejscowienie scen w towarzystwie innych oraz korzystanie ze scenariopisarskich paradygmatów i literacko-kulturowych schematów. Lessons from the Screenplay to prawdziwa gratka przede wszystkim dla aspirujących scenarzystów, ale też oczywiście dla każdego, kto chce przekonać się o potędze scenariusza.
The Nerdwriter
The Nerdwriter można porównać do przywołanego wcześniej Skazanego na film. Polski kanał skupia się jednak wyłącznie na pogłębionych analizach filmów, podczas gdy jego swoisty anglojęzyczny odpowiednik opowiada o sztuce w ogóle — a więc również malarstwie, poezji czy muzyce. Dzięki temu jednak jego materiały o tematyce filmoznawczej cechują się tak wyraźnie zarysowanym podejściem interdyscyplinarnym. The Nerdwriter serwuje potężną dawkę wiedzy z różnych gałęzi kultury nieustannie przeplatających się ze sobą na wielkim i małym ekranie, posługując się atrakcyjną, dynamiczną poetyką, a nierzadko sympatycznym humorem. I podobnie jak w przypadku Skazanego na film, także tutaj mamy do czynienia z kapitalną realizacją i doskonałym wykorzystaniem montażu, archiwaliów i najróżniejszych materiałów audiowizualnych. To absolutny top youtube’owego kulturoznawstwa.
Honorowa wzmianka: Every Frame a Painting
Grzechem byłoby nie wspomnieć o Every Frame a Painting. Swego czasu był to jeden z najlepszych kanałów o tematyce filmowej w Internecie, kapitalnie analizujący i interpretujący filmowe motywy, rozwiązania techniczne, użycie muzyki czy profile artystów. Niestety ostatni filmik pojawił się na kanale trzy lata temu i niewiele wskazuje na to, by Every Frame a Painting kiedyś znów odżył. Tym niemniej warto zapoznać się z tym, co wciąż się tam znajduje, bo to potężna dawka filmowej wiedzy.